Pijme pivo s bobkem, jezme bedrník, nebudeme stonat, nebudeme mřít.
Bedrník obecný Pimpinella saxifraga L., Bedrník větší Pimpinella major L.
Bedrník jako léčivá rostlina
Z rodu bedrník u nás rostou jen dva druhy (anýz, botanicky patřící do stejného rodu, je druh pěstovaný), oba druhy se pokládají za rovnocenné. Bedrník obecný má dvě plemena (subspecie), používají se obě a jsou obtížně rozeznatelné, takže nás to nemusí pro léčivé účely trápit. Bedrníky patří mezi rostliny mrkvovité Daucaceae a proto lze sběr doporučit opravdu jen tehdy, umí-li sběrač rostliny spolehlivě rozeznat – v čeledi mrkvovitých se nalézají i smrtelně jedovaté druhy. Naproti tomu se lze rozeznání rostliny naučit poměrně rychle, chce to jen mnohokrát ji vidět a nakoukat. Jako všechny mrkvovité rostliny mají bedrníky složený okolík, oba kvetou bíle nebo mají květy bílé s růžovým nádechem. Bedrník větší je (už i podle jména) rostlina statnější, 40 cm – 1, 20 m, má výrazně rýhovanou dutou lodyhu a najdeme jej na loukách, v příkopech, na horských nivách a světlých krajích listnatých lesů. Kvete od června do září. Bedrník obecný bývá menší, má výšku od 30 cm do 90 cm, kvete od července do října a roste na suchých místech: výslunné stráně, meze, náspy, suché trávníky. Lodyhu má oblou, velmi jemně rýhovanou, plnou. Na obrázcích (kliknutím se zvětší) je vlevo bedrník větší, vpravo bedrník obecný.
Sbírá se kořen, na jaře nebo na podzim. Někdy se používají čerstvé listy jako koření.
Obsahuje silici s deriváty eugenolu a aromatické kumariny, dále třísloviny, hořčiny, soli draslíku a vápníku, pektin, sliz, saponin, tanin.
Zmenšuje soudržnost ledvinových a močových kamenů, detoxikuje a zbavuje tělo škodlivin. Při nemocech dýchacích cest zvyšuje sekreci sliznic. Při zevním použití má hojivé působení. Nověji se udává i působení imunostimulační.
Podává se ve formě prášku, 2-3x denně na špičku kulatého nože nebo 2-3x denně jako nálev. Působí i ve formě tinktury, 20-25 kapek 4x denně. Na dávkování je třeba dávat pozor, předávkování může způsobit díky obsahu kumarinů fotosenzibilitu (přecitlivělost na světlo). Bedrník není vhodný v těhotenství a pro osoby po zánětu ledvin.
Recepty: Likér zvaný bylinářské koště, Mistrův balzám
Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha