Zvětšená prostata neboli předstojná žláza, zbytnění prostaty, adenom prostaty - to všechno označuje stejný problém, který mohou napomoci zmírnit či vyřešit i léčivé rostliny.
Prostata a léčivé rostliny
Vitamín A
Je třeba dbát na dostatečný přísun vitamínu A.
Zinek
Příznivě působí potraviny s vysokým obsahem zinku, jako například ústřice, pšeničné klíčky, otruby, houby, játra, ryby, špenát, kapusta, mrkev, kukuřice, semena dýní, jablka, hrušky, kvasnice. Často se nasazuje terapie spočívající v užívání jedné polévkové lžíce rozdrcených semen tykve, nejraději v jablečném kompotu 3x denně po dobu šesti týdnů. Protože tato kůra podporuje zpevňování svalů, vždy ji kombinujeme s jinou léčbou, obvykle s pitím léčivých čajů.
Pyl
Mezi základní přírodní léčiva patří pyl. Používá se jednak rouskový pyl, lépe však působí pyl voštinový anebo pyl zkvašený (včelí chléb, pěrga), který je však daleko obtížnější získat.
Léčivá pylová směs
Doporučuje ruský specialista dr. Ioiriš, připravíme ji z 5 g rouskového pylu, jedné čajové lžičky medu a rozmícháme ve sklenici minerální vody ( Bílinská kyselkou nebo Rudolfův pramen).
Franěcova směs
Bylinář Rudolf Franěc používal následující směs: 4 díly nati vrbovky malokvěté, po dvou dílech nati zlatobýlu a listu kopřivy a jedním dílem nať tymiánu a kořene pampelišky (smetanky) s natí.
Vřesová směs
3 díly vřesu, 2 díly sekaných lipových větviček, 2 díly nati tymiánu, 1 díl nati celíku zlatobýlu.
Modifikace u těžších případů
Z předchozího receptu vynecháme tymián a přidáme 2 díly nati vrbovky malokvěté a 2 díly nati dobromysli.
Vrbka úzkolistá
List vrbky úzkolisté (Chamenerion angustifolium), běžné rostliny zejména lesních pasek (viz foto) velice příznivě ovlivňuje hypertrofii prostaty. Působí pouze asi na 40 % mužů, u ostatních je neúčinná. Tam kde zabere však má nejlepší účinky ze všech bylin.
Další předpis
Vezmeme stejným dílem květ měsíčku, květ heřmánku, kořen jehlice, nať celíku zlatobýlu, blizny kukuřice a kůru lísky. Do 600 ml vroucí vody dáme dvě polévkové lžíce směsi, 3 minuty povaříme a necháme stát půl hodiny. Pak slijeme, užíváme 6x denně 80 ml odvaru 15 minut před jídlem a 30 minut po jídle.
Lísková směs
Po 100 gramech kůry lísky a nati celíku zlatobýlu, po 50 gramech listu medvědice, kořene omanu, kořene jehlice, žlázek chmele a kořene smetanky lékařské (pampelišky) smícháme. Příprava i užívání stejně jako u předchozího receptu.
Jiná lísková směs
Další možností je smíchat 200 gramů kůry lísky, po 100 gramech kořene jehlice, lišejníku islandského (pukléřky islandské, foto viz článek o žaludečních vředech), kořene tužebníku, květu měsíčku a nati jmelí bílého, dále 50 gramů kořene smetanky. Příprava i užívání stejné jako v předchozím případě.
Jiný recept
Stejným dílem nati vrbovky malokvěté, nati vřesu a nati komonice lékařské. 1 polévkovou lžíci směsi zalijeme čtvrt litrem vroucí vody, užíváme 3x denně před jídlem.
Pýr plazivý
Oddenek pýru se nejčastěji používá ve směsi s natí vrbovky malokvěté, natí vřesu a natí komonice lékařské
Žlutý ledvinový čaj faráře Künzle
Je určen na problémy vylučovacího ústrojí a mimořádně působí i na zbytnění prostaty. 5 dílů celíku zlatobýlu, 3 díly nati svízele syřišťového, 2 díly květu hluchavky pitulníku (nikoliv obvykle používané hluchavky bílé, ale žlutokvětého pitulníku). 3-4x denně 300 ml nálevu.
Koupele
Pomáhají i horké sedací v odvaru z přesličky.
Gemmaterapie (homeopatické výtažky z pupenů)
Používá se černý rybíz, v této formě je pokládán za jeden z nejúčinějších léků.