Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 11. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
G.B.Shaw:
Jaká demokracie? V dnešní době se hlasy poslanců dají prostě koupit.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1858x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1741x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1708x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1660x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Witchcraft

* Lilith - bohyně, vražedkyně, děvka nebo první žena?


Převzato (Svět namodro) - Witchcraft - 20. 04. 2004 (21844 přečtení)

Vracíme se ke starodávnému mýtu o Lilith, tentokrát trochu v širších souvislostech. Lilith jako obraz nespoutané divokosti a vášnivosti Ženy...

V edómských palácích vyrazí trní, kopřivy, bodláčí v edómských hradech: bude v nich jen šakalí pelech a pštrosí ohrada. Divoké stepní šelmy se budou potkávat s vlky a divoký kozel bude řvát po druhu. Jen Lilith se kdesi uloží k spánku a najde ve skrýši klid. Had si tam ustele hnízdo, naklade vejce, svine se na ně a bude je hřát ve stínu jejího lůžka. Luňáci budou se slétávat každý se svojí družkou: nikdo po druhém nezatouží.

V těchto několika verších ze 34. kapitoly Proroctví Izaiáše proroka (Ješajáhú) v překladu Vladimíra Šrámka se vyskytuje jméno Lilith, poměrně neznámé postavy Starého zákona, jen jednou se v celé bibli vyskytující, a to ještě ne ve všech vydáních. Kdo nebo co byla Lilith?

Na tuto otázku existuje několik odpovědí.

Problém Lilith je velmi spletitý. V sumerské mytologii byla dcerou bohyně Mehitabel a její obraz se s věky mění, a jak se společnost postupně přikláněla k patriarchálnímu modelu, v jejím profilu postupně začaly převládat démonické prvky.

Ve starém Sumeru byla Lilith považována za "levou ruku" nejvyšší bohyně Inanny. Pomáhala jí v přivádění mužů do chrámů této bohyně, aby ji uctívali při takříkajíc "tantrických" rituálech spolu s chrámovými kněžkami. V důsledku této své role byla Lilith známa jako svůdkyně mužů a děvka.

U semitských národů obývajících Mezopotámii byla Lilith nejprve podobna Lil, sumerské bohyni ničivých větrů a bouřek. Když na Blízkém východě převládla židovsko-semitská morálka, Lilith splynula spíše s Lamaštu, ženským démonem či čarodějnicí, která podle syrských tradic byla známa jako vražedkyně dětí. Zde nabyla svou charakteristiku okřídlené noční příšery, nebezpečného upíra a démona souložícího s muži, matky zlých duchů a skřehotající sovy.

Jiné legendy ji představují jako nadpozemsky krásnou první ženu, která žila s Adamem v ráji, ženu, která byla stvořena podobným způsobem, jako první muž. Jako původní první žena, nezávislá a svobodná panna, která se nepodrobila Adamovým pokusům o sexuální dominanci. Po tom, co opustila jak Adama, tak i Eden, který pociťovala jako vězení, byla nahrazena méně nezávislou Evou a méně rovnoprávnou Evou, ženou stvořenou ne z hlíny, ale z Adamova žebra. Tvrdí se, že Lilith je pouze jedno z dvaceti jmen, pod nimiž byla první žena známa, a že každé z těchto jmen skrývá v sobě nějaké "tajemství sexuálního mysticismu". Tato tajemství nejspíš představují erotická učení a sexuální techniky, které se učili novici a uctívači v chrámech bohyň Inanny, Ištar a Astarte, učení a praktiky, které ohrožovaly vzmáhající se patriarchální předáky a jejich pokusy učinit z ženy závislého a monogamního služebníka ve svých domácnostech.

V židovské mytologii existuje celá řada vzájemně se popírajících tradičních podání. Tato podání lze rozdělit do dvou hlavních směrů - na podání Lilith v duchu Talmudu a Lilith jako "první Evy" v duchu legend. Podle tradice talmudu byla Lilith divoká žena se silnými sexuálními sklony a matka démonů. Právě z těchto tradic asi vycházejí někteří překladatelé, kteří překládají slovo Lilith v Izaiášově proroctví jako "noční příšera". Vycházejí při tom z hebrejského slova "lajil", které znamená noc. Např. rabín Hija zakazoval mužům, aby sami v noci spali v domě, neboť by se mohli stát kořistí Lilith.

Podle midraše, rabínského výkladu starozákonních textů, pocházejícího přibližně ze 3. století a shrnujícího ústní tradice asi o 1000 až 1500 let starší, stvořil bůh pro Adama Evu, ale když Adam viděl, jak je šlachovitá, zhnusila se mu a on se jí odcizil. Proto bůh zapudil Evu do nenávratna a stvořil pro Adama druhou Evu. Tady se talmudické a rabínské tradice překrývají.

Podle rabínských tradic byla onou první Evou totiž právě Lilith. Byla královnou démonů a byla dlouhovlasá a okřídlená. Byla původně jednou z manželek Samaela, ale vzhledem ke své divoké a vášnivé povaze opustila svého manžela, aby se stala Adamovou družkou. Ze spojení Lilith s Adamem se zrodili zlí démoni, neboli Šedim, kteří rejdili po světě, pronásledovali a sužovali lidi a přinášeli jim nemoci, pohromy a jiná utrpení. Lilith, podobně jako Adam, byla stvořena z prachu Země. Ale brzy po tom, co přišla k Adamovi, nastaly hádky. Oba totiž odmítali podrobit se tomu druhému.

"Jsem tvůj muž a pán," říkal Adam, "a ty mě musíš poslouchat."

"Kdepak," odmítala to Lilith. "Jsme si oba rovni, neboť oba jsme stvořeni z prachu Země. Nikdy ti nebudu sloužit." Nikdo z nich nechtěl ustoupit. Když to Lilith pochopila, vyslovila jméno Stvořitele, které se vyslovit nesmí, a vznesla se k nebesům. Adam se obrátil na Stvořitele s modlitbou: "Ó, pane všehomíra, ta žena, kterou jsi mi seslal, mi uletěla." Stvořitel potom seslal tři anděly, jejichž jména byla Senoj, Sansenoj a Sammagelof, aby Lilith našli a přivedli zpět k Adamovi. Vzkázal Lilith, že jestli se odmítne vrátit, zahubí každého dne sto jejích potomků. Andělé našli Lilith uprostřed moře, na obrovských vlnách, které někdy v budoucnosti měly smést Egypťany. Lilith se však odmítla vrátit k Adamovi. Andělé jí pohrozili utopením. Lilith ale namítla, že nemůže být utopena, neboť byla stvořena k tomu, aby trestala a strašila malé děti. Andělé jí potom darovali život, když se zapřísáhla, že ušetří děti, které budou mít u sebe amulet se jménem nebo obrazem těch tří andělů.

Podle Zoharu, hlavního díla židovského mysticismu, byl Adam původně oboupohlavní bytost. Rabín Samuel ben Nachman o tom říká: "Když Nejvyšší, ať je jeho jméno pochváleno, stvořil prvního člověka, stvořil ho jako hermafrodita." Z jedné strany vypadal jako muž, z druhé strany jako žena. Potom bůh člověka uspal, ženu od něj oddělil a nabídl ji Adamovi jako nevěstu. Místo, kde byli oba spojeni, zakryl masem.

Podle kabbalistické knihy Sefer Rasiel je pak Lilith vyjící ženský démon, známý i jak Mejaleleth. Lilith chodí po světě doprovázena 480 zlými duchy a padlými anděli a bojuje se svými sokyněmi, démonkou Machlath a její dcerou Agrath. Jiné legendy spojují Lilith s jiným ženským démonem, Namach. Lilith i Namach prý souložily s Adamem a "seslaly na svět zkázu". Zohar označuje Namach za "matku démonů", zatímco Lilith za "jejich vládkyni".

V moderní době se Lilith stala symbolem řady feministických hnutí. Emancipované ženy vyzdvihují zejména skutečnost, že Lilith byla stvořena, ať už postupně nebo naráz, ze stejného materiálu jako Adam, to jest z prachu Země, a byla tedy s Adamem rovnoprávná, zatímco Eva nebo, chcete-li, druhá Eva byla stvořena z mužova těla, což ji předurčovalo k tomu, aby byla muži podřízena, aby mu sloužila. Feministky prosazují myšlenku, že starší a správná verze stvoření člověka je verze s Lilith a že verze s Evou byla podvržena pozdější patriarchální společností, které se rovnoprávnost obou pohlaví nikterak nehodila. Lilith je považována za nezávislého ducha, který vybojoval vítěznou emancipační bitvu.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

[Akt. známka: 2,49 / Počet hlasů: 49] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!