Další z receptů, které nám poslal Hawkey.
Potřebujeme: 1 díl hovězího masa, 2 díly vepřového masa a může být i jeden díl kuřecího masa, několik druhů klobásek, dobrý špek, nejméně půl objemu masa cibule (ovšem poměr 1:1 to je ta správná klasika), česnek, ostrý kečup, zeleninové lečo a tompa (obé bez oleje), paprikový salát, sýr na strouhání, křen, (pro obměnu 1 "plnotučný" Budvar nebo 1 velkopopovický tmavý kozel nebo obojí);
Koření: sladká paprika, indické kari, sušené chilli papričky, staročeské koření (nejlepší je smíchané 1:1 se zázvorem), jalovcové koření, pepř, popř. špetka chop suey a nasi goreng;
Na zahuštění: chlebovou kůrku, menší nastrouhanou bramboru, klobásku a lžičku hladké mouky;
Na dochucení: mrkev, petržel, celer, borůvkový (rybízový) džem, nastrouhanou citrónovou kůru (používám od fy Kotányi); příp. dezertní víno nebo medovinu na podlití nebo i marinování masa (medovinu doporučuji staročeskou kořeněnou), k ochucení můžeme použít i sójové omáčky či worcester;
Na vyškvařeném špeku se nechá zpěnit nadrobno usekaná cibulka, přidá se ½ klobásek (pokrájených na kolečka či měsíčky), osmahneme, přidáme česnek, kari, hovězí maso, osmahneme, přidáme vepřové, příp. i kuřecí maso (masa pokrájíme na kostky nebo nudličky - můžeme je nechat chvíli marinovat v dezertním víně či staročeské medovině), osmahneme, můžeme podlít vínem či medovinou, podusíme, přidáme druhou polovinu klobásek, přidáme chilli, zalijeme kečupem (může být více druhů), zeleninovým lečem, tompou a paprikovým salátem, promícháme a na mírném ohni necháme prohřát a dodusit do změknutí masa (především hovězího), občas promícháme, osolíme.
(Obměna : po přidání a promíchání kečupu, leča, tompy a paprikového salátu můžeme do guláše přilít pivo, buď "plnotučný" Budvar nebo tmavého velkopopovického kozla či obojí). Asi 10 minut před koncem vaření přihodíme jednu nadrobno nakrájenou chlebovou kůrku a jednu menší nastrouhanou bramboru (obé na zahuštění) a jednu nakrájenou uzenou klobásku a jednu lžičku hladké mouky (na otevření chuti) a promícháme. Paralelně je možno na velké pánvi vyrábět ochucovaní kašičku.
Dělá se takto : Na rozpálený olej se hodí jedna nadrobno nakrájená či nastrouhaná mrkev a stejně tak připravená petržel a celer. Když je to víceméně usmaženo, přihodí se další ingredience – sůl, hodně červené sladké papriky, přiměřené (nikoliv však malé) množství rozdrcených chilli papriček, pepř a hlavně jalovec(!), majoránku a nějaké další zelené bylinky, polévkovou lžíci borůvkového džemu, dost nastrouhané citrónové kůry, lžičku kečupu, příp. další koření dle vlastního výběru. To vše se několik málo minut za stálého míchání smaží na oleji, čímž se otevřou všechny chutě a splynou s olejem.
Obsah pánve se pak vhodí do hrnce s gulášem, 2 minuty se to na mírném ohni intenzivně míchá, pak se guláš odstaví a nechá se chladnout. Den se to nechá odpočívat a druhý den se to jí (ohřáté) a hlavně každou porci posypeme strouhaným křenem a sýrem.
Dobrou chuť.
P.S. : Do úplně studeného guláše můžeme vmíchat jednu ušlehanou šlehačku (to sice nedělám, ale určitě tím nic nezkazíte nebo je to vhodné zjemnění, ujede-li vám ruka s kořením). Při obměně s pivy můžeme do názvu guláše přidat přívlastek pivní, děláme-li guláš bez této obměny a i bez ochucovací kašičky (na burgundský způsob), pak je to jen Dědkův guláš.