Závěr série povídání o možnostech využití psychedelik jako léků.
Psylocibin a obsedantně kompulzivní poruchy
Od roku 2001 zkoumá psychiatr Francisco Moreno z Arizonské univerzity v Tusconu účinky psilocybinu při léčení obsedantně-kompulzivních poruch. Jsou to neurózy charakterizované obsedantními myšlenkami či představami nebo kompulzivními činy. Obsedantní myšlenky a představy mají stereotypní charakter, opakovaně se vtírají do mysli postiženého a zatěžují ho. Postižený se například opakovaně přesvědčuje, že zamkl, vypnul plyn, neustále se myje, uklízí či provádí různé obřady ve snaze vyhnout se neštěstí. Nesmyslnost těchto úkonů si někdy uvědomuje, ale nedokáže je potlačit. Některým pacientům pomáhá psychoterapie v kombinaci s antidepresivy, jako je lék Prozac, někteří se léčí elektrošoky nebo pomůže pouze operace mozku. Psilocybin projevy obsedantně-kompulzivních poruch výrazně zmírňuje. V současné době pokračuje úsilí o uznání psychedelik jako účinných léků v legální lékařské praxi. Výzkumy dokazují, že by mohly být pro medicínu velkým přínosem. Skeptici bijí na poplach a upozorňují na jejich možné zneužití.
Stručný přehled psychedelik
LSD - zkratka vznikla z anglického názvu chemické substance lysergic acid diethylamid- diethylamidu kyseliny lysergové. Tato látka je obsažena v alkaloidech v námelu. Má výrazné halucinogenní účinky, zostřuje vnímání barev, může vymizet hranice mezi "já" a okolní světem, člověk se vidí zvenku, tóny jsou někdy vnímány jako barvy nebo se zhmotňují, mění se vnímání času a podobně.
Meskalin - obsahuje ho mexický kaktus Lophophora williamsi indiány nazývaný peyotl.
Ibogain - halucinogen obsažený v africké rostlině Tabernanthe iboga.
Psilocybin - halucinogenní látka, kterou obsahuje především posvátná houba Aztéků Psilocybe mexicana a celá řada dalších druhů lysohlávek (Psilocybe), což je rod stopkovýtrusných hub. Vyvolává stav euforie a někdy fantaskní zkreslení skutečnosti.
Ayahuasca - (čti ajavaska), nápoj amazonských šamanů s omamnými a výrazně halucinogenními účinky.