Měsíc je 19. října v 10 h 33 min v první čtvrti. Tento týden prochází na obloze souhvězdími Vah, Štíra, Hadonoše, Střelce, Kozoroha a Vodnáře. 16.10. večer se promítá nedaleko Jupitera.
Planety viditelné okem:
Merkur je nepozorovatelný. Velmi jasná Jitřenka - Venuše září před východem Slunce vysoko nad jihovýchodem. Vychází kolem čtvrt na čtyři, je nejjasnějším objektem ranní oblohy. Nedaleko Venuše svítí nažloutlý Saturn; obě planety se pohybují v souhvězdí Lva, poblíž se nachází také nejjasnější stálice souhvězdí Lva, hvězda Regulus. Večer za soumraku svítí nízko nad jihozápadem v Hadonoši Jupiter, kolem půl desáté večer vychází planeta Mars, promítá se do souhvězdí Blíženců.
Zajímavé úkazy:
Koncem týdne můžeme pozorovat zvýšený výskyt meteorů roje Orionid, maximum nastává 21.10.
Celý týden jsou dobře pozorovatelné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Stanice je viditelná i bez dalekohledu jako pomalu letící, velmi jasná „hvězda“. Aktuální informace o přeletech lze získat např. odesláním dotazu na elektronickou adresu preletyiss@seznam.cz formou automatické odpovědi.
Na večerní obloze je velmi nízko nad obzorem pozorovatelná kometa C/2007 F1 (LONEOS). V tomto týdnu se pohybuje v souhvězdí Pastýře nedaleko jasné hvězdy Arcturus, 18. a 19. října projde poblíž hvězdy éta Boo. Ke sledování komety je výhodné použít silnější triedr.
Kometa C/2007 F1 LONEOS zjasňuje poměrně rychlým tempem. V maximu (kolem 28. října 2007) by tak mohla dosáhnout 3,5 – 4 magnitudy. Její pozorování však bude čím dál více kazit dorůstající Měsíc, avšak vzhledem k její jasnosti a poměrně dobrém položení na obloze by její pozorování nemělo být až tak velkým problémem. V pátek 19. října ji navíc nalezneme jen 1° jihovýchodně od η-Bootis, což je hvězda asi tak jasná, jako jsou hvězdy ve Velkém voze.