O tom, že dnes je jediná jistota zjištění, že nic není jisté, a že se nás média rozhodla „ubavit“ k smrti, svědčí i záplava „zábavných“ článků na konspirativní a jiná aprílová témata. Tak jako se už skoro nedají číst české deníky, tak ke škodě nás všech přestává fungovat internet jako zdroj seriózních informací. Samozřejmě, člověk si najde tři čtyři adresy, které čte pravidelně, a na bulvární a jinak zdravý rozum podminovávající články, pokud na ně nenarazí, prostě nechodí.
V jednom takovém začal Dr. Cobb Webb Ph.D. z University Tennessee zkoumat „chemtrails“ (bílé kondenzační stopy za letadlem, kterými jsou podle některých teorií rozptylovány speciální chemikálie) v roce 1994, po druhém zvolení Bushe prezidentem. Později si uvědomil, že zde musí být nějaký vnější faktor, který negativně snižuje inteligenci populace. Zároveň pozoroval, že státy většinově podporující republikány byly intenzívně zasahovány právě chemtrails. Začal tedy znovu testovat všeobecný vzorek 90 000 jedinců, kteří se nechali testovat před rokem 2000 a jejichž průměrná výše IQ tehdy byla 83 - což je samo o sobě nezvykle nízká hodnota. V roce 2005 se průměrné IQ těchto jedinců snížilo o 37! A 20% účastníků testu dokonce přišlo o více než 50% z hodnoty svého IQ. Chemické stopy byly obvyklým činitelem ve všech případech. Mnoho dotyčných si vychutnávalo koupání pod tím, co označují jako „ pěkné, načechrané věcičky z letadla“. Jiní vypověděli, že si zamilovali pojídání pavučinek, které se snášely z nebe.
Jako exemplární důkaz hlouposti článek uvádí příběh Kathy Evansové ze státu Idaho, která udělala ostudu svým přátelům a rodině, když svou přítomností v populární televizní soutěži Chcete být milionářem? razantně upravila měřítko hlouposti. Evansová, dvaatřicetiletá matka dvou dětí, uvázla hned na první otázce. Po tom, co byla představena, jí byla předložena nesmírně lehká otázka za 100 dolarů: Který z následujících je největší? A) burský oříšek B) slon C) Měsíc D) Hele, co myslíš velkým? Kathy Evansová po dlouhém váhání a vyčerpání všech nápomocných metod odpověděla za B) slon, a vypadla ze soutěže.
Tak především, člověku ve stresu (v případě Kathy Evansové sehrály svou roli jak vliv televizních kamer, oslnění a teplo reflektorů, tak tréma atd.) to nemyslí. Ví to každý, kdo ze sebe na stupínku před celou třídou a sympatickým profesorem prostě nedostal to, co večer spolehlivě uměl. Vědí to i stovky náhodně štábem TV Prima přepadených lidí, kteří měli zodpovědět nějakou tu „provokativní“ otázku do pořadu Nikdo není dokonalý.
O tom, že lidé dlouhodobě měřitelně hloupnou, nejsou žádné důkazy. Naopak, ví se, že každá další generace dětí je chytřejší než jejich rodiče. Jisté je jen to, že když mozek (tak jako biceps) netrénuje, krní. Je tedy zřejmé, že záplava stále naivnějších televizních seriálů a „ženských“ společenských časopisů, ve kterých nenajdete článek delší než půl stránky (jako každodenní dávka emocí) mozky diváků rozhodně neprocvičuje, právě naopak.
O vlivu „chemtrails“ se dá spekulovat, o jejich škodlivosti lidskému zdraví lze uvažovat, ale soudný člověk s trochou selského rozumu rozhodně nebude podezírat CIA ze záměrného „trávení“ a ohlupování příslušníků svého národa. Leda že by měly šmouhy na nebi, podle mystického zákona Jak nahoře tak dole, své zrcadlové (alikvotní) odrazy ve světě lidí a tahle nová diagnóza by se pak mohla jmenovat „šmouhy na mozku“. Pak by ovšem články o vlivu chemtrails na hodnotu IQ populace mohly být jak důkazem exemplární hlouposti, tak vlivu chemtrails na hodnotu IQ národa.