Problém kriminalizace drog je stále živé téma. Článek Jana Paula se snaží trefit ten pověstný hřebíček na hlavičku a nazvat věci pravými jmény.
Monitor Jana Paula: V tomto státě něco hodně smrdí
Autor: Jan Paul
Zdroj: Britské listy
Datum vydání: 15.9.2003
Minulý týden byli na severní Moravě zadrženi další dva lidé v souvislosti s držením marihuany, jejíž pěstování i užívání je u nás trestné. Informace z rádia rychle zapadla mezi těmi aktuálnějšími. Tvrdíkův nový kšeft v ČSA má pro život prostých občanů jistě mnohem větší význam "Chlapi sobě!", napadá mě slogan televizní reklamy na známé pivo a před sebou vidím i ve vlastních výkalech válející se lidské trosky, užívající dle návodu tento mok. Vidím alkoholem zdecimované a ponížené jedince bez minulosti a budoucnosti, jejichž jediným cílem je pití alkoholu, užívání drogy. Televizní reklama a nejen ta, je k tomu vybízí a přímo nabádá, je povolena - dej si svůj drink! V tomto malém nemravném státě je legalizována poměrně rozsáhlá výroba, distribuce i držení drogy alkoholu, který už na světě zničil miliony lidí, tisíce rodin a způsobil v mnohem větší míře další kriminální delikty.
Jakou falešnou morálku s námi hraje "matka stát", jež se na jednu stranu tváří jako počestná panna, na stranou druhou je to prodejná děvka? Výroba drog ve velkém je byznys, výroba alkoholu ve velkém je ještě větší byznys, obchod zákonem povolený a veřejně velebený skrze reklamu. Co všechno totiž nezažijeme při jeho užívání: slavnostní okamžiky, jak šťastné a hezké chvíle, a nakonec nenávratné poničení vlastního rozumu a smrt.
Vydělává stát, vydělávají výrobci a distributoři, prodělávají na alkoholu závislí lidé. Propracovaná, vzájemně výhodná struktura obchodu mocných a bohatých zde stojí proti chudáku studentovi, který si chce občas dát svého jointa. Neobhajuji užívání drog, zabýval jsem se arteterapií s dětmi závislými na drogách i alkoholu, rozsah poškození lidské osobnosti je stejný. Vadí mi promiskuita zákonů podporujících falešnou morálku a státní drogový terorismus.
V Holandsku je nyní marihuana legalizována jako podpůrný medicínský prostředek a v Portugalsku dokonce dekriminalizovali všechny drogy jako takové. Puritánská Velká Británie změnila za iniciace Davida Blunketta svoji drogovou politiku loni, když přeřadila marihuanu do nižší kategorie společenské nebezpečnosti. Její policie může postupovat podle poučky "seize and warn", zabavit a varovat, jen u nás půjde stále o kriminální delikt, zatímco stovky lidí se mohou veřejně uchlastat k smrti. Jak dlouho?