Blíží se keltský svátek Beltain. Které rostliny jsou pro něj významné?
Břečťan popínavý Hedera helix L.
Použité části: větvička a list
Bylinná léčba: Měkké břečťanové větvičky se zpracovávají na mast proti pálení žáhy. Z listů se dělá výplach na vaginální infekce. Zevně je břečťan užíván v zábalech pro uklidnění nervů a šlach, na vředy, zduřelé žlázy, vřídky a abscesy.
Homeopatie: Homeopati užívají břečťan při potížích projevujících se nitrolebečním tlakem.
Magická užití: Břečťan zaručuje věrnost a vijí se z něj svatební věnečky. Používá se k získání štěstí, lásky a věrnosti.
Hloh obecný Crataegus laevigata (Poir.) DC.
Použité části: bobule a květ
Bylinná léčba: Bobule jsou skvělé srdeční tonikum, použitelné téměř při všech srdečních potížích. Problémy s cholesterolem a valvulární nemocí odlehnou. Bobule podporují chuť k jídlu a trávení. Dlouhodobější užívání snižuje krevní tlak. Bobule hlohu jsou dobrým lékem na nervy a nespavost. Dělá se z nich odvar nebo tinktura. Spaří se (20 minut) dvě kávové lžičky bobulí na 260 ml vody, pije se 60 ml čtyřikrát denně. V případě tinktury je nutné dodržovat obecné instrukce pro výrobu tinktur z kapitoly 2. Dávkování: 10 - 20 kapek čtyřikrát denně. Čaj z květů hlohu se užívá na srdce. Nechá se 20 minut vyluhovat dvě kávové lžičky květů na 250 ml vody. Dávkování: 60 ml čtyřikrát denně.
Homeopatie: Homeopati užívají hloh jako srdeční tonikum na nepravidelný puls, myokarditidu, nespavost, edémy, arteriosklerózu a dětskou cukrovku.
Magická užití: Hlohem se tradičně zdobí májka. Své místo má, coby bylina plodnosti, při svatebních obřadech, oslavách 1. máje a v posvátných hájích. Tam, kde pospolu roste dub, jasan a hloh, lze spatřit skřítky. Beltaine byl kdysi považován za den, kdy se poprvé otevíraly květy hlohu.
Jeřáb obecný Sorbus aucuparia L.
Použité části: plod
Bylinná léčba: Jeřáb obecný je příbuzný jeřábu americkému (Sorbus americana Marsh.), zvanému americký horský jasan, a může proto být používán podobným způsobem. Odvar z borky působí na průjem a lze jej použít k vaginálním výplachům. Svaří se (20 minut) dvě kávové lžičky borky na 250 ml vody. Alkoholová tinktura, získaná máčením kůry v alkoholu po dobu 8 dní je prostředkem proti horečce (zvláště přerušované). Bobule se v sbírají zralé, a bud' se suší, nebo se z nich dělá džem. Obsahují velké množství vitamínu C a užívají se na bolení v krku a zánět mandli - jedna kávová lžičkačerstvé šťávy nebo 60 ml čaje, získaného svařením jedné kávové lžičky bobulí na 250 ml vody po dobu 20 minut. Staří Welšané vyráběli z jeřabin mošt.
Magická užití: Jeřáb je především ochranná a léčivá rostlina. Doporučuje se nosit v ošacení malý jeřábový křížek. Z větviček se dělají kouzelné hůlky. Vonné tyčinky z listů a bobulí zvyšují psychické síly.
Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář