Tradice jógy i tantry doporučují sestavy cvičení na aktivaci čaker a uvolnění proudění energie v našem těle.
Pět tibeťanů, nebo kayakalpa?
(stručný popis některých omlazujících cvičení)
Chcete-li se zbavit pověry, že musíte opustit tento svět stářím sešlí a nemocní, tak si pozorně pročtěte následující text.
Cvičení, které obnovuje pružnost páteře, a tak podle jógy i pružnost myšlení, nazval Peter Kelder ve své knize podle místa jeho údajného vzniku "pět Tibeťanů". V původních pramenech se setkáte i s názvem Kayakalpa, což je rozsáhlá technika, zabývající se prostředky k oživení, očištění a omlazení organismu. Následující nenáročný systém cvičení je tedy jenom malou částí a je zaměřený především na uvolnění průchodnosti sedmi energetických center (čaker) našeho těla. Ty bývají zablokovány nejen nesprávnými návyky, ale i našim přístupem k životu. Lidé, kteří mají zablokovány čakry, připomínají poněkud oběti autonehody, protože se pohybují a jednají mezi námi, jako by je svíral neviditelný páteřní krunýř. Také jejich myšlení, jak můžeme vysledovat z jejich ústních či písemných projevů, je sevřené, až omezené.
Čakry nejsou, jak je donekonečna opakováno v příručkách, jenom jakési pomyslné body umístěné v páteři. Tradiční jogínské a tantrické texty popisují čakry jako lotosové květy - vířící energetická centra, prozařující celou jimi ovládanou oblast. Bezvadná činnost čaker se pak projeví jako nádherný prožitek jednoty radosti a zdraví pulzující celým tělem.
Tibeťané, jogíni i tantrici již před tisíciletími věděli, že tato energetická centra jsou v přímém vztahu s naší životní energii ale také s bezvadnou funkcí důležitých žláz ovlivňujících hormonální rovnováhu našeho těla. Tak na příklad první čakra (Múládhára) v oblasti pánevního dna má zásadní vliv na naši schopnost pracovat s energií Země a schopnosti přežít. Druhá čakra (Svádhišthána) v rovině pohlavních orgánů má vliv na náš sexuální život a ovládá varlata/vaječníky. Třetí čakra (Manipúra) promítající se do oblasti pupku má vliv na naši vůli, působí na slinivku břišní a na nadledvinky. Čtvrtá čakra (Anáhata) v oblasti srdce odpovídá naší schopnosti čisté lásky, má vliv na brzlík a tím i na imunitní systém. Krční čakra (Višudhi) se promítá do základny hrdla, určuje naši schopnost komunikace a sebevyjádření. Má vliv na štítnou žlázu a detoxikační schopnosti našeho organismu. Šestá čakra (Adžňá) v oblasti středu mezi obočím je našim centrem intuice, inspirace i jasnozření, má vliv na epifýzu. Sedmá čakra (Sahasrára) nad temenem hlavy je naším spojením s kosmem a jeho silami, jejím hmotným protějškem je náš mozek.
Cvičební sestava
První cvik: Postavte se vzpřímeně, rozpažte ruce rovnoběžně se zemí, levou dlaň otočte vzhůru a pravou dolů (respektive přijímající dlaň vzhůru a dávající dolů) a začněte se otáčet kolem své osy ve směru hodinových ručiček. Vzhledem k tomu, že se vám zpočátku asi bude točit hlava, nepokoušejte se otáčet více než šestkrát. I když toto cvičení zvládnete, nepřekračujte jedenadvacet otáček, což pro stimulaci čaker naprosto stačí.
Druhý cvik: Lehněte si rovně na záda, ruce podél těla, dlaněmi dolů. Za pravidelného rytmu dýchání vydechujte, zvedněte hlavu a zatlačte bradu do prsou. Současně zvedněte nohy do svislé polohy. Záda po celou dobu cvičení mají zůstat zcela rovné na zemi. Nohy mají být narovnané v kolenou. Pak pokládejte pozvolna hlavu i nohy zpátky na zem. Současně se nadechujete. Dokončete nádech (nebo si před následujícím cvičení odpočiňte a dýchejte chvíli, jak chcete), uvolněte všechny svaly a zopakujte cvik ještě jednou, aniž byste se při tom příliš namáhali. Snažte se dodržovat pravidelný rytmus dýchání. Většina z nás má zkušenost, jak příjemné je při běhu "chytit druhý dech". Zde je to podobné.
Třetí cvik: Provádí se v kleku. Ruce při něm leží po straně trochu zezadu, dlaněmi na stehenních svalech, pánev je mírně podsazená. Vydechujte a přitom skloňte hlavu a zátylek dopředu a přitáhněte bradu k hrudi. Potom s nádechem narovnejte hlavu a opatrně zaklánějte trup dozadu, ale pouze tak daleko, jak je vám to příjemné. V té chvíli jste na vrcholu nadechnutí a v záklonu si pomáháte tím, že tlačíte dlaněmi z boku na hýžďové svaly. Při výdechu se vracíte do výchozí pozice.
Čtvrtý cvik: Sedněte si na zem s nohama dopředu, chodidla asi třicet centimetrů od sebe. Tělo držte zpříma a ruce položte podél těla dlaněmi na zem. Bradu držte rovně a při vydechování ji přitáhněte k hrudi. Potom se zvolna zaklánějte a současně zvedejte trup tak, že ohnete kolena, zatímco ruce zůstávají natažené. Trup tak vytvoří se stehny jednu rovinu rovnoběžnou se zemí. Paže a lýtka přitom musí být kolmo k zemi. V této chvíli napněte všechny svaly, udělejte "most", ale nezadržujte při tom dech. Nakonec vydechujte a vraťte se do výchozí pozice, uvolněte svaly a než budete cvičit dál, můžete si odpočinout. Také při tomto cviku je důležité objevit svůj vlastní dechový rytmus. Není nutné se přepínat a stačí jej cvičit pouze dvanáctkrát, teprve později zvýšujete počet opakování až na jedenadvacetkrát.
Pátý cvik Provádí s obličejem otočeným k zemi. Váha těla přitom především spočívá na rukou a dlaních, které leží na zemi, a na prstech u nohou. Střídavě se při něm prohýbáte buď dozadu s hlavou zakloněnou, nebo dopředu, s bradou přitisknutou k hrudi. Rytmus dýchání se odvíjí pak podle toho. Již z předešlých cvičení víme, že každé rozevření, tedy i prohnutí vede k nádechu, zatímco každé ohnutí dovnitř, (obraznému zavinutí do sebe sama) k výdechu.
Na závěr cvičení se položte na záda a s pomalým nádechem natahujte zvolna paže za hlavu. Potom zadržte dech, zvedněte paže vzhůru, protáhněte chodidla (protáhněte palce) a napněte páteř. Potom s výdechem spusťte ruce na obličej. Celý cvik dvakrát opakujte.
Cvičíme jednou až dvakrát denně, každý cvik stačí maximálně 21-krát. Asi po třech měsících pravidelného cvičení se mají dostavit překvapující účinky a cvičící se cítí doslova omlazený. Vysvětlení lze hledat v tom, že hlavní rozdíl mezi mladým člověkem plným životní síly a starým člověkem s podlomeným zdravím je v energii čaker. Protože myšlení a aktivita čaker tvoří spojité nádoby, lze průchodnost čaker, kterými proudí naše životní síla, upravit buď sebekontrolou vedoucí ke změně negativního myšlení v myšlení pozitivní nebo touto snadno dostupnou sérií cviků. Výsledkem našeho snažení pak bude jak nárůst pozitivního myšlení, tak nesporný omlazující účinek, po kterém budte zářit zdravím a silou.