Naduť
Otázka: Dobrý den, četla jsem Váš článek Pokojový žen-šen. Velmi mě zaujal. Máme na privátě rostlinku. Zůstala nám po slečně,co tam bydlela přede mnou. Nikdo jsme nevěděli, co je to zač, ale velmi nás to zajímalo. Proto jsme se obrátili na biology z University Palackého o pomoc. Podle fotek rostlinu identifikovali jako Bryophyllum tubiflorum.Podle tohoto názvu jsem našla Váš článek. Velmi mě zaujaly vlastnosti a využití nadutě madagaskarské. Zajímalo by mě, na kolik je naše Bryophyllum tubiflorum podobná Bryophyllum daigremontianum. Rády bychom vyzkoušeli kúru s "Elixírem života". Je možné ji připravit z Bryophyllum tubiflorum? Pokuď ano, jak jinak se dá ještě rostlina užívat a používat? Předem děkuji za odpověď. Zdraví a krásný den přeje Vendula Petrová
(Otázky posílejte přímo na můj
mail, odpovědi se objeví jako článek v této rubrice.)
Odpověď: Naduť Bryophyllum tubiflorum (na obrázku vpravo, pro zvětšení klikněte na obrázek) je často pěstovaný druh, i když asi méně často než B. daigremontianum. Tento druh pěstuji také a při psaní článku jsem váhala, zda o něm napsat zmínku. Rozhodlo právě to, že o jeho využití jako léčivé rostliny nejsou podrobné informace. Jediná obecná informace pochází z knihy J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin III. díl, kde se ve stati o naduti madagaskarské píše: "Do kategorie léčivých rostlin se řadí především pěstované druhy, např. naduť zpeřená (B. pinnatum), naduť přeslenitá (B. verticillatum) a naduť vroubkovaná (B. crenatum.)" Bryophyllum tubiflorum patří mezi pěstované, takže lze předpokládat, že mezi léčivé rostliny patří také. Toť vše, co o tom vím.
Pokud chcete zkusit vyrobit "Elixír života" z Bryophyllum tubiflorum, myslím, že to můžete zkusit. Je to rostlina ze stejného rodu jako další léčivé rostliny a nejsou známy žádné jedovaté druhy v tomto rodě. Proto by se dalo předpokládat, že i tento druh bude mít podobné obsahové látky jako ostatní a tím i jisté léčivé účinky. Z principu předběžné opatrnosti bych doporučovala vyzkoušet nejprve vnější užití a teprve potom vnitřní užití, ale užívat nejprve poloviční dávky.