Řeč bude o eukalyptu neboli blahovičníku, který již svou přítomností působí antisepticky.
Blahovičník kulatoplodý Eucalytpus globulus Labil.
Patří do čeledi Myrtovitých Myrtaceae. Rod je domovem v Austrálii, u se pěstuje jako pokojová rostlina. Jeho listy jsou velmi proměnlivé tvarem i postavením a ke slunci se často staví hranou, takže eukalyptové lesy poskytují málo stínu. Květy vyrůstají v úžlabí listů po jednom nebo ve svazečcích. Je to mohutný strom, ve své domovině dorůstající výšky až 30 m. V Africe se vysazuje jako součást boje proti malárii – vysušuje totiž půdu.
Používá se list, častěji silice, kterou lze zakoupit v lékárnách.
Obsahuje silici s hlavní složkou cineolem (eukalyptol), terpeny, aldehydy, třísloviny, hořčiny, seskviterpenové alkoholy. Blahovičník citronový obsahuje navíc i vonný citral, citronelol a geraniolacetát.
Rostlina má silné antiseptické působení. Ředí hleny, napomáhá vykašlávání, uvolňuje bronchiální spasmy. Používá se na dezinfekci při zánětech dýchacích cest i močových cest. Používá se i jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny a k inhalacím.
Listy se dají sehnat pouze ojediněle, např. pěstováním nebo ve specializovaných lékárnách. Bereme čajovou lžičku listů na 150 ml vody, používá se nálev, 2x denně. Na inhalaci polévková lžíce na půl litru vody. Silice (Oleum eucalypti) je o mnoho dostupnější, dávkuje se 2-3 kapky pro vnitřní užití, 2-3x denně. Dlouhodobé podávání není vhodné. Pro inhalaci se dávkuje 2 ml silice na půl litru vody. Předávkování poškozuje játra a ledviny, otrava se projeví střevními potížemi a zánětem sliznic, případně i křečemi. 4 ml silice způsobí otravu smrtelnou.
V pokojích, kde spí nebo často pobývají nemocní s chronickými potížemi dýchacích cest nebo astmatem se umísťují blahovičníky (Eucalyptus globulus Labil.). Chorý by měl ztrávit půl dne v této místnosti. Někomu vyhovuje více ložnice, někdo lépe snáší pobyt přes den. Pro místnost o objemu 50m3 se doporučuje jeden velký exemplář, dva střední nebo tři malé. Velmi zřetelný je účinek při astmatu.
Podobný léčivý účinek mají ještě blahovičník skvrnitý Eucalyptus maculata a b. citronový E. citriodora.
Fotografie blahovičníku jsou ve fotogalerii Jitřní země.
Použití podle J. A. Zentricha