Mládež dnes začíná sexuálně žít daleko dřív než v minulosti. Vliv tu má řada faktorů. Biologické změny, ale i působení televize, reklamy a filmu. Bohužel, tou nejhorší věcí snad je, že se díky erotickým a pornografickým filmům láska a sexualita stále víc spojuje s násilím a vzájemná úcta mezi mužem a ženou kamsi mizí. Snad proto se jako protiváha znovu vynořují staré tantrické nauky a znovu ožívá dávno zapomenutá bohyně Matka.
Mládež objevuje vášeň, touhu a sexuální rozkoš ve stále mladším věku. Dospívající dnes obvykle získávají první erotickou zkušenost už kolem patnácti let. Například Španělky narozené v padesátých letech minulého století ztrácely panenství průměrně ve třiadvaceti letech. U těch, které přišly na svět o dvacet let později, tento průměr klesl na dvacet let a dnes už se pohybuje kolem patnácti let. Protože jde o průměr, znamená to, že velká část děvčat získává první erotické zkušenosti podstatně dříve než v patnácti letech. Puberta je obdobím hlubokých změn, které prodělává nejen tělo, ale i způsob myšlení, vztahy i vlastní identita mladých lidí. Přichází daleko dříve než v minulosti. Nový rozměr dostává v této době sexualita. Zvýšení hladiny některých hormonů v krvi se projevuje vzrůstem erotických impulsů a mozek a produkty endokrinních žláz vedou dospívající k neobyčejné a neopakovatelné události a také zkušenosti: k první lásce.
Panenství nebo panictví ztratí letos osmina čtrnáctiletých v Německu. 6,6 procenta školáků v USA se milovalo už ve třinácti letech. Pokud se tato tendence udrží, pak podle dr. Norberta Klugeho z univerzity v Koblenzi budou v roce 2010 k sexuálním stykům psychicky i fyzicky připraveni už desetiletí. Odborníci uvažují o tom, jaké to bude mít následky: antikoncepce a nežádoucí otěhotnění budou hrát mezi mládeží v pubertě stále větší roli.
Pohled do statistik tuto předpověď potvrzuje. Počet otěhotnění mezi španělskou dospívající mládeží se udržuje kolem 18 000 případů ročně, množství dobrovolných interrupcí i v této katolické zemi se v posledních pěti letech neustále zvyšuje. Děti dovršují fyzický vývoj o dva roky dříve než mládež před třiceti lety se všemi důsledky, které k tomu patří. Klíčovou roli tu hraje vzájemné působení dědičných sklonů a vlivu prostředí. Vnitřní hodiny, které jsou naprogramovány v našich genech, povzbuzují hypotalamus spodní část mezimozku - a hypofýzu - žlázu v jeho těsné blízkosti, aby vyráběly hormony tělesné proměny a pohlavní touhy. Biologický chronometr daný geny může být výrazně posunut vnějšími vlivy. Mezi ně patří sociálně ekonomická úroveň, zeměpisná poloha, kvalita zdravotnictví a velmi významným způsobem se na tom podílí strava. Ta je v současné době ve vyspělých zemích velmi bohatá na tuky. Studie výzkumníků z Filadelfie například ukazuje, že už mírné omezení množství tuků v jídle u dospívajících dívek značně snižuje hladinu některých sexuálních hormonů v těle. Mezi těmi, jichž ubude, je například estradiol ze skupiny estrogenů, který se aktivně podílí na celkových změnách v sexualitě dívek.
Proměny v těle jdou ruku v ruce se zvýšením sexuálních vzruchů. Systém žláz s vnitřní sekrecí vylučuje složky, z nichž sestává chemie lásky. V té má vedoucí úlohu testosteron, známý také jako hormon pohlavní touhy. Zvláštní rozměr první lásky, která už nikdy nebude stejná jako ty, které následují, souvisí s náporem hormonů. Psychobiologický základ zamilování je tedy neměnný. Dnes stejně jako před sto lety. To, co se v milostných zkušenostech výrazně mění, jsou způsoby sexuálního chování, které závisí na sociálních a kulturních hodnotách. Nabízí se tedy otázka, jak vlastně dnešní mládež prožívá svá první milostná dobrodružství a jak se to liší od toho, čeho si užívaly předchozí generace. Zeptáme-li se mladých lidí v západní Evropě na jejich erotické vztahy, přes osmdesát procent odpovídá, že jsou uspokojivé nebo velmi uspokojivé. Široká sexuální výchova jim dodává důvěru. Díky televizi, videokazetám a filmům toho vědí hodně o rozkoši, antikoncepci, sexuálním chování i erotické taktice. Nemít sexuální zkušenosti v určitém věku znamená sociální degradaci, nebýt "in". Podle názorů sexuologů jsou dnes dospívající vlastně oběťmi sociálního tlaku. Ten je vede k tomu, aby se zamilovali nebo alespoň prožili první sexuální zkušenost už ve věku dvanácti nebo třinácti let.
Přispívá k tomu erotický obsah reklam, televizních seriálů, filmů, časopisů i internetu. Film a reklama totiž spojují konkrétní vzory krásy se sexuální potencí. Děvčata považovaná za sexbomby jsou prezentována jako vášnivější a silněji sexuálně vzrušivé, zatímco muži, mají-li splnit soubor požadavků na krásu, musejí být co nejmužnější. To ovšem zužuje prostor při hledání a výběru partnera a mnoho mladistvých z milostné hry vylučuje a určuje i jejich podřadné postavení v hierarchii určité společenské skupiny.
Sexualita se tak stává dalším konzumním předmětem. Dnešní generace mladých se překotně snaží potvrdit své vyšší postavení uvnitř své skupiny konkrétními a úspěšnými sexuálními vztahy, o kterých většinou široce, otevřeně a dopodrobna hovoří. Většina mládeže v pubertě, přehlcená teorií, se dnes pouští do prvních erotických styků jako do atletických závodů. Je třeba být nejlepší. Podle psychologů je nejrozšířenějším mýtem mezi mládeží obou pohlaví, vedle toho, že drogy jako kokain nebo extáze zvyšují potenci, představa, že při sexu musí odvést dokonalou práci se vším všudy. Dráždit partnera, vydržet dlouho a opakovat soulož mnohokrát za sebou. Mladým lidem jde většinou víc o to, aby jim partner dal co nejlepší známku za výkon než o vychutnání každé chvíle. Romantismus se jaksi nenosí.
Poznámka redakce: Jednou z cest k obnovení ztracené rovnováhy ve vztazích muže a ženy je návrat k nekonzumní sexualitě, který nabízejí znovuobjevované tantrické a taoistické moudrosti. Úcta k božství Ženy i k božství Muže, tak k nám promlouvá i z náboženství Bohyně, oživená a vracející se v tradici witchcraftu. Posvátná sexualita - zní to téměř neuvěřitelně, ale je to přinejmenším jedna z cest z dnešní slepé uličky.