Další z rostlinných harmonizátorů a adaptogenů, tedy rostlin s podobným účinkem jako třeba žen-šen.
Arálie mandžuská je rozšířena v oblasti Dálného východu, kde roste na jihovýchodě Amurské oblasti a téměř po celém Přímořském kraji a v jižní části kraje Chabarovského. Roste i na jižním Sachalinu a na Kurilských ostrovech a také v Číně (Mandžusku) a Koreji. Vytváří malé skupiny, nebo roste jednotlivě na osvětlených místech, kde byl narušen porost listnatých nebo smíšených lesů, tj. na holinách, pasekách, požářištích apod. Zasahuje až do nadmořské výšky 500 m.
Po botanické stránce patří rod Arália L. do čeledi Araliaceae a zahrnuje kolem 35 druhů, rostoucích převážně v tropech a subtropech obou polokoulí. Jedná se o menší stromy, nebo velké byliny se složenými listy.
Arálie Mandžuská je strom vysoký 6 i více metrů. Kmen hustě porostlý ostrými ostny se jen málo větví. Listy jsou až metr dlouhé, dvakrát až třikrát lichospeřené, s dlouhými ostnitými řapíky. Lístky jsou eliptické nebo vejčité, až 180 mm dlouhé a 80 mm široké, se zašpičatělým vrcholem, okrouhlou bází a zubatými okraji. Listy vytvářejí na vrcholu kmene růžici, takže celkově strom poněkud připomíná palmu.
Ze středu listové růžice vyrůstá 5 - 8 květenství ve tvaru složené laty, která jsou až 50 cm dlouhá. Květy jsou malé, oboupohlavné, případně samčí, zpravidla pětičetné. Kalich je zelený a má jen nevýrazné zuby, korunní plátky jsou oválné, bělavé až krémové. Plodem je černá kulovitá až elipsoidní peckovice o velikosti 3 - 5 mm s pěti semeny.
Kořeny jsou rozložené radiálně a mělce pod povrchem půdy až do vzdálenosti 2 - 3 m, jsou hnědavé, na řezu bílé. Obsahují především triterpenoidní saponiny, zvané aralosidy A, B a C, dále asi 0,1-2 % silice, glykosidy, pryskyřice a cholin.
Obdobné účinné látky obsahují i některé další arálie. Velmi příbuzná předcházejícímu druhu je Arálie srdčitá (Aralia cordata THUNB.) jejiž nadzemní část má jednoletý bylinný charakter a velmi dobře se množí semeny. Roste na jihu Sachalinu a Kurilských ostrovů. Aráli Schmidtova (Aralia schmidtii POJARK.) je rozšířena v jižní a střední části Sachalinu a v Japonsku na ostrově Hokkaidó. Na jihu Přímořského kraje roste Arálie kontinentální (Aralia continentalis KITAG.) aj.
Arálie mandžuská není náročná na půdu ani teplotu a lze ji pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Vyžaduje dostatečně osvětlené stanoviště a také větší množství vody. Rozmnožuje se sice také semeny, ale ta v našich podmínkách většinou nedozrávají a pokud by i dozrály, vyžadovaly by dosti náročnou stratifikaci. Velmi dobře se však množí kořenovými řízky (cca 10 cm dlouhými a 10 až 30 mm v průměru), případně samovolně kořenovými výběžky, neboť na metru kořenů je až 250 pupenů, z kterých mohou vyrůst nové rostliny.
Dožívá se stáří 25-40 let a kořeny se sklízejí z dostatečně vzrostlých rostlin, tj. alespoň pětiletých, a to buď v září nebo brzy na jaře ještě před rašením. Vybírají se pouze kořeny o průměru 1-3 cm, očistí se od zeminy a rozřezají na příčné plátky a suší ve stínu při teplotě do 60 oC. Aby se porost sklizní nepoškodil, je třeba zachovat nadzemní část alespoň s polovinou kořenů.
V lidovém léčitelství se tato droga užívala již dávno. Platí za tonizující prostředek při celkové únavě, depresích a rekonvalescenci po těžkých chorobách. Snižuje obsah cukru v krvi při diabetu, zvyšuje svalovou sílu, potenci a vitální kapacitu plic. Slouží jako stimulátor centrálního nervového systému při léčbě neurastenie, při různých typech slabosti, psychických stavech, impotenci, nízkém krevním tlaku a při fyzické a duševní únavě. V Číně slouží rovněž k léčbě astmatu a tuberkolózy, v Japonsku rakoviny zažívacího traktu. Vědecké výzkumy posledních let potvrzují, že preparáty z některých druhů aralek mají adaptogenní efekt, ale rovněž působí jako antidiabetikum, diuretikum, antiseptikum a karminativum.
Používá se především extrakt z kořenů (poměr kořenů k 60-70 % ethanolu je 1:5), kdy se podává 30-40 kapek 2-3krát denně. Lékařská praxe v Rusku používá preparát Saparal (Saparalum), který představuje množství 50 mg čistých amonných solí aralosidů A,B a C v tabletě (užívá se jedna tableta 2-6krát denně). Tyto preparáty nelze užívat při vysokém krevním tlaku, epilepsii, nespavosti a zvýšené citlivosti nerovové soustavy.