Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 26. 12. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
David Duke (2009 - krátce předtím, než jsme mu v ČR znemožnili mluvit):
V právo na svobodu projevu věří skoro všichni. Ale pokud věříte v právo na svobodu projevu jen pro lidi a myšlenky, s nimiž souhlasíte, pak v toto lidské právo ve skutečnosti nevěříte.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1906x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1759x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1715x)
Čas péče o sebe samé
(18. 04. 2022, 1476x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Rostlinné adaptogeny

* Žen-šen


JiHo - Rostlinné adaptogeny - 27. 01. 2005 (24688 přečtení)

Kdybychom udělali mezi lidmi anketu, která je nejznámější asijská léčivka, určitě by to jednoznačně vyhrál ženšen.



Ženšen 1

Starší český název Všehoj pravý je dnes už téměř zapomenut. Žen-šen (Panax ginseng C. A. Mey) pochází z jižní části Dálného východu, roste v severovýchodních provinciích Číny, v Korei v horské oblasti poblíž města Kesong, v Rusku na Dálném východě v Přímořské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. Roste v hlubokých horských, obvykle smíšených lesích. Umělé pěstování je velmi náročné, přesto byly úspěšné pokusy o umělé pěstování v Číně, Korei, Japonsku i v Rusku. Pro svůj růst vyžaduje lehké půdy s vysokým obsahem humusu z listí stromů, vysokou vzdušnou vlhkost a teplotu s malými rozdíly mezi dnem a nocí. Tyto podmínky v domovině nachází v nadmořské výšce kolem 700 - 800 metrů, na horní hranici rozšíření listnatých lesů.

Žen-šen patří do čeledi aralkovitých (Araliaceae), která zahrnuje kolem 800 druhů, nejčastěji keřů, rostoucích většinou v tropických a subtropických oblastech jihovýchodní Asie a Ameriky. Rod Panax soustřeďuje bylinné druhy, nejznámější jsou P. ginseng C.A.MEY z Dálného východu, P. trifolius L. ze Severní Ameriky, P. bipinnatifidus SEEM. z Indie a Číny, P. pseudoginseng WALL. ze severní části Indie, Indočíny a jihozápadní Číny, P. quinquefolius L. ze Severní Ameriky a P. japonicus C.A.MEY z Japonska.

Ženšen 2

Žen-šen vyhání z mrkvovitě ztlustlého, rozvětveného kořene přímou, 30 - 60cm vysokou, jednoduchou lodyhu, která v horní části nese přeslen 3 - 4 dlouze řapíkatých, dlanitě pětičetných listů s podlouhle kopinatými, pilovitými lístky. Lodyha je zakončena okolíkem nenápadných drobných zelenavých kvítků s medovou vůní. Po odkvětu vytváří šťavnaté červené bobulky, obsahující 2 - 3 nepravidelně okrouhlá, plochá, tvrdá, světle žlutá semena s drsným povrchem. Semena jsou nedovyvinutá, vyžadují stratifikaci a klíčí nejdříve za dva roky, ale často ještě později. Klíčení stratifikovaných semen potom probíhá při teplotách kolem 12 - 15 °C a při vlhkosti půdy kolem 5 - 10%. Pokud vlhkost půdy překročí 25%, semena nevyklíčí. Mladé rostlinky jsou z počátku velmi choulostivé na přemokření a houbové choroby.

Pěstováním a zpracováním kořene vynikla Korea, která měla vhodné podmínky pro pěstování i podporu v jeho účelném použití. Odtud se tyto metody přejímaly do dalších zemí, jako je Japonsko Čína a další. Za nejkvalitnější jsou považovány 6 let staré kořeny, a to jak u planého, tak i u šlechtěného, protože obsahují nejvíce léčivých látek. Planý roste velmi pomalu, kdežto šlechtěný naopak rychleji. Po prvním roce růstu je kořen tenký jako tuha v tužce a váží asi 1 gram v šestém je silnější s váhou 60-100 g. Od sedmého roku růstu začnou kořeny pěstovaného ženšenu rychle stárnout a větší část kořene zdřevnatí. Plané rostliny mají váhu kořenů velmi proměnlivou, obvykle kolem 100 g u přibližně patnáctiletých kořenů, ovšem našel se i kořen o hmotnosti pouhých 23 g, u kterého bylo prokázáno stáří 140 roků. Přirůstal tedy průměrně 160 mg za rok. Byl však nalezen i kořen vážící 390 g, jehož stáří bylo odhadnuto na 400 roků.

Ženšen - kořen

Kořen ženšenu je odedávna vyhledáván a ceněn jako účinný lék na mnoho potíží. Svými účinky patří mezi "adaptogeny", což jsou látky, harmonizující funkce organismu, zvyšující odolnost a také schopnost přizpůsobit se nepříznivým účinkům okolí. Mezi podobně účinkující rostliny patří například eleuterokok ostnatý, arálie mandžuská, klanopraška čínská a z našich rostlin i zákonem chráněná rozchodnice růžová, semenáčky které je ale možné získat na skalničkářských výstavách.

Účinnými látkami ženšenu je především celá řada glykosidů, nazvaných ginsenoidy. Dále je kořen bohatý na cenné minerální látky a stopové prvky, obsahuje silice, hořčiny a další látky.

Většina ginsenoidů působí stimulačně na centrální nervový systém, posilují imunitní funkce a mají antikancerogenní efekt. Stimulují aktivitu přirozených zabíječů (natural killer cells) a potencují růst nerve growth factor (chrání nervovou tkáň), které se běžně v organizmu vyskytují. Působí v organizmu také antioxidačně a zhášejí volné radikály, brání invazi nádorových buněk.

Další skupinou látek jsou polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk. Extrakty inhibují Helicobacter pylori, který má vliv na rozvoj žaludečních vředů, mají protizánětlivé účinky, příznivě se podílejí na normalizaci střevní mikroflóry, snižují hladinu cholesterolu a triglyceridů, snižují inzulínovou rezistenci, zvyšují sexuální aktivitu a vykazují řadu dalších účinků, popsaných na pokusných zvířatech.

    Ženšen tedy

  • má význam při léčbě cukrovky (Diabetes mellitus), což bylo potvrzeno výzkumem na králících a krysách. Bylo zjištěno, že ženšen upravuje zvýšenou hladinu cukru v krvi, aniž by ovlivňoval její normální hladinu. Dalším působením dochází také ke snížení mastných kyselin respektive tuků v krvi, jejichž zvýšená hladina společně se zvýšeným cukrem v krvi vede při cukrovce k poškození oční sítnice, ledvin, nervovým poruchám, arterioskleróze srdečních a mozkových cév. Zamezuje také srážení krve a tím zlepšuje krevní oběh. Tím působí proti vzniku komplikací cukrovky. Lze říci, že má podobné působení jako inzulin, který svým způsobem u nemocných cukrovkou určitým způsobem chybí. Ženšen je však nutno užívat jako doplněk léčby, rozhodně ne však jako náhrada používaného inzulinu či jiných léků, které se při cukrovce užívají. S výhodou je možno ženšen použít jako doplněk diety při obesitě, která cukrovku často doprovází.
  • stimuluje funkce imunologických mechanismů, které zabraňují výskytu a růstu rakovinných buněk. Tím se zvyšuje schopnost organismu rozpoznat abnormální buňky (pozměněné buňky, které se mohou přeměnit v buňky rakovinné), rakovinné buňky, které jsou po rozpoznání imunitními mechanismy odstraňovány. Stimuluje úzdravu abnormálních buněk.Tím je zvyšována schopnost samotného organismu odolávat rakovinnému onemocnění a účinně se bránit nádorovým postižením. Byl prokázán přínosný efekt kombinace účinné látky ženšenu (panadiolu) s chemoterapií. Ženšen zlepšuje celkový stav pacientů nemocných nádorem (vysílení a sešlost onemocněním)
  • má ochranný účinek před působením radioaktivního záření a snižuje následky ozáření. Zamezuje snižování počtu krevních buněk a podporuje funkci kostní dřeně. Což bylo ověřeno použitím extraktu ženšenu v pokusech na zvířatech.
  • podporuje jaterní funkce, a také ostatní metabolické funkce v tukové tkáni, ledvinách, kostní dřeni , především tak, že zrychluje krevní oběh a usnadňuje tvorbu bílkovin. Stimuluje procesy látkové přeměny v organismu vyváženě, takže nedochází k nerovnováze produktů (tj. cukrů, tuků, bílkovin) Tím se výrazně podílí látky ženšenu na stálosti vnitřního prostředí. Podporují také regeneraci buněk jater po zánětu (hepatitidě). Stimuluje také imunitní a enzymatické mechanismy umístěné v játrech.
  • posiluje činnost srdce a krevního oběhu. Zabraňuje tvorbě krevních sraženin a tím působí proti vniku infarktu myokardu a mozkové mrtvici a dalším následkům. Snižuje hladinu chlesterolu v krvi, tím brání ateroskleroze cév. Zrychluje krevní oběh a normalizuje činnost srdce a cév.
  • upravuje nízký krevní tlak, tím že upravuje regulaci vegetativního nervového systému. To vede k normalizaci hodnot krevního tlaku jak z vyšších, tak z nižších hodnot na optimální hladinu. Zpravidla platí, že v nižších dávkách krevní tlak snižuje a ve vyšších zvyšuje. Odstraňuje únavu, bolesti hlavy, závratě.
  • léčí žaludeční obtíže, tak že upravuje vylučování žaludečních šťáv, zrychluje krevní průtok žaludkem, stimuluje pohyby střev, což napomáhá trávení. Podílí se na normalizaci rovnováhy hormonálního a nervového systému jako prevence žaludečních vředů. Proto se produkty ženšenu používají při léčbě zánětu žaludku, žaludečních a dvanáctníkových vředů, zvracení a průjmů.

Neberme ale "všehoj" nekriticky, protože předávkování ženšenem má také docela nepříjemné následky, tak zvanou ženšenovou nemoc. Plyne to paradoxně z účinků, pro které je používán: Může vyvolat nespavost, předrážděnost a únavu, hypoglykemii, snížením krevní srážlivosti může způsobit krvácivost, opatrnost je nutná u vysokého krevního tlaku, po infarktu a při horečkách. Zajímavá je i sezónní účinnost, protože ženšen v létě působí slaběji, na jaře dokonce může mít opačné účinky a vyvolat zmíněnou ženšenovou nemoc. Výhodnou náhradou ženšenu je Eleuterokok, který je často účinnější a přitom nemá zmíněné negativní účinky tak výrazné. Opatrnost při užívání rostlinných adaptogenů je ale na místě, vždy se doporučuje užívat je nejvýše měsíc až dva a potom nejméně na 14 dní vysadit. A ještě něco: V průběhu těhotenství a při kojení se všehoj nepodává.

V souvislosti s ženšenem ještě na závěr poznámka z časopisu Vesmír 76, 544, 1997/10:

Je ginseng účinnější než ženšen?

"Ginseng chrání před rakovinou“ - to je bezesporu zajímavá zpráva. Čtenář, který není botanik, však nemusí okamžitě pochopit, o jakou rostlinu vlastně jde. Uváží-li ovšem, v jakém jazyce bývá sepsána většina vědeckých prací, pokusí se slovo ginseng vyslovit tak, jak to dělají Angličané. Anglicko-český slovník mu vzápětí potvrdí jeho podezření. Ginseng [vyslov džinsen] prý je kořen léčivé rostliny Panax ginseng, eventuálně lék z tohoto kořene připravený – starý známý ženšen, česky též někdy nazývaný všehoj. Nejednoho čtenáře by potěšilo, kdyby se dozvěděl, zda protinádorově působící ginseng je či není blízkým příbuzným slavného všeléku tradiční čínské medicíny. Nehledejte, prosím, v této poznámce žádnou ironii. Flemingův penicilin prý měl nepřímého předka v plísňových mastech irských bylinkářek...

A úplně na konec: pod názvem korejský ženšen se prodává šruchovitá rostlina Thalium paniculatum GAERTEN, která s ženšenem nemá vůbec nic společného ani botanicky, ani svými účinky. Její lístky, bohaté na draslík, můžete použít do salátu. Má mírné diuretické účinky.

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Kupředu do minulosti - Jiří Kuchař: přírodní a syntetická antibiotika (30.03.2019)
Ako prestať fajčiť (13.01.2012)
Kombucha, "pěstování", obsahové látky, účinky (02.04.2011)
Koloidní stříbro a argyrie (27.01.2011)
Jak je to se zákazem prodeje bylin v EU? (18.01.2011)
Ještě pár údajů k "prasečí" chřipce (11.12.2009)
Prasečí chřipka - "historie" nemoci a možností jejího léčení (02.12.2009)
Očkování a zdraví (30.11.2009)
Prasečí chřipka (26.11.2009)
Léčení emocí (10.04.2009)
M. Norbekov: Na co je nám držení těla a úsměv? (20.09.2008)
Timothy B. McCall, M.D.: Když si lékaři odporují (19.09.2008)
Vysokofrekvenční elektromagnetická pole – reálná hrozba pro lidské zdraví? (29.04.2008)
1. říjen - Světový den vegetariánů (01.10.2007)
Slunce je nebezpečné! (18.07.2007)
Aktualizace textu Vegetariánská výživa v kostce (22.05.2007)
Ryby pro zdraví? (15.05.2007)
Jak na zdravou výživu u vegetariánů? (09.05.2007)
Vánočním cukrovím proti nervozitě (18.12.2006)
Další babský recept (17.12.2006)
Ruský recept na nachlazení (08.12.2006)
Babský recept na bolest v krku (17.11.2006)
Mimoběžné roviny (12.11.2006)
Rakytník řešetlákový Hippophaë rhamnoides L. (10.10.2006)
Thiomersal (thimerosal) v očkovacích látkách (31.08.2006)
Kurzy praktického poznávání léčivých rostlin - nový termín (06.06.2006)
Sojový podvod ? (03.06.2006)
Přihláška na kurz praktického poznávání léčivých rostlin (25.04.2006)
Sladký vrah - Aspartam (19.04.2006)
Afrodisiaka II. (08.04.2006)
Afrodisiaka I. (05.04.2006)
Aromaterapie (26.03.2006)
Extáze vytahuje na světlo skryté deprese (24.03.2006)
Omega-3 kyseliny ovlivňují naší náladu a impulsivnost (18.03.2006)
Homeopatická léčba ptačí chřipky (10.03.2006)
Kurzy praktického poznávání léčivých rostlin (09.03.2006)
Dost blábolů o "ptačí chřipce" (25.02.2006)
Rozhovor s Ivanem Kostovem (29.01.2006)
Vegetariánská výživa v kostce (13.01.2006)
Co je to schizofrenie? (16.12.2005)
Antiperspiranty (09.09.2005)
"Nadupaná" vakcína (08.09.2005)
Zlatá rýže (01.08.2005)
Kotvičník zemní a možnosti jeho pěstování (06.07.2005)
Karcinogeny ve stravě (05.07.2005)
Kdy vlastně vzniká nový člověk? (02.07.2005)
Šišák bajkalský (13.06.2005)
Marihuana a osteoporóza (10.06.2005)
Objeven gen pro návyk k heroinu (09.06.2005)
Psychedelika jako lék? (4.) (07.06.2005)
Psychedelika jako lék? (3.) (05.06.2005)
Psychedelika jako lék? (2.) (04.06.2005)
Psychedelika jako lék? (1.) (02.06.2005)
Ájurvéda: nejstarší medicína na světě (28.05.2005)
Znáte knolau? (03.04.2005)
Rostlinné adaptogeny (10.03.2005)
Která "Éčka" ano a která ne? (02.03.2005)
Skryté nebezpečí drog (27.02.2005)
Šankhaprakšálana (23.02.2005)
Léčba závislosti pomocí ibogainu? (19.02.2005)
Tabulka "Éček" (18.02.2005)
Sedm kroků k očistě našeho těla (13.02.2005)
Arálie madžuská (Aralia mandshurica RUP. et MAXIM.) (09.02.2005)
Marihuana - zvracení po 30 jointech denně?! (19.10.2004)
Šalvěj a kotvičník (18.10.2004)
Urinoterapie (05.10.2004)
Neracionální ignorace „iracionálních“ systémů. (10.09.2004)
Nad šálkem kávy (24.03.2004)
Zdravá výživa v barvách (20.03.2004)
Příznivý vliv horečky (01.03.2004)
Syndrom X (26.02.2004)
Začíná postní doba (23.02.2004)
Melaleuca alternifolia - Tea Tree Oil (20.02.2004)
Aloe arborescens (12.02.2004)
Je vakcinace proti přírodě a proti Bohu? (09.02.2004)
Homocystein (14.01.2004)
Syrská routa (28.12.2003)
Rozchodnice růžová (27.12.2003)
Eleuterokok ostnitý (14.12.2003)
Klanopraška čínská (14.12.2003)
Kotvičník zemní (27.11.2003)
[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 3 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!