Apollo 13

Autor: Ohnutek Jiří <@>, Téma: Ekologie, Vydáno dne: 11. 11. 2003

Apollo 13 a globální ekologická krize...

APOLLO 13 a globální ekologická krize

             Následně se vyjádřím mimo téma k různým článkům.

 Ø      Pramen: Lidová demokracie, Brno, 23.2.1991

Římský klub v Praze (ČTK): Československá asociace Římského klubu, kterou tvoří tři desítky osobností vědy, kultury a veřejného života z České a Slovenské republiky, byla včera ustavena v Praze. Čestným předsedou se stal V. Havel, předsedou prof. V. Komárek, vědeckým sekretářem Ing. J. Nekola, místopředsedy rektor Univerzity Karlovy prof. R. Palouš,  děkan matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Komenského prof.. B. Riečan a prognostik Ing. Zeman. Hlavním bodem jednání byla diskuze k referátu Paradoxy předvídání budoucnosti, který přednesl doc. M. Patrusek, děkan Univerzity sociálních věd Univerzity Karlovy. Římský klub sdružuje přední světové vědce a odborníky. Zabývá se studiem rozhodujících globálních otázek sociálně-ekonomického života naší planety.

Ø      Pramen: PRÁVO, 17.10.2000

Dialog musí pokračovat – Valtr Komárek.

Článek je dobrou analýzou a kritikou vývoje uplynulých 10 let. Řešení, které však naznačuje … chce to velkorysou obsahovou koncepci rozumného dokončení strukturálních změn a podpory sofistikovaných oborů výroby a služeb, odpovídající naší vzdělanosti a kvalifikaci. Chce to samozřejmě nastartovat i víceodpovídající makroekonomické podmínky, např. pokud jde o rychlejší růst mezd, byť i při vyšší inflaci, politiku drahých vývozů s revalvací naší měny apod. …

Poznámka:

Z uvedeného vyplývá, že autor hledá řešení v úrovni, kde dle mého názoru řešení nalézt nelze. Uvedená opatření zdaleka nestačí. Řešení vidím v zásadní změně systému (viz dále).

Ø      Pramen: Lidové noviny, 21.10.2000

Třetí cesta se ve světě osvědčila – Anthony Giddens.

V článku autor obhajuje tzv. třetí cestu, po níž kráčí Tony Blair – Velká Británie, Schroder – Německo a Jospin – Francie. Poukazuje na velký posun od dřívějšího řízení uskutečňované pí. Thatcherovou.

Poznámka:

Nemíním s A. Giddensem polemizovat o názvu „třetí cesta“ nebo s někým jiným o cestě třeba číslo 254. Mám rád lidi a neprovedu jim to, co Josef Švejk šikovateli Nasáklovi, když tento s ním šel cvičit za trest kvérgrify. Ten představil šikovateli takovou teorii, že pro něj musel být přivolán lékař, který konstatoval sluneční úžeh nebo akutní zánět mozkových blan. Jde totiž o to, zda navržená cesta – princip řešení nás může vyvést z globální krize obrovského rozměru nebo ne. Jsem hluboce přesvědčen, že ne. Věcná opatření jsou dílčí a opět se pohybují v relaci volnotržního hospodářství. Je to ztráta času a kreditu u voličů. Řešení je – opakuji, zásadní radikální změna politicko-hospodářského systému, uskutečňovaná v otevřené, pravdivé, solidární občanské společnosti.  

 

            A nyní k vlastnímu článku Apollo 13 a ekologická krize.

            Film Apollo 13 považuji za vynikající snímek, ze kterého lze odvodit i řešení naší globální ekologické krize. Film popisuje let kosmonautů na měsíc, havárii na kosmické lodi a nouzový let zpět na Zem. Při záchraně života kosmonautů se všichni aktéři propojili v jeden velký tým. Každý jedinec hledal, jak může nejlépe pomoci pro společný cíl. Vytvořili v podstatě rezonanční pole za společným cílem přežití posádky. V praxi museli mít stále na zřeteli čas a zásadní otázky odepnutí maxima zátěže energetických systémů, aby mohlo dojít k záchraně a ne ke kolapsu. Přesně tak je to s námi lidmi na planetě Zemi v době dnešní globální ekologické krize.

            Pro naše přežití – korekturu vývoje (nechceme-li vše nechat na velmi drsné autoregulaci přírody) je zásadní prioritou snížení zátěže ekosystému a naše pomoc k návratu do rovnováhy. Jsem přesvědčen, že je to možné (podrobnosti náš globální program přežití a další materiály). Vyspělá část naší civilizace žije neuvěřitelně marnivě – neúsporně a celá lidská populace žije otřesně nezodpovědně.

            Podívejme se každý sám na sebe, jakým žijeme životním stylem a jakou prací se obživujeme.

            Nakonec přijdeme na to, že většina toho, co děláme, je ztráta času a energie a s cestou trvalé udržitelnosti  k vědomému žití v relaci možnostmi přírody to má jen velmi málo společného.

            Při dialogu s finančníky v Praze dne 23.9.2000 – PRAGA-DIALOGI LOCUS jsem prohlásil: „Vše co máme, máme z přírody. Jsme již ve stadiu překročení mezí. Proto je třeba nové politické řízení, a to – respektovaná diktatura přírody uskutečňovaná prostřednictvím demokracie moudrých občanů. Hospodářský systém – řízený pružný systém globálního – lokálního limitního hospodářství kombinovaný s místní soběstačností. Trh možno použít jen jako pomocný princip ke krátkodobému vyrovnávání určitého hospodářského okruhu.“ Dominantní je princip řízeného ústupu.

Jsem přesvědčen,  že jsme součástí tvoření a vývoj můžeme pozitivně ovlivnit. 

  

V Brně, dne 22.10.2000

                                                                       

                                                                                Jiří Ohnutek

                                                            Rosnička ecology – NOVÉ HNUTÍ