Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 11. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Tiskový mluvčí George Bushe:
V prezidentské debatě můžete říct cokoliv chcete a bude to slyšet 80 milionů lidí. Pokud reportéři později zjistí, že kandidát nemluvil pravdu - no a? Bude to číst 200 lidí, možná 2 tisíce nebo 20 tisíc lidí.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1852x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1739x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1704x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1658x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Zdravá výživa

* Pracovní postupy při přípravě zdravé výživy


JiHo - Zdravá výživa - 24. 11. 2003 (17965 přečtení)

Příklad receptáře správné výživy, zaměřený především jako motivace k postupnému přechodu z běžné stravy na zdravou výživu. Jedná se o staré poznámky z přednášek J. Škvařila.

Příklad receptáře správné výživy

Přehled uvedených pokrmů navazuje na přednášku J. Škvařila a prakticky ji dokumentuje.
(redakce má v současnosti k dispozici pouze tento záznam, starý několik let)

Označení receptů římskými čísly souhlasí s tabulkou 4, 5 přednášky J. Škvařila. Dávky a poměry potravin by měly odpovídat údajům v tab. č. 5. Pozn. redakce: časem snad seženeme a doplníme.

Příprava pokrmů: na slano (na sladko)

  • Nezdravá výživa
  • Kynutý knedlík houskový, celozrn. (Hanácké koláče)
  • Pšeničný lepek - úpravy (Celozrnný piškot Celozrnné tyčinky)
  • Zapečené obiloviny (Zapečené obil.)
  • Zelenin. saláty s luštěninou (Ovocné saláty s ořechy)
  • Pokrmy jsou stejné jako v bodě V., rozdíl je v přístupu k jídlu, důležité je:
    1. množství přijaté potravy (rozlišení hladu od apetitu)
    2. důkladné žvýkání (je třeba, aby nám chutnalo)
    3. soustředění pozornosti (při jídle neřešíme své problémy)
    4. pocit vděčnosti (na světě je mnoho milionů lidí, kteří hladoví)
  • Očistné diety - vědomě řízené hladovění, posty.

Pracovní postupy při přípravě pokrmů: na slano:

I. Celozrnná mouka

Při práci s celozrnnou moukou je třeba si uvědomit některé .její vlastnosti, kterými se liší od bílé mouky (viz. pozn.).

Celozrnný knutý houskový knedlík:

30 dkg mouky, 3 dkg kvasnic, lžíce oleje /není nutná/, sůl, ;2 housky, 1-2 vejce, mléko dle potřeby - asi 2dcl.

Část připravené mouky smícháme se solí, ve vlažném mléku rozmícháme droždí a necháme vykynout, pak v mléce rozmícháme vejce, vlejeme do mouky, těsto důkladně vypracujeme a dáme vykynout na teplé místo. Na vále vysypaném moukou tvoříme podlouhlé knedlíčky, které klademe do osolené vařící vody. Nejprve je vaříme pod pokličkou po jedné straně asi 10 až 15 min., pak pokličku odklopíme, knedlíky obrátíme a podle velikostí vaříme ještě asi 10-15 min. Propíchnutím špejlí zkusíme, zda jsou uvařené. Když se těsto nelepí na špejli, vyjmeme knedlíky z vody.

II. Lepek (gluten) a jeho příprava

Je to rostlinný bílkovinný koncentrát, který pro přípravu pokrmů získáme z hrubé mouky "Zlatý klas" a nebo smícháním sušeného lepku s vodou. Výhodou sušeného lepku je to, že prášek můžeme přímo ochutit - sojovou omáčkou, třeným česnekem, kořením. Lepek zalejeme vodou, necháme chvíli stát, prášek nasákne potřebné množství vody a vznikne celistvá hmota houbovitá, se kterou dále pracujeme jako s masem.

Guláš z lepku s houskovým knedlíkem a strouhanou černou ředkví

Na troše oleje necháme zpěnit nadrobno pokrájenou cibuli, přidáme na kousky nakrájený lepek, který jsme ochutili sojovou omáčkou. Lepek osmahneme, přidáme koření, sůl, podlejeme horkou vodou a dusíme 20-60 minut.

Svíčková, z lepku, houskový knedlík, rajský salát

Připravíme si lepek ochucený sojovou omáčkou. Na trochu rozpáleného tuku dáme nadrobno nakrájenou cibuli, kořenovou zeleninu, bobkový list, nové koření a trochu osmahneme. Přidáme lepkovou hmotu, podlejeme norkou vodou a přikry té dusíme 20-60 minut. Lepek vyjmeme a nakrájíme na plátky. V kyselé smetané rozmícháme mouku, vlejeme do šťávy, převaříme, omáčku prolisujeme, Do hotové omáčky je možno přidat brusinkový kompot.

Rajský salát - obvyklá příprava, ochutíme kořením na bylinkové máslo a zelenou natí cibulky.

Celozrnné tyčinky

Do půl kila čerstvě namleté pšeničné mouky dáme čtvrt kávové lžičky soli, 2 kávové lžičky cukru /medu/ a 6-8 velkých lžic o3eje, vše zalijeme půl litrem teplé vody. Směs necháme stát na teplém místě nejméně 3 hodiny a pak ji vypracujeme s přesátou moukou do tuha, čím déle, tím lépe. Z těsta děláme kulaté tyčinky a pečeme je v horké troubě 20-30 minut.

III. Zapečená rýže, zapečené kroupy...

Placky z uvařených obilovin, dušená zelenina, kořenový salát

Zapečená rýže

Rýži "Natural" uvaříme a promícháme s dušeným pórem či cibulkou, strouhaným sýrem, kořením dle chuti (dobromysl, tymián, majoránka, mletý kmín...), jemně strouhanou či krátce podušenou zeleninou (mrkev, zelený hrášek, kedlubna...), jemně nakrájenou natí petržele, celeru, podušenýma houbama. Směs dáme na vymazaný pekáček a v troubě zvolna zapečeme.

Můžeme postupovat také tak, že střídavě klademe vrstvu rýže, ze leniny a sýru.

Podobným způsobem zapékáme i kroupy.

Salát z čínského zelí by 1 ochucen citronovou šťávou a kořením na bylinkové máslo.

Celopšeničná sekaná

Pšenici uvaříme do měkka, pomeleme na masovém mlýnku, ochutíme (majoránkou, dušenými houbami, lehce osmahnutou cibulkou, mletým kmínem...). Vše dobře promícháme, vytvarujeme a na lehce vymazaném plechu v troubě upečeme.

Uvařené, pomleté ochucené obiloviny můžeme tvarovat jako placičky a na plechu v troubě upéci, pro lepší práci s těstem použijeme sojovou mouku, mleté ovesné vločky, celozrnnou mouku.

Na konec můžeme placičky posypat praženým, mletým lněným semínkem (Gomasio).

Podávaly se s rychle podušenou zeleninou a salátem z kořenové zeleniny.

Podušená zelenina - do lehce vymazaného pekáčku dáme silnější vrstvu na špalíky nakrájené zeleniny (mrkev, celer, petržel, kedlubnu, květák...), posypeme kmínem, dáme do trouby a pečeme chvíli na silnějším plameni. Pekáček je možno přikrýt poklicí. Hotové posypeme krájenou zelenou natí.

Salát z kořenové zeleniny- na jemno nastrouháme petržel, celer, mrkev, okořeníme mletým kmínem, anýzem, trochou muškátového květu, zázvorem, jemně krájenou petrželkou, pokape:me citr. šťávou a olejem.

IV. Zeleninové saláty s luštěninou

1. Do měkka uvařené fazole smícháme se strouhanou dýní a strouhaným jablkem. Můžeme pokapat smetanou a přidat koření.

2. Čínské zelí jemně nakrájíme, smícháme se strouhaným jablkem a vařenou sojou. Lze pokapat smetanou a přidat koření.

Na sladko

I. Hanácké koláče

40 dkg mouky, 5 dkg cukru (medu), špetka soli, 1 vejce, 2 žloutky, 6 dkg rozpuštěného másla, 3 dkg droždí, 3 dcl vlažného mléka. Ve vlažném mléce rozmícháme cukr, droždí a necháme vykynout. Do části mouky zamícháme špetku soli, přilejeme vejce rozmíchané ve vlažném mléce, žloutky, přidáme rozpuštěné máslo, vykynutý kvásek a za postupného přidávání zbytku mouky vše vypracujeme v hladké těsto, které necháme na teplém místě vykynout. Potom na moukou posypané desce děláme koláčky, které plníme tvarohovou náplní. Navrch koláčku uděláme důlek a dáme lžíci povidel (je dobré okořenit povidla mletým hřebíčkem, anýzem...), okraje potřeme rozšlehaným žloutkem a koláč posypeme sypáním. Upečeme ve vyhřáté troubě.

Tvarohová náplň - 25 dkg tvarohu smícháme s jedním žloutkem, kouskem másla a medem

Sypání - smícháme 1 díl mouky, 1 díl medu a másla dle potřeby .

II. Celozrnné piškotové těsto

Vycházíme ze základního receptu: na každé vejce dáváme 4 dkg cukru (je lépe nahradit cukr medem dle chuti) a 4 dkg mouky (raději o něco méně, podle velikosti vajec).

Bílky šleháme na tuhý sníh, za stálého šlehání přidáváme po jednom žloutky a po kapkách med, vše dobře prošleháme a pak opatrně po částech přidáváme mouku, jako bychom ji chtěli do těsta zabalit. Vylejeme na vymazaný plech a ve vyhřáté troubě upečeme.

III. Zapékané .obiloviy

Do měkka uvařenou pšenici pomeleme, rozprostřeme na vymazaný plech, poklademe silnější vrstvou strouhaných jablíček s hrozinkami, mletými oříšky, můžeme posypat skořicí, mletým anýzem, fenyklem, badyánem. Pomletou pšenici můžeme pro změnu a snadnější úpravu smíchal s mletým mákem, sojovou moukou, mletými oříšky. Podobným způsobem lze zpracovat i rýži. Je-li uvařena do měkka, není potřeba ji mlet.

Do vymazaného pekáčku klademe střídavě vrstvu rýže a vrstvu ovoce - strouhaná jablka, švestky, hrušky, třešně, sušené ovoce, hrozinky, posypeme skořicí či jiným kořením, mletými oříšky a dáme do trouby zapéci. Je možné vše na konec zalít smetanou.

IV. Ovocné saláty

Jablkový salát - 60dkg jablek, šťáva z půl citronu, 5 dkg mandlí, 5 dkg hrozinek, 1 dl smetany, med.

Jablka zbavíme jádřinců a nakrájíme na tenké plátky, pokapeme citr. šťávou, posypeme mletými mandlemi, očištěnými hrozinkami a promícháme, zalejeme sladkou smetanou, podáváme vychlazené. Je možno podle potřeby přisladit medem.


Poznámka: Celozrnná mouka v běžných receptech

Celozrnnou mouku (CM) můžeme uplatnit ve všech receptech, na které jsme zvykli. Je třeba si jen uvědomit její vlastnosti, kterými se liší od bílé mouky a pak také to, že se ve svém jídelníčku snažíme navrátit k přirozené výživě, která je podmínkou pro tělesné a duševní zdraví, tzn.: omezujeme bílou mouku, tuky, cukr, sůl, kypřící prášky, kvasnice.

Vlastnosti CM:

- CM je sama o sobě nasládlá, dávky cukru v předpisech lze snížit na minimum, nebo nesladit vůbec, nebo částečně nahradit cukr medem.

- CM neváže tolik tuku, jeho množství lze přiměřeně snížit, zejména při přípravě drobného cukroví. Pro dobré zpracování těsta tuk nahradíme mlékem, citr. šťávou, vodou... podle druhu receptu.

- Při zadělávání těst potřebujeme více tekutin, CM má větší nasákavost.

- K CM můžeme přidat i díl sojové mouky pro zlepšení výživné hodnoty pokrmu.

- Pokud nemáme zkušenosti s používáním CM a chceme, aby se naše výrobky co nejméně tvarově a chuťově odlišovaly od běžných zvyklostí, přidáváme z počátku pouze díl CM.


Literatura:

1. "Včleňování pokrmů z celozrnné mouky a celých zrn do každodenního jídelníčku" - J.+E. Škvařilovi, Kruh správné výživy při komisi zdrav. TV a JC MěVS ZRTV Brno

2. "Nová kuchařka" - Mária Hájková, Avicenum, Praha 1970. Říjen, listopad 1985.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Štrůdl z tvarohového těsta (04.09.2010)
Vegetariánské polévky (02.09.2010)
Recepty z Biozahrady (29.04.2010)
Sinice a řasy v potravě člověka - recepty (10.11.2009)
Jablečný dortík (18.11.2008)
Merlíkové bochánky (28.10.2008)
Hamu, papu - Kerkonošské kyselo (06.10.2008)
Saláty s ovocem (05.10.2008)
Zelená hořčice (02.10.2008)
Saláty pro masožravce (28.09.2008)
Saláty se sýrem (23.09.2008)
Zelné saláty (20.09.2008)
Letní zeleninové saláty (15.09.2008)
Čajová polévka (06.09.2008)
Hlávkový salát s jitrocelem (30.08.2008)
Vltavínové recepty (19.08.2008)
Hermelín a Vltavín pro masožravce (14.08.2008)
Hermelínové recepty (09.08.2008)
Grenadýrský pochod (28.07.2008)
Letní likéry Barbary Beckettové (25.07.2008)
Vaječná tlačenka (06.05.2008)
Obrácené koláče (05.05.2008)
Strouhaný tvarohový koláč (20.04.2008)
Slané koláče (12.12.2007)
Něco dobrého.. (11.12.2007)
Švestkové úlety (24.08.2007)
Další recepty z topinambur (21.08.2007)
Černý bez - bezinky (13.08.2007)
Nakládané ovoce (31.07.2007)
Brambory se zeleninou (23.07.2007)
Webmasterova pochoutka (21.07.2007)
Vietnamská polévka ze žlutých květů (01.07.2007)
Mu-sü-žou aneb nudličky s denivkou (02.06.2007)
Jarní recepty pro zdraví - černý bez (10.05.2007)
Šalamoun (04.05.2007)
Šoulet (27.04.2007)
Velikonoční nádivka Devatero sil (03.04.2007)
Pomazánka mňamka (25.03.2007)
Císařova pochoutka (20.03.2007)
Komínský plněný lančmít (15.03.2007)
Tomášův lančmít v sýru (13.03.2007)
Celerová polévka (07.03.2007)
Polévka z brambor (02.03.2007)
Jarní recepty pro zdraví – ptačinec žabinec (01.03.2007)
Špaldový pudink (20.02.2007)
Zeleninová krémová polévka (16.02.2007)
Ledvinky speciál (13.02.2007)
Maláí ze sójového masa (12.02.2007)
Kotlety s omítkou (10.02.2007)
Inspirace do kuchyně (04.02.2007)
Ořechová polévka (02.02.2007)
Orientální salát (01.02.2007)
Barbařiny domácí hořčice (30.01.2007)
Kedlubnový salát (29.01.2007)
Šípkový nápoj (28.01.2007)
Dědkův (pivní) guláš na burgundský způsob (27.01.2007)
Trojsýrová žemlovka (27.01.2007)
Rozbuchy (26.01.2007)
Zahradníkova pomsta a jiné česnekové pomazánky (25.01.2007)
Zelerová polievka netradične (24.01.2007)
Kuře na zelí (24.01.2007)
Jablkový závin od Marie (21.01.2007)
Zapečené cukety s kapustičkami (19.01.2007)
Ovesné cukroví (17.12.2006)
Pudinkové dortíčky (16.12.2006)
Sojové maso na karí (06.11.2006)
Banánové opojení (02.11.2006)
Sójové maso 2. (02.06.2006)
Sojové maso (31.05.2006)
Kuchařka z Hydeparku (16.03.2006)
Jamajská banánová kaše (28.12.2005)
Ital recepty (2.) (15.12.2005)
Ital is Vital (13.12.2005)
Ital recepty (1.) (13.12.2005)
Jamajské kokosové bonbóny (08.12.2005)
Jamajský mrkvový koláč (01.12.2005)
Řasy Kombu, Nori, Arame a Wakame (05.09.2005)
Řasy potravinou (02.09.2005)
Táborový jídelníček (5.) (04.05.2004)
Táborový jídelníček (4.) (02.05.2004)
Táborový jídelníček (3.) (30.04.2004)
Táborový jídelníček (2.) (29.04.2004)
Táborový jídelníček (1.) (27.04.2004)
Vegetariánský jídelníček (10.11.2003)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 1 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!