Vůně jsou nedílnou součástí našeho života. Navozují nenásilně naše nálady, vytvářejí osobitost prostředí, používají se při léčení velké části chorob. Používáme zpravidla několika metod:
Vonné tyčinky
Pálení vonných tyčinek má nejsilnější účinky. K provonění bytu stačí pouhá jedna tyčinka. Různé druhy tyčinek
se používají podle momentální nálady, části dne, ročního období nebo potřeby navodit určitou atmosféru. Pálení vonných tyčinek má desinfekční účinky, omezuje negativní energie jak v místnosti, tak u lidí. Pro zklidňující účinky se tyčinky zapalují při meditacích.
Vonné oleje
Používají se zpravidla v aromalampách, jako přísady do koupelí a při lokálních masážích. Některé uklidňují, jiné povzbuzují. Různé druhy se mohou kombinovat.
Možná Vás zajímá jak se vyrábějí vonné tyčinky Jsou dva hlavní druhy tyčinek. Při výrobě prvního druhu se bambusové dřívka namáčí do přírodního pojícího materiálu a potom se naně přichytí dřevěné piliny smíchané s práškem z květin nebo jen dřevěné piliny z keřů a stromů. Nemusí se přidávat žádné další aroma. Takové přírodní tyčinky jsou jemnější a nedráždí. Mezi nejpříjemnější druhy patří SANDAL. Ale ne každá krabička, která je označena jménem SANDAL či CHANDAN je vyrobena tímto způsobem. Poznáte je většinou již podle vůně nezapálené tyčinky. Přírodní SANDAL totíž voní velice jemně. Vůně tyčinek druhého typu je silnější. Při výrobě se postupuje stejně, ale dřevěné piliny se smíchají navíc s vonným olejem. A znovu jsou dvě možnosti - buď jsou namáčeny do oleje přírodního nebo do aroma vytvořeného chemicky. Tyčinky-olejové voní silněji, ale špatně se dá rozpoznat, zda se jedná o olej chemický nebo přírodní. V Indii je takovým měřítkem cena tyčinek. Přírodní olejové tyčinky jsou pochopitelně dražší, za to nepůsobí žádné problémy alergikům a astmatikům.
V Indii se používají vůně nejenom podle roční doby, ale i během jednoho dne se druh tyčinek mění, napřiklad k meditaci se používá santal (chandan) a k večernímu setkání (satsangu) používají růže (gulab). Když je velké teplo používají v Indii mogru, kewdu nebo jasmín. Za největšího slunka rozhodně nedoutná tyčinka heny, ta se používá, když je chladněji. Den se dá rozdělit na čtyň obdobi: chladnější ráno, teplé dopoledne, rozpálené odpoledne a chladivý večer. Pro každou dobu se používají jiné vůně. Chcete-li doporučení, ráno používejte sandal, dopoledne třeba kasturi, agar, opium, picoli, v poledne a odpoledne kewru, mogru, jasmín a večer intimated nebo růži - gulab. Ten, kdo má rád svobodu, a vyzkouší různé druhy a pak si podle momentální nálady sám vybere tu správnou.
Z Indie se v poslední době exportuje hodně druhů tyčinek, dokonce i takové, které jsou přizpůsobené evropským podmínkám. Napřiklad tyčinky HIMALAYA, TAJ MAHAL a HERO jsou z květů rostoucích na loukách v Himálajích. Oblíbené jsou tyčinky, ve kterých je více druhů vůní.