Okřehek menší
Lemna minor L.
To jsou ty malé rostlinky na vodní hladině, které většinou strašně smrdí po rybině. Tato rostlina má ale výborné protiastmatické a protialergické působení.
Okřehek menší roste hojně jako vodní rostlina, plovoucí po hladině stojatých vod. Má drobné lístky, velikosti 2-4 mm. Patří do čeledi okřehkovitých Lemnaceae.
V dubnu až červnu se sbírá celá rostlina, pro sběr si vybereme pokud možno čistší vodu bez odpadků a splašků. Celé rostliny vybíráme podběrákem. Doma důkladně opereme pod tekoucí vodou, odstředíme zatočením v utěrce a sušíme umělým teplem na topení nebo v troubě.
Obsahuje proteiny, slizy, pravděpodobně flavonoidy a soli halogenových prvků, především brómu, jódu a dále organicky vázané minerální látky.
Působí proti horečce (vnitřně i ve formě obkladů), má protialegrické účinky, při alergických otocích a senné rýmě. Podpůrně se přidává do čajů užívaných při nervových a cévních chorobách, např. choroba Parkinsonova, Meniérova, Buergherova, po mozkových příhodách, po otřesech mozku. Působí při chronické rýmě, zánětu nosohltanu a nosních polypech. Mimořádná účinnost se projevuje při průduškovém astmatu. Je i močopudný a protirevmatický, snižuje hladinu krevního cukru. Zánětlivá onemocnění se po obkladech hojí rychleji a méně bolí (záněty kloubů, žil, jater, hemoroidy). Obvykle se podává jako prášek, 4x denně na špičku nože, může se i šňupat. Někdy se používá i odvar nebo tinktura.
Možnost záměny hrozí s podobným druhem závitkou mnohokořennou Spirodela polyrhiza (L.) Schleiden. Rozlišovacími znaky od okřehků jsou kořínky vyrůstající na spodní straně lístků (obrácené do vody). Okřehky mají na každém lístku jeden kořínek, závitka mnohokořenná (jak již název napovídá) má kořínků na každém lístku několik a je větší (lístky mají 4-9 mm v průměru). Od okřehku hrbatého Lemna gibba L. se liší plochými listy. Okřehek hrbatý má spodní stranu lístků, obrácenou do vody výrazně vypuklou, o jeho léčivých účincích není nic známo, ačkoliv mohou být podobné okřehku menšímu. Záměna s okřehkem trojbrázdým Lemna trisulca L. příliš nehrozí, je to druh ponořený ve vodě, lístky má zašpičatělé a vyskytuje se daleko vzácněji. Na obrázku vlevo okřehek menší a závitka mnohokořenná.
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha