Málo známé léčivé rostliny 3.

Autor: Ivana Paukertová <ipaukertova@volny.cz>, Téma: Léčivé rostliny - druhy, Vydáno dne: 31. 10. 2006

Kohoutek luční
Lychnis flos-cuculi L.

Kohoutek je známá luční rostlina, méně se ví o jeho léčivých účincích. Vyskytuje se hojně na méně narušených loukách, půdu vyžaduje vlhkou, ale ne podmáčenou. Kvete od května do července nápadnými květy. Plodem jsou tobolky. Patří do čeledi hvozdíkovitých Caryophyllaceae (dříve silenkovité, Silenaceae).

Sbírá se kvetoucí nať.

Obsahuje saponiny, ve velmi malém množství alkaloidy, vitamin C a třísloviny. Rostlina je málo farmakologicky prozkoumaná.



kohoutek luční Lychnis flos-cuculi


Používá se při dlouhodobé nebo silné menstruaci, protože tlumí krvácení z dělohy. Při bronchitidě může sloužit k lepšímu odkašlávání, tinktura z kohoutku působí antibioticky proti grampozitivním bakteriím (streptokoky, stafylokok). Koupele rukou a nohou působí protirevmaticky, v Bělorusku se bylina používá při bezdětnosti (pro muže i ženu). Obklady z nati léčí bércové vředy a rány.

Možnost záměny příliš nehrozí, příbuzná smolnička (Viscaria) na obrázku vlevo je pod květenstvím na lodyze lepkavá, má tmavší květy ve staženém květenství a korunní lístky nejsou dělené jako u kohoutku. Příbuzný kohoutek plamenný je pěstovaný (vpravo). 

Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha