Co všechno umí nebo neumí „tráva“ a další měkké drogy? Látky obsažené v marihuaně mohou tlumit imunitní systém. To je zřejmě dobře, když je imunitní obrana příliš rozdováděná. A nedobře, když potřebujeme uvést imunitní obranu do nejvyšší pohotovosti.
Tým japonských imunologů vedený Yumim Tohyamou odhalil zajímavý účinek kanabinoidů – tedy látek, které na jedno straně produkuje na še tělo a na druhí straně jsou nedílnou součástí některých drog (marihuana).
Zvětšit obrázek
Kanabinoidy byly dlouho považovány za látky našemu tělu cizí – než se ukázalo, že si je dokážeme vyrábět sami.
Efekt kanabinoidů je zprostředkován dvěma typy receptorů. Periferními kanabinoidovými receptory CB2 jsou vybaveny buňky imunitního systému. Buňky centrální nervové soustavy mají pro vazbu kanabinoidů receptory typu CB1.
Zvětšit obrázek
Bílé krvinky nesou na povrchu vazebná místa pro kanabinoidy. Vazba potlačuje jejich migraci do místa zánětu.
V souvislosti s kanabinoidy obsaženými v drogách je věnována velká pozornost efektům aktivace tzv. centrálních receptorů CB1 – tedy tomu, co páchají kanabinoidy v mozku. Periferní receptory CB2 a jejich interakce s endogenními kanabinoidy zůstávaly stranou zájmu. Studie zveřejněná v Journal of Biological Chemistry Tohyamovým týmem dokazuje, že receptory CB2 sehrávají významnou roli v regulacích funkce imunitního systému.
Vazba kanabinoidů na periferní receptory CB2 potlačuje schopnost bílých krvinek migrovat do místa zánětu. Kanabinoidy jsou s to potlačit migraci i u buněk, které byly předtím pro migraci aktivovány. Na jedné straně se tak ukazuje další možný negativní vliv exogenních kanabinoidů (tedy látek „vyhulených“ s marihuanou) na lidské zdraví. Na druhé straně však objev japonských vědců otevírá nové možnosti pro léčbu zánětů.