Překvapením skončila prověrka údajně nejstarších lidských šlápot na americkém kontinentu. Vědcům se zdálo přehnané stáří 40 tisíc let. Teď určili jejich stáří na 1,3 milionu roků.
Zvětšit obrázek
Lom u sopky Cerro Toluquilla. Mocnost lávy činí mnohde až 5 metrů.
V roce 2003 narazili britští vědci vedení Silvií Gonzalezovou z John Moores University v Liverpoolu v opuštěném mexickém lomu poblíž sopky Cerro Toluquilla na otisky zkamenělé v dávném sopečném popelu. Průzkum otisků skočil závěrem, že tudy před 40 000 roky prošli lovci přes čerstvý sopečný popel napadaný na břehu jezera. Později překryla stopy další vrstvička popela a nakonec je zalila voda. Popel se změnil na tvrdou horninu a uchoval otisky až do dneška.
To bylo slovo do pranice, protože nejstarší lidské ostatky z Ameriky jsou staré 11 500 roků a známky staršího osídlení nejsou přijímány odborníky jednoznačně. Proto otisky prověřil tým geochronologů z University of California v Berekeley vedený Paulem Rennem. Ti došli k závěru, že otisky jsou staré 1,3 milionu let.
Mnozí objev vědců z Berkeley uvítali. Například věhlasný paleoantropolog Tim White prohlásil, že nikdy nevěřil, že jde o skutečné otisky lidských nohou.
Zajímavá je reakce Silvie Gonzalezové. Ta říká, že změnu datování akceptuje až poté, co sama podrobí horninu dalšímu výzkumu. Ještě zajímavější je její další komentář.
„Nová data samozřejmě neznamenají, že datování 1,3 milionu roků je správné,“ říká Gonzalesová. „Analýzy je třeba zopakovat, aby to začalo dávat smysl. Ale i kdyby se ukázalo, že to tak je, tak to neznamená, že nejde o otisky (lidských) nohou.“
V této souvislosti snad netřeba připomínat, že nejstarší známé ostatky Homo sapiens jsou staré „pouhých“ 160 000 roků. Předpokládá Gonzalezová osídlení Ameriky dřívějšími předky člověka? Stopy od Cerro Toluquilla vědci jen těžko vezmou jako přesvědčivý důkaz. Zcela jistě je ale přivítají zastánci „amerického yettiho“ zvaného „bigfoot“.
Takhle vypadá jedna ze šlápot, které jsou podle vědců z Berekeley staré 1,3 milionu roků.
Jiná v porovnání s velikostí č. 8
... a další.
V pánvi Valsaquillo, kde se lom nachází, byly nalezeny také kosti mastodonta.
Tim White z university v Berkeley se podílel na výzkumu slavných šlápot australopiteků v africkém Laetoli. Mexickým šlápotám ale nevěří.
se souhlasem redakce.