Také vám občas dělá potíže přečíst text psaný nejdrobnějším písmem?
Velmi drobné písmo se nachází například v poznámkách označených hvězdičkou ve smlouvách některých firem nebo je tak psané složení některých potravin. V obou případech se kdosi spoléhá na to, že to nepřečtete a tudíž to necháte plavat. Já to plavat nenechávám – mě to připadá důležité – a vám doporučuji totéž.
Oči potřebují dostatek vitamínu A a zároveň dostatek zinku (nedostatek obou se projeví i na pleti a pohlavní funkci). Noční vidění zlepšují plody borůvky, nejlépe čerstvé – regenerují tyčinky na oční sítnici, proto je vhodné jíst borůvky například před dlouhou noční jízdou na dovolenou. Borůvky působí i jako prevence šerosleposti, zejména u lidí s těžší krátkozrakostí.
Recepty na zlepšení zraku:
1. Třikrát denně sníme lžičku slunečnicových semínek, po delší dobu.
2. Zinek doplní dýňová semena, asi lžička denně.
3. Denně sníme 150 g čerstvě nastrouhané mrkve nebo 1 dcl čerstvé mrkvové šťávy.
4. Obklady očí na noc z nálevu květů měsíčku, květů chrpy a nati světlíku lékařského, všeho stejným dílem.
5. Likér k získání jasného a pronikavého zraku ( recept bylináře Karla): V litru dobrého vína převařte do vzkypění 25 g drcených semínek fenyklu, 15 g tymiánu, 10 g nati yzopu lékařského, přeceďte. Denně nalačno větší odlivku.
6. Napařujte oči fenyklem.
7. Rada abatyše Hildegardy: pro jasný zrak denně snězte několik plodů fenyklu.
8. Matthioli doporučuje pro lidi staré a studené povahy ambožkový likér – ambrožka je světlík lékařský a ambožkový likér připravíme macerací světlíku ve víně. Podobnou radu dává bylinář Karel pro slabost očí u starších lidí: hrst čerstvého světlíku (nebo sušeného spařeného) vmíchejte do jablečného nebo vinného moštu a po vykvašení přefiltrujte.
Podle J. A. Zentricha, bylináře Karla a jiných pramenů