Je teplá zima a sedmikrásky stále kvetou.
Sedmikráska obecná (chudobka) Bellis perennis L.
Přízemní růžice obvejčitých lístků, stvoly s jedním úborem, jazykovité květy po obvodu bílé, případně na okraji růžové, trubkovité květy terče žluté. Vysoká 5-20 cm, kulturní louky, trávníky v obcích, zahrady, pastviny. Kvete od únorado září, ale vpodstatě po celý rok za vyšších teplot. Zaměnit se nedá.
Sbírá se květ nebo kvetoucí nať, nejlépe na jaře, ale dá se sbírat celý rok. Pěstované kultivary se nepoužívají.
Obsahuje saponiny, třísloviny, hořčiny, silice, sliz, minerály, pryskyřice, organické kyseliny, flavonoidy, polysacharid inulin.
Výborně podporuje vykašlávání, působí hojivě a protizánětlivě. Používá se do kloktadel, vykašlávacích směsí, zevně na omývání ran, ekzémů, akné, vyrážek. Je vhodná při zánětech močových cest a při glomerulonefritidě (zánět ledvinových klubíček).
Podává se jako nálev nebo balzám, také se připravují sirupy. Při léčbě bércových vředů se zevně omývají 2-3 minuty vařeným odvarem, vnitřně se pije nálev z květu sedmikrásky, listu sadce konopáče, a kořene nebo nati čekanky, 4 x denně po 200 ml. Na astma je následující recept: 30 g květů a listů dáme do litru studené vody, přivedeme k varu a vaříme 3 minuty. Pak necháme zakryté 10 minut stát a přecedíme. Popíjí se po celý den, může se přisladit medem. Na migrénu se připravuje nálev z 1 polévkové lžíce květů a listů zalité 200 ml vroucí vody, 10 minut stát a přecedit. Pije se 2-3x denně. Na zánět pohrudnice je stejný recept, pouze se dává do studené vody a nechá se přejít varem, pije se 3x denně mezi jídly. Jako metabolický čaj se používá směs s s mateřídouškou, nálev, 2-3x denně 200 ml. Na dávivý kašel je polévková lžíce květů, zalitá 200 ml vroucí vody, 10 minut stát, 3x denně mezi jídly. Nejsou známy kontraindikace.
Bylinářské recepty: sirup v článku Popencový sirup a a jiné bylinné sirupy
Kuchařské recepty: Jarní recepty pro zdraví – sedmikráska
Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha