Pámelník bílýSymporicarpos albus (L.) Blake (synonymum
Symporicarpos rivularis Suksdorf)
Velmi často pěstovaný jako okrasný keř, místy vysazován i na meze, svahy, stráně, náspy silnic. Pochází ze severní Ameriky.
Keř vysoký 0,5 až 2 m, listy lysé, postavením vstřícné, koruna bílá s načervenalým nádechem. Plody jsou bílé bobule (6-13mm), rostou v hroznech na konci větviček (odtud pochází i latinský název rostliny symphero=hromadit, carpos=plod). Často najdeme mezi zralými bobulemi i květy. Patří do čeledi zimolezovitých (Loniceraceae).
Používá se kořen, velmi málo ostatní části rostliny.
Obsahuje saponiny, třísloviny a málo prozkoumané látky.
Kořen se používá ve formě injekcí, takto připravený zvyšuje obranné reakce organismu (imunitu). Při počátečních stadiích Bürgherovy choroby se dávají obden teplé koupele z listů, 10 minut, celkem sedmkrát. Syrové nebo sušené plody se používají při potížích s močovým měchýřem (papilomy, akutní záněty, podpůrně při rakovině). Bere se 1 plod po jídle. Předávkování působí narušení sliznic, při větším množství snědených bobulí i těžší poruchy žaludku a tenkého střeva, ale obecně je toxicita nízká. V homeopatickém zpracování se pámelník používá při poruchách menstruace, při potížích s žaludkem a narušené funkci sliznic.
Zaměnit se dá za příbuzný, taktéž vysazovaný pámelník červenoplodý Symporicarpos orbicularis Moench., který má menší plody (4-7 mm), barvy nachově červené až fialové, často se zeleným nádechem, jeho květy jsou zelenavě růžové, listy má na rubu chlupaté.
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha