Další část článku o látkách měnících naše vědomí. Tentokrát trocha historie.
V šedesátých letech minulého století bylo napsáno kolem tisícovky vědeckých pojednání o účincích psychedelických látek. Zhruba 40 tisíc pacientů trpících schizofrenií, depresí, úzkostnými stavy či alkoholismem se v té době léčilo psychedeliky. Probíhaly vědecké testy, zda je užívání halucinogenů škodlivé a nemůže-li vést k závislosti. Harvardský psycholog Timothy Leary testoval možnosti použití psilocybinu a LSD pro léčení alkoholismu. Poté, co však označil psychedelika za přímou cestu ke spirituálnímu osvícení, ztratil vědeckou reputaci, přišel o zaměstnání a proti jeho teoriím se zvedla vlna odporu. Koncem šedesátých let se psychedelika dostala na seznam nebezpečných drog a byla postavena mimo zákon v USA, v Kanadě i v evropských zemích. Jejich vědecký výzkum prakticky ustal. Částečně proto, že dostat k němu povolení bylo obtížné, nikdo ho nechtěl financovat a vědci nebyli ochotni riskovat pověst výzkumem démonizovaných látek.
Jen pro několik málo vědců neztratila psychedelika ani tehdy magickou přitažlivost. Jedním z nich byl Rick Doblin. V roce 1986 založil v Sarasotě na Floridě Multidisciplinární asociaci pro psychedelické výzkumy (MAPS). Doktorský diplom získal na Harvardu obhájením disertační práce o federálních omezeních užívání psychedelik. Celých dvacet let se Asociace MAPS snažila působit na americký úřad FDA a další vládní úřady, aby povolily výzkum halucinogenů. Získávala na něj finance a přesvědčovala vědce, aby se ho zúčastnili. Podobnou institucí jako MAPS je Heffterův výzkumný ústav v Santa Fe v Novém Mexiku, který založili v roce 1993 vědci zajímající se o halucinogeny. V centru zájmu současných výzkumů je především bezpečnost psychedelik a jejich návykovost.
Meskalin, který se získává z mexických kaktusů, smějí užívat v USA legálně pouze členové domorodé indiánské církve v rezervaci Navahů. K jejich obřadům tento tajemný nápoj patří. Pro účely výzkumu bylo proto vybráno 210 Navahů. Byli rozděleni do tří kategorií: na členy církve, kteří meskalin užívali pravidelně, nejméně stokrát, ale neužívali žádné jiné drogy ani alkohol. Do druhé kategorie patřili lidé, kteří neužívali meskalin, alkohol ani jiné drogy a do třetí bývalí alkoholici, kteří už abstinovali alespoň tři měsíce. Zkoumal se jejich IQ, paměť, schopnost učení a další funkce. Výzkum ukázal, že členové domorodé církve, kteří pravidelně a opakovaně mnohokrát užívali meskalin, neměli žádné viditelné snížení duševních schopností - IQ, paměti ani dalších. Podrobné výsledky výzkumu mají být zveřejněny ještě během letošního roku.