Heřmánek
Otázka: Vyrostla mi na zahradě jedna jediná kytka a domnívám se, že se jedná o heřmánek. Dočetla jsem se, že pravý heřmánek je uvnitř toho květenství dutý, no některé květy dutě vypadaly, jiné zas ne a taky podle vůně a tenhle je velmi aromatický, ale v konečném důsledku spíš notně zapáchá. Chuť má natolik příšernou (svíravě hořkou), že jsem si netroufla květ polknout. Může to být heřmánek? Taky by mně zajímala rostlinka, která vypadá jako heřmánek, ale je nízká a má tužší listy a voní jako heřmánek z lékárny, ale podle obrázků to asi heřmánek není. Mohla byste mi prosím udělat v těch heřmáncích a rmenech trochu jasno, jsem z toho jelenica, děkuji. Selma
(Otázky posílejte přímo na můj
mail, odpovědi se objeví jako článek v této rubrice.)
Odpověď: První rostlina je nejspíše heřmánkovec nevonný. Některé starší květy heřmánkovce mohou mít v lůžku řídké, roztrhané pletivo, někdy tak výrazně, že se dá považovat za dutinu. Heřmánky mají ale dutinu ohraničenou a mají ji všechny květy, heřmánek musí mít také charakteristickou heřmánkovou vůni. Důležitým poznávacím znakem je také tvar květu a tvar listů. Koukněte na listy, pokud se podobají kopru, je to heřmánkovec.
Druhá rostlina by mohla být heřmánek terčovitý.
Heřmánek pravý a příbuzenstvo
Heřmánek je na poznání poměrně obtížnější rostlina. Má několik příbuzných, se kterými se dá zaměnit a také několik zajímavých léčivých příbuzných.
Heřmánek pravý Matricaria recutita L. (synonyma Matricaria chamomilla auct., Chamomilla recutita (L.) Rauschert)
Jazykovité květy bílé, 6-9 mm dlouhé, trubkovité zlatožluté. Duté květní lůžko, charakteristicky vyklenuté, vždy voní heřmánkovou vůní. Nemá plevky. Vysoký 10-50 cm, kvete květen až září. Pole, okraje cest. Léčivý.
Heřmánek terčovitý Matricaria discoidea DC. (synonymum Chamomila suaveolens (Pursh.) Rydb.)
Jazykovité květy nemá, trubkovité květy zelenožluté. Duté květní lůžko, charakteristicky vyklenuté, voní heřmánkovou vůní. Nemá plevky. Výška 5-30 cm, kvete červen až srpen. Návesní prostory, úhory, rumiště, sešlapávané plochy. Léčivý.
Heřmánek terčovitý
Rmen římský (rmenec sličný, lidově i heřmánek římský) Chamaemelum nobile (L.) All.
Jazykovité květy bílé až narůžovělé, trubkovité květy žluté, často pěstován v plnokvětých formách (jako i na obrázku). Úbory 20 mm v průměru. Kvete od června do září, výška 20-30 cm. Ve volné přírodě se nevyskytuje, pouze pěstovaný. Na rozdíl od všech ostatních je vytrvalý. Léčivý.
Rmen římský - plnokvětá forma
Heřmánkovec nevonný (dříve i pod nesprávným jménem heřmánkovec přímořský) Tripleurospermum inodorum (L,) Schultz-Bip. (synonyma Matricaria maritima subsp. inodora (L.) Soó, Matricaria perforata Mérat)
Jazykovité květy bílé, trubkovité žluté, velikost úboru 30-45 mm v průměru, lůžko vyklenuté až polokulovité. Některé starší květy heřmánkovce mohou mít v lůžku řídké, roztrhané pletivo, někdy tak výrazně, že se dá považovat i za dutinu. Heřmánky mají ale dutinu ohraničenou a mají ji všechny květy. Nemá plevky. Nevoní, spíše charakteristicky páchne. Velmi úzké listy, připomínající trochu tlustší kopr. Kvete od června do října, výška 20-70 cm. Rumiště, okraje cest, úhory, pole. Velmi hojná rostlina, roste prakticky všude. Bude to zaručeně to první co najdete, až půjdete hledat heřmánek (a nejspíš i to druhé, třetí i více). Neléčivý.
Heřmánkovec nevonný
Heřmánkovec nevonný - listy
Rmeny (rmen smrdutý, rakouský, rusínský, rolní) Anthemis
Jazykovité květy bílé, trubkovité květy žluté. Mají plevky. Plevky jsou takové malé průhledné lístečky, které se objeví když vydrolíte trubkovité květy do dlaně. Nevoní, spíše páchnou. Rostou nejčastěji jako plevel na polích, na úhorech, okrajích cest. Neléčivé.
květ rmenu
plevky
Rmen barvířský (marunek) Anthemis tinctoria L. (synonymum Cota tinctoria (L.) Gay
Jazykovité květy žluté, trubkovité květy žluté. Úbor 3,5-5cm v průměru. Má plevky. Výška 25-70 cm, kvete od června do října. Roste roztroušeně na výslunných stráních, skalnatých svazích, v suchých lesních lemech. Léčivý.
Rmen barvířský
Podle čeho je rozlišíte od všech ostatních
Heřmánek pravý: duté květní lůžko, bílé jazykovité květy
Heřmánek terčovitý: duté květní lůžko, žlutozelený, nemá jazykovité květy
Rmen římský: výhradně pěstovaný
Heřmánkovec nevonný: velmi úzké listy, podobné kopru
Rmeny (smrdutý, rakouský, rusínský, rolní): mají plevky
Rmen barvířský: celý květ žlutý