Pár poznámek k čakrám a jejich lokalizaci. Západní "koncepce" vnesla do celého systému poněkud zmatek...
Čakry a jejich lokalizace
podle východních tantrických tradic
(J.H.)
V západní literatuře se prosazuje "rozumová" lokalizace čaker do oblastí nervových pletení. Bylo by dobré se opět vrátit k tradičnímu východnímu tantrickému pojetí, kdy jsou čakry chápány jako energetická a duchovní centra, která přesahují naše hmotná těla.
Sedm hlavních čaker popisují východní nauky ve stručnosti takto:
Múladhára - lotos se čtyřmi červenými plátky, středisko živlu země jehož symbolem bolem je žlutý čtverec. Zde spí Kundalini šakti. Leží v oblasti pánevního dna. Mantra LAM. Vlastnosti ve hmotném světě: vyrovnanost, stálost.
Svádhišthána - lotos se šesti oranžovými plátky, středisko živlu vody (bílá barva). Leží přibližně v rovině středu křížové kosti. Mantra VAM. Vlastnosti ve hmotném světě: reprodukční funkce, sex-appeal.
Manipúra - lotos s deseti modrými plátky, centrum červeného živlu ohně. Leží přibližně v rovině pupku. Mantra RAM. Vlastnosti ve hmotném světě: silná vůle, rázné vystupování, emoce.
Anaháta - červený lotos se dvanácti zlatými plátky, sídlo živlu vzduchu. Leží ve středu hrudníku, někdy se mu také říká duchovní srdce. Mantra JAM. Vlastnosti ve hmotném světě: láska, obětavost.
Višudhi - lotos se šestnácti popelavě červenými plátky, sídlo modrého živlu éteru. V rovině krční jamky. Mantra: HAM. Vlastnosti ve hmotném světě: estetické vnímáni.
Adžna - bílý (bezbarvý) lotos se dvěma plátky, v jehož středu je posvátná slabika ÓM. Tato čakra je sídlem vnímacích schopností, třetí (Šivovo) oko. Leží ve středu mezi obočím. Mantra ÓM. Vlastnosti ve hmotném světě: bystré rozhodování.
Sahasrára - tisíciplátečný lotos, zde dochází k tak zvané Mystické svatbě, ke konečnému spojení Šivy a Sakti. Leží již mimo fyzické tělo, nad temenem hlavy. Mantra AM. Vlastnosti ve hmotném světě: nadhled, vůdcovské schopnosti.
(Kromě těchto vyjmenovaných, je možné se ještě zmínit o dalších čakrách, například mezi adžnou a sahasrárou.)
Umístění čaker dobře ilustrují následující dva obrázky:
Na obrázku vlevo jsou zobrazeny i některé další čakry, za zmíňku stojí hlavně Ánanda kanda, ležící přibližně v rovině mečovitého výběžku hrudní kosti (uprostřed mezi krční jamkou a pupkem).
Násilná snaha přizpůsobit umístění čaker anatomickým strukturám fyzického těla (především nervových pletení), pochází především z "vědecké" americké literatury a opravu citliví a vnímaví lidé pak mají dilema - věřit tomu, co cítí, nebo tomu, co se píše v takové literatuře?
A na závěr jeden povzdech - kdy už konečně překladatelé pochopí, že čeština má pro přepis výrazů ze sanskrtu mnohem lepší prostředky, než angličtina? Abychom přestali být oblažováni perlami typu "chakra", či dokonce "šakra", když má být správně "čakra", respektive "čakram"?