Oblíbená pokojová rostlina, příbuzná aloe pravé. Kromě okrasné funkce ji můžeme pokládat i za malou domácí lékárničku.
Aloe je rod s asi 180 druhy, původem z Afriky. Aloe pravá Aloë vera L. a aloe kapská Aloë ferrox Mill. jsou teplomilné rostliny podstatně většího vzrůstu než aloe stromovitá, přesto se občas pěstují, zejména ve skleníku. Všechny aloe mají dužnaté listy s ostny.
Aloe je nenáročná rostlina pro světlé, sušší místnosti. Doporučuje se letnění na zahrádce, při přezimování má mít teplotu 8-100C. V létě vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost, v zimě je sušší vzduch výhodnější.
Používá se sušená šťáva zvaná sabur, v domácích podmínkách asi dáme přednost šťávě čerstvé. Z čerstvé šťávy se připravuje biostimulátor zvaný
Elixír života.
Obsahuje antraqcenový derivát aloin, pryskyřice, minerální látky, organické kyseliny, vitamíny, enzymy, hořčiny.
Náleží k
rostlinným adaptogenům. Vnitřně působí jako účinné projímadlo, doporučuje se u chronické zácpy, zánětu tlustého střeva, potížích s trávením. Doporučuje se půl čajové lžičky čerstvé šťávy denně, nejvýše jedna. Sušené šťávy – saburu se užívá 0,002-0,005 g na podporu metabolismu a 0,1-0,2 g jako projímadlo. Dávkování je potřeba věnovat velkou pozornost, předávkování se projevuje překrvením břicha a podrážděním ledvin.
Nedoporučuje se při krvácení, menstruaci, v těhotenství. Čerstvá šťáva má navíc i antibiotické účinky. Je vynikající na popáleniny teplem, ale i po na popáleniny ozařování a navíc působí jako prevence. Dále se zevně používá na hnisavé rány, záněty a jizvy, výrazně podporuje hojení. Jako posilující prostředek se kromě Elixíru života používá i železitý sirup – převařená šťáva se smíchá se železitým vínem, působí také proti chudokrevnosti. Při zánětech uší se do ucha kape čerstvá šťáva smíchaná s jedlým olejem. Šťáva smíchaná s bílým vínem působí proti vypadávání vlasů, několikrát týdně se vtírá k vlasovým kořínkům.
Recept na
léčivý extrakt z aloe již vyšel. Vlevo na obrázku květ Aloe pravé, pro zvětšení na obrázek klikněte.
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha