Borovice (Pinus) je také rostlina pro keltský svátek MEÁN GEIMHRIDH.
Použité části: jehličí, větvička a suk
Bylinná léčba: Z jehličí a mladých větviček borovice černé (Pinus nigra Arnold) se dělají nálevy na kašel a proti kurdějím. Spaří se (20 minut) dvě kávové lžičky rostlinné hmoty na 250 ml vody. Čaj z borovice, bohatý na vitamín C, pomáhal našim předkům překonat dlouhé zimy. Z borovicového suku, anděliky, akantu, kdoule a větví moruše se vaří koupel proti artróze a revmatismu. Odvar z jehličí se přidává do masážních olejů. Olej se používá externě na revmatické bolesti, chronickou bronchitidu, ischias, zápal plic a nefritidu. Jednoduše se zalije jehličí kvalitním olivovým olejem a 20 minut povaří, nebo nechá přes noc v mírně rozpálené troubě (180 ° C). Pryskyřice je dobrá na ledviny, plíce a játra. Vůně borovice zklidňuje plíce a nervy.
Homeopatie: Homeopati užívají borovici lesní na revmatismus s bronchiálními symptomy a na svědivé vyrážky. Jedlovec kanadský (Tsuga canadensis (L) Carp) je užíván na hlodavý hlad, horečku a mrazení. Smrk černý (Picea mariana (Mill.) B.S.P.) se užívá při bolestech žaludku, způsobených jídlem, pitím čaje nebo kouřením tabáku, a pro staré lidi, které trápí zácpa a srdeční potíže.
Magická použití: Borovice je „strom míru“ severoamerické Irokézské indiánské konfederace. Borovice se pálí pro očištění domu. Místnosti se zdobí chvojím, které přináší uzdravení a radost. Pálené jehličí prý posílá zaříkadla zpět k původci.
Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář