Třapatka nachová Echinacea purpurea Moench
Třapatka úzkolistá Echinacea angustifolia L.
Třapatky (někdy nazývané též rudbekie) se často pěstují na zahrádkách jako okrasné trvalky. Pocházejí z listnatých lesů severní Ameriky, převážně USA, kde se vyskytuje kolem 40 druhů tohoto rodu, Indiáni jejich účinky znali a využívali. Patří mezi rostliny hvězdnicovité Asteraceae.. Na obrázku je třepatka nachová, třapatka úzkolistá kvete žlutě.
Používá se kořen, nejúčinnější je čerstvý, dá se ovšem použít i květ nebo nať. Užívá se ve formě alkoholického výluhu (tinktury) nebo masti.
Jednotlivé druhy mají poněkud odlišné složení, ale účinek je velmi podobný. Obsahují estery mastných kyselin, polysacharidy, seskviterpenické alkoholy, silici. Účinné látky působí součinně.
Nejdůležitější její vlastností je výrazné zvýšení imunity (což ji řadí mezi rostlinné adaptogeny), proto se používá jako prevence proti nachlazení a chřipce v podzimním a jarním období. Má také antibiotické účinky proti bakteriím i proti virům, například chřipkovým a herpes virům (které způsobují opar). Na chřipku proto působí nejen preventivně, ale i při začínající chorobě. Echinacein, který obsahuje má příznivý účinek na kloubní vaziva. Zevně se používá k léčení chronických ekzémů, plísní, hemoroidů, akné a poranění. Bylo zjištěno i působení podobné interferonu.
Na prevenci se užívá ráno nalačno 1 lžička tinktury, v případě onemocnění v okolí se doporučuje ještě jedna lžička večer. Při rozvinuté nemoci se dávkuje 1 lžička každé tři hodiny v prvních třech dnech nemoci, poté 3x denně. Tinktura se dostane v řadě lékáren, nejčastěji pod názvem Echinacea.