Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 21. 11. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Barnes:
Nejsou všichni liberálové lichváři, ale zkuste se ptát, čím to, že všichni lichváři jsou liberálové.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1852x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1739x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1704x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1658x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Zdraví

* Marihuana a osteoporóza


Převzato (www.osel.cz) - Zdraví - 10. 06. 2005 (12026 přečtení)

Složky v marihuaně jsou v podezření, že mohou dávat vznik osteoporóze. Studie provedená na myších dává současně reálnou naději, že se na patologický úbytek kostní hmoty podaří brzo najít účinný lék. Lék,který nebude na bázi hormonů a nebude u žen zvyšovat nebezpečí rakoviny prsu.

Přibližně každá druhá žena nad 50 let věku je postižena osteoporózou. I když se má zato, že  viníkem je náhlý pokles hladiny estrogenu k němuž dochází v době její menopauzy, bude to  zřejmě mnohem komplikovanější. Když totiž  chybějící hormon do těla ženy dodáme uměle, osteoporózu to jen zpomalí a někdy ani to ne. Hledání léku, který by tuto poruchu zcela zastavil, respektive vrátil do původního stavu, tedy stále pokračuje.

Při svém hledání se vědci začínají  poohlížet stále větší měrou jinam, než  ke zde  zmíněné aplikaci estrogenu. Důvod je i ten, že některé výzkumy ukázaly, že hormonální  léčba zvyšuje u žen riziko vzniku rakoviny prsu a infarktu.

Slibné šance k využití nabízejí nyní výsledky testů, které souvisí se zkoumáním látek zvaných kanabinoidy.  Tyto látky dostaly své jméno podle toho, že byly objeveny v marihuaně – Cannabis sativa. Vše nasvědčuje tomu, že by se jako lék mohly využít látky, které by bránily kanabinoidům vázat se na povrchové buněčné receptory (někdy se jim říká receptory pro opioidy). Ukázalo se totiž, že vyblokování zmíněných receptorů má u myší léčivý účinek neboť  zabraňuje  řídnutí kostí. Léčba je účinná, aniž by při ní bylo nutno aplikovat hormon estrogen.


Pokus na GMO myších

Dr. Raphael Mechoulam identifikoval chemickou structuru THC(1964). Foto: J. Dvorak.

Britští vědci spekulovali  o možnosti využít kanabinoidy při léčbě osteoporózy již delší dobu. Vedl je k tomu poznatek, že molekuly podobné  kanabinoidům, ovlivňují růst kostí. Rozhodli se to ověřit a provedli pokusy na myším modelu. Myším odstranili oba vaječníky. Udělali to proto, aby u nich navodili hormonální pokles, který by imitoval hormonální sešup ke kterému dochází u žen v menopauze, tedy v době když jim vaječníky přestanou fungovat a kdy u nich dochází k rozvoji osteoporózy.

V pokusu byly porovnávány dvě skupiny myší. Obě měly odstraněny vaječníky. První skupina byla z myší normálních. Druhou skupinu tvořily myši, které také měly vyoperované vaječníky, ale zároveň to byly geneticky upravené myši. U těchto  geneticky upravených myší se jednalo o myši, jimž chyběl rozhodující receptor pro kanabinoidní  molekuly.  Pokus ukázal, že ačkoli byly obě skupiny myší stejně krmeny a ošetřovány, myši mutanti měly o 16% zpevňujících minerálů v kostech více. Tyto myši, navzdory skutečnosti, že odstraněním vaječníku byly připraveny o přísun estrogenu a mělo u nich dojít k osteoporóze,  osteoporózou netrpěly.

Jiný pokus,tentokrát s normálními myšmi
Když vědci normálním myším aplikovali malou dávku látky, která zablokovala kanabinoidní receptory, došlo u těchto normálních myší k obdobné situaci, jako u gmo-myší s poničenými receptory pro kanabinoidy. I tyto normální myši, jimž vědci vyblokovali  receptory pomocí látek, které se na ně vážou chemickými vazbami, se najednou staly „chráněné“ před úbytkem kostní hmoty.

Když vědci normálním myším aplikovali malou dávku látky, která zablokovala kanabinoidní receptory, došlo u těchto normálních myší k obdobné situaci, jako u gmo-myší s poničenými receptory pro kanabinoidy. I tyto normální myši, jimž vědci vyblokovali  receptory pomocí látek, které se na ně vážou chemickými vazbami, se najednou staly „chráněné“ před úbytkem kostní hmoty.

Vyhodnocení výsledků
U myší, kterým byl navozen stav nedostatku estrogenu odstraněním jejich vaječníků, se lze osteoporózy zbavit  dvěma způsoby. Buďto tím, že z nich uděláte genetické mrzáky, jinak řečeno gmo organismy bez příslušných receptorů, což ale není z hlediska možného využití v léčbě u lidí zrovna perspektivní cesta, a nebo že tyto receptory učiníte na buňce nepřístupné – myšleno nepřístupné pro signály, které tyto receptory mají za úkol přijímat. Toto se nyní jeví jako velmi slibná cesta. Výzkum prokázal, že ke stejnému účinku, jako v případě reakce u gmo myší, dojde i tehdy, pokud se nějakým způsobem receptory pro kanabinoidy obalí - pokud se na receptory nějaká  látka pevně naváže  a „nikoho dalšího k nim již nepustí“. Je to dostačující k tomu, aby nedošlo k přílišné  aktivaci osteoblastů  a  organismus to  ochrání před přílišným úbytkem minerálií  z kostí.

Profesor Stuart Ralston, ředitel Institutu pro lékařské vědy na University of Aberdeen. Ralston je zároveň členem University of Edinburgh. Provádí pokusy v rámci spolupráce s jednotkou revmatologie na Western General Hospital, Edinburgh. O Ralstona je, jak se zdá, velký zájem. Že by měl pravdu?

Aby vědci zjistili  mechanismus, jak kanabinoidy mohou urychlovat onemocnění,  výzkumný tým  se zaměřil na buňky osteoklasty. Tyto buňky za normálních okolností uvolňují kyselinu, která rozpouští starou, zeslabenou kostní tkáň. Je to přirozený proces obnovy kostní tkáně a tělo tímto rozebíráním svých kostí získává stavební kameny, které pak recykluje – staví z nich novou kostní tkáň, která nahrazuje tu starou, opotřebovanou. Když je v těle příliš snaživých osteoklastů, vede to k osteoporóze, protože osteoklastičtí vorkoholici rozeberou více kosti, než ji stačí organismus tvořit. Kost se pak zeslabuje a riziko zlomenin narůstá.
Když k vědci do kultury buněk kostní dřeně přidali látku, která na buňkách obsadila receptory pro kanabinoidy, projevilo se to tak, že destrukční činnost osteoklastů klesla na polovinu.

 „Zatím není jasné jakým mechanismem estrogeny ovlivňují kosti,“ říká biolog Stuart Ralson z University of Edinburgh ve Velké Británii, který na této studii pracoval. Sám ale uvažuje, že snížení hladiny estrogenu může navodit vyšší produkci přirozených kanabinoidů v kostech. Ty pak začnou poslouchat a podle kanabinoidního povelu začnou kost rozebírat. Zároveň ale Ralston připomíná, že by bylo potřeba tuto vazbu lépe prostudovat a pochopit její princip.

Farmaceutické firmy jako je Sanofi-Aventis již mají chuť začít testovat přípravky, které by potlačovaly „chuť“ osteoklastů tím, že by blokovaly receptory pro kanabinoidy.

Angličtí výzkumníci svoje poznatky nepresentují jen jako možnost léčby osteoporózy, ale i jako varování kuřákům marihuany. O marihuaně se dlouho ví, že obsahuje látky, které receptory pro canabinoidy aktivují. Podle Angličanů by kouření marjánky mělo jako vedlejší efekt přispívat též k patologickému odvápňování kostí.  Zprávu o tom přinesl prestižní časopis  Nature Medicine. Zatím lze k jejich  tvrzení namítnout, že u lidí to nikdo neověřoval (testy se prováděly na myších). Pravděpodobnost, že angličtí výzkumníci budou mít ve svém proroctví pravdu, a že kuřáci konopí si přísunem kanabinoidů aktivují  své osteoklasty takže budou mít tím pádem řidší kosti náchylnější ke zlomeninám, je ale vysoká.

Spor
Raphael Mechoulam je výzkumník pracující na Hebrejské universitě v Jeruzalemu,  který se problému kanabinoidů rovněž věnoval. Jeho dřívější poznatky svědčí o opaku. Podle něj kanabinoidy regeneraci kostí prospívají. A tak „babo raď“. Vyznavači kouření marihuany mají svou pravdu a odpůrci také.

Závěr
Ralstonovy  poznatky jsou novější a jeho přístup se jeví jako velmi profesionální, metodologicky se mu dá těžko co vytknout. Pokud Ralstonovo jednoduché obsazení receptorů pro kanabinoidy bude fungovat u lidí stejně jako je tomu u myší, máme tu jednoduchou a levnou léčbu nemoci, která jak už jsme na Oslovi jednou psali, sužuje jen v České republice 400 tisíc žen a 200 tis. mužů. Léčba pacientů s osteoporózou, ke které dochází u lidí starších padesáti let se týká i mladších ročníků, a to tím, že nám z výplat  pěkně pouští žilou. Z našich daní Všeobecná zdravotní pojišťovna na léčbu osteoporózy přispívá ročně více než půl miliardou korun.

Z diskuse:

(SM) Nerad bych působil jako věčný ďáblův advokát v diskuzi o trávě a jejích účincích, ale fakt mi to nedá. Předesílám, že si na nezaujatýho nehraju (i když se snažím nebejt úplně zaslepenej), podle mě je to blbost a badatelé by měli předem deklarovat, co si o podobných věcech paradigmaticky myslí.

Především, cituji samotného Ralstona: Professor Stuart Ralston, who led the research at the University of Aberdeen, said: "We hadn't studied cannabis users, but the work we've done would suggest that if you use a lot of cannabis it could stimulate bone-absorbing cells, and that would be bad."
Komentář: Ten pán vůbec nedělal studii s marihuanou, ale myslí si, že když blokace anandamidových receptorů myší souvisí s úbytkem jejich kostní hmoty, tak že lidem pravidelné kouření marihuany způsobí osteoporózu.
Jsem z toho už fakt smutnej. Proč to celý vyzní (myslím původní zprávu) jako hrozba kuřákům marihuany, když to o tom vůbec není a třeba to vůbec není pravda? A proč se to teda všude po světě medializuje jako marihuana a osteoporóza? Ralston je odborník na osteoporózu, o tom žádná, proč se ale vyjadřuje takhle? Testoval to? Je náhoda, že se tyhle články teď rojí jako mouchy bezprostředně po tom, co Britové přeradili marihuanu do kategorie C??
1. Prokazuje tahle studie, že marihuana signifikantně způsobuje řídnutí kostí?
2. Pokud by to byla pravda, je to důvod přeradit marihuanu zpátky do kategorie B a zavírat lidi, co hulí špeky, které si vypěstují?
Za sebe odpovídám ne a ne.
Baví mě, že Cannabis sativa a sebranka jejích konzumentů inspirovala pana Ralstona k téhle studii, pokud z toho bude fajn lék proti osteoporóze tak super. Mimochodem, není první, ani poslední, ty proklatý drogy inspirujou jedna báseň - u marihuany třeba studie o obezitě, atd. On to tak zřejmě nevidí a vnímá to jako hrozivě zdvižený prst vůči feťákům, což je ovšem ve Skotsku běžný oficiální postoj.
Ohledně blokátorů anandamidových receptorů jim fandím. Asi to ale nebude úplně tak jednoduchý, tipoval bych, že blokace anandamidových receptorů nadělá paseku leckde po těle a taky že ráznější zásah do metabolický hladiny vápníku, která je docela na ostří nože by mohl nebohý pacienty slušně sejmout.

(TOM) Neviem ako ostatným ale mne marihuana, alebo lepšie povedané fajcenie marihuany pomáha. Mam 21 rokov a marihuanu fajčím síce ešte len rok, no môžem povedat že dosť často. A zatial som nemal žiadne zdravotné problémy ( ani iné :O). Práve naopak. Pomáha mi to pri bolesti hrdla. Keď cítim že ma začína bolieť hrdlo stačí sa mi večer nahúliť a na druhý deň sa zobudím bez bolesti. Alebo spánok. Síce s tým nemám nijaký problém ale keď sa nahúlim pred spaním mám ovela lepší spánok a ráno vstávam úplne uvolnený a plný energie aj napriek tomu že spím krátko. Nie som odborník na túto tému ale jedno viem isto. Zatial mi to vzdy len pomohlo. Nevravím že to pomôže aj vám. Každý sme predsa iný. Niekomu stačia 3 podeci aby sa opil niekomu treba 15. Niekto zje pkazený jogurt a nie je mu nič a iný behá na záchod každých 15 min. Nechcem aby môj príspevok vyznel: "Fajči trávu pomáha to." O to mi nejde. To je každého osobná vec. Len som vám chcel povedať ako to pôsobí na moje zdravie. Neviem možno že o 50 rokov budem mať kôli tomu problémy. Nevravím že sa mi nemože nic stať. Ale jedno viem isto Zatial sa mi nestalo nič.
A ešte by ma zaujmalo prečo všetky tie pokusy robia na myšiach? Prečo to nerobia na luďoch? Určite by sa našlo kopec záujemcov ktorí by každý deň húlily a občas by zašli na nejaké tie testy a vyšetrenia.

Se souhlasem redakce
převzato z www.osel.cz

 

 

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Kupředu do minulosti - Jiří Kuchař: přírodní a syntetická antibiotika (30.03.2019)
Ako prestať fajčiť (13.01.2012)
Kombucha, "pěstování", obsahové látky, účinky (02.04.2011)
Koloidní stříbro a argyrie (27.01.2011)
Jak je to se zákazem prodeje bylin v EU? (18.01.2011)
Ještě pár údajů k "prasečí" chřipce (11.12.2009)
Prasečí chřipka - "historie" nemoci a možností jejího léčení (02.12.2009)
Očkování a zdraví (30.11.2009)
Prasečí chřipka (26.11.2009)
Léčení emocí (10.04.2009)
M. Norbekov: Na co je nám držení těla a úsměv? (20.09.2008)
Timothy B. McCall, M.D.: Když si lékaři odporují (19.09.2008)
Vysokofrekvenční elektromagnetická pole – reálná hrozba pro lidské zdraví? (29.04.2008)
1. říjen - Světový den vegetariánů (01.10.2007)
Slunce je nebezpečné! (18.07.2007)
Aktualizace textu Vegetariánská výživa v kostce (22.05.2007)
Ryby pro zdraví? (15.05.2007)
Jak na zdravou výživu u vegetariánů? (09.05.2007)
Vánočním cukrovím proti nervozitě (18.12.2006)
Další babský recept (17.12.2006)
Ruský recept na nachlazení (08.12.2006)
Babský recept na bolest v krku (17.11.2006)
Mimoběžné roviny (12.11.2006)
Rakytník řešetlákový Hippophaë rhamnoides L. (10.10.2006)
Thiomersal (thimerosal) v očkovacích látkách (31.08.2006)
Kurzy praktického poznávání léčivých rostlin - nový termín (06.06.2006)
Sojový podvod ? (03.06.2006)
Přihláška na kurz praktického poznávání léčivých rostlin (25.04.2006)
Sladký vrah - Aspartam (19.04.2006)
Afrodisiaka II. (08.04.2006)
Afrodisiaka I. (05.04.2006)
Aromaterapie (26.03.2006)
Extáze vytahuje na světlo skryté deprese (24.03.2006)
Omega-3 kyseliny ovlivňují naší náladu a impulsivnost (18.03.2006)
Homeopatická léčba ptačí chřipky (10.03.2006)
Kurzy praktického poznávání léčivých rostlin (09.03.2006)
Dost blábolů o "ptačí chřipce" (25.02.2006)
Rozhovor s Ivanem Kostovem (29.01.2006)
Vegetariánská výživa v kostce (13.01.2006)
Co je to schizofrenie? (16.12.2005)
Antiperspiranty (09.09.2005)
"Nadupaná" vakcína (08.09.2005)
Zlatá rýže (01.08.2005)
Kotvičník zemní a možnosti jeho pěstování (06.07.2005)
Karcinogeny ve stravě (05.07.2005)
Kdy vlastně vzniká nový člověk? (02.07.2005)
Šišák bajkalský (13.06.2005)
Objeven gen pro návyk k heroinu (09.06.2005)
Psychedelika jako lék? (4.) (07.06.2005)
Psychedelika jako lék? (3.) (05.06.2005)
Psychedelika jako lék? (2.) (04.06.2005)
Psychedelika jako lék? (1.) (02.06.2005)
Ájurvéda: nejstarší medicína na světě (28.05.2005)
Znáte knolau? (03.04.2005)
Rostlinné adaptogeny (10.03.2005)
Která "Éčka" ano a která ne? (02.03.2005)
Skryté nebezpečí drog (27.02.2005)
Šankhaprakšálana (23.02.2005)
Léčba závislosti pomocí ibogainu? (19.02.2005)
Tabulka "Éček" (18.02.2005)
Sedm kroků k očistě našeho těla (13.02.2005)
Arálie madžuská (Aralia mandshurica RUP. et MAXIM.) (09.02.2005)
Žen-šen (27.01.2005)
Marihuana - zvracení po 30 jointech denně?! (19.10.2004)
Šalvěj a kotvičník (18.10.2004)
Urinoterapie (05.10.2004)
Neracionální ignorace „iracionálních“ systémů. (10.09.2004)
Nad šálkem kávy (24.03.2004)
Zdravá výživa v barvách (20.03.2004)
Příznivý vliv horečky (01.03.2004)
Syndrom X (26.02.2004)
Začíná postní doba (23.02.2004)
Melaleuca alternifolia - Tea Tree Oil (20.02.2004)
Aloe arborescens (12.02.2004)
Je vakcinace proti přírodě a proti Bohu? (09.02.2004)
Homocystein (14.01.2004)
Syrská routa (28.12.2003)
Rozchodnice růžová (27.12.2003)
Eleuterokok ostnitý (14.12.2003)
Klanopraška čínská (14.12.2003)
Kotvičník zemní (27.11.2003)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Komentářů: 0 | Informační e-mailVytisknout článek


Komentovat článek     

Pro přidávání komentářů musíte být čtenář registrovaný a přihláąený a mít nastavený odběr info-mailů.


 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!