Podle vědců z Postupimského institutu pro zkoumání klimatu hrozí zemím kolem Středozemního moře stále častější období sucha v létě a naopak záplavy v zimních obdobích.
POSTUPIM (Německo) (ČTK) - Země kolem Středozemního moře a horské oblasti Evropy se mají proč obávat klimatických změn. Čekají je totiž delší a častější období beze srážek. Varují před tím podle německého magazínu Der Spiegel vědci z Postupimského institutu pro zkoumání klimatu (PIK).
Experti tvrdí, že zvláště v turistických oblastech kolem Středozemního moře se dají i v blízké budoucnosti očekávat podobná sucha jako v roce 2003 a letos. Středomoří bude ještě ve větší míře ohroženo lesními požáry. Utrpí tím turistický ruch i zemědělství, míní klimatologové.
Sucha se tu očekávají i proto, že tamní turistický ruch a zemědělství spotřebovává stále více vody. Do roku 2080 by v evropských oblastech se zvýšeným nedostatkem vody mohlo žít podle odhadů o 14 až 38 procent více lidí.
Kvůli přibývajícím vedrům v letních obdobích prý vyschne mnoho řečišť, některé toky přestanou být splavné. V zimě je naopak nutno počítat s častými záplavami. Na horách prý bude více pršet než sněžit, a to zvedne hladiny řek.
Ohrožen je i život v přírodě. "Citlivé jsou zvláště zvířata a rostliny v horách a ve Středomoří," uvedla hlavní autorka a vědecká kurátorka studie Dagmar Schröterová.
Další podrobnosti studie o problémech zemědělství, lesního a vodního hospodářství, energetiky a turistiky zveřejnil americký časopis Science na svých internetových stránkách.