Fialka je magická bylina lásky a ochrany pro blížící se keltský svátek Imbolc. Je též bylinou svátku Meán Earraigh (jarní rovnodennost).
Violka vonná Viola odorata L.
Použité části: celá rostlina
Bylinná léčba: Používá se celá rostlina, čerstvá i sušená. Listy se dají jíst přímo jako jakýsi „planý špenát", květy se přidávají do salátů a dezertů. Protože jsou čerstvé listy bohaté na železo, užívají se vnitřně i vnějšně proti rakovině, a to především proti rakovině tlustého střeva, hrtanu a jazyka. Pro tento účel je třeba z listů denně vyrábět infúzi (tj. nálev připravený spařením vroucí vodou) - spaří se jedna kávová lžička rostliny na 125 ml vody a pije se 60 ml čtyřikrát denně. Odvar lze užívat zevně ve formě obkladu. Květ podporuje tvorbu mléka, kořen a stonek má účinky dávivé a projímavé. Čerstvé listy se dávají do mastí a obkladů na vnější poranění.
Homeopatie: Homeopati užívají violku vonnou na pravostranné potíže, zejména horké čelo, přepjatou pokožku hlavy a uší, čelní bolest hlavy, výtoky z uší, ztížené dýchání během těhotenství, kalnou moč a bolestivý tlak v kloubech zápěstí a rukou.
Magická užití: Věnec z fialek prý odstraňuje bolest hlavy, přináší spánek a utišuje hněv. Z fialek, levandule, jabloňových květů, řebříčku a růží se vaří nápoj lásky. List ochraňuje před zlem všeho druhu.
Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář