Pěstován především ve venkovských zahradách a sbírán v přírodě: Jako kuchyňská přísada se používá do polévek, na přílohy k masitým jídlům, do boršče, salátů, na náplně do pirohů, v konzervárenství, do omáček při rožnění masa, do majonéz. V ruské kuchyni je považován (štavelové listy) za jednu z nejpopulárnějších kořenných bylin pro příjemnou kyselou chuť; vysoký obsah vitaminu C a pro příznivý obsah minerálních látek včetně železa. Šťovík má být neutralizován mlékem, smetanou, sýrem. V našich podmínkách je třeba používat šťovíku do jídel jen občas.
Šťovíková polévka česká
400 g šťovíku, 70 g másla, 30 g hladké mouky, 1 žloutek, 1l8 l smetany, 60 g žemle, sůl, pepř, petrželka, vývar z kostí
Jemné listy šťovíku nakrájíme na kousky, osmažíme ve 30 g másla, přidáme vývar, petrželku, sůl, pepř a uvaříme doměkka. Potom prolisujeme. Z 30 g másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme vývarem, dobře povaříme a spojíme s prolisovaným šťovíkem. Znovu povaříme, přikořeníme, sejmeme z ohně a vmícháme žloutek rozkvedlaný ve smetaně. Podáváme s kostičkami ze žemle osmaženými na 10 g másla.
Srbská bramboračka se šťovíkem
400 g brambor, 1 l mléka, 2 dl kysané smetany, 1 lžíce šťovíku, 2 lžíce másla, 8tenkých krajíčků veky, sůl, pepř
Oloupané brambory uvaříme ve slané vodě, rozšťoucháme a rozmícháme se svařeným mlékem a kysanou smetanou. Šťovík osmahneme na másle a přidáme do polévky. Dosolíme, dopepříme. Na másle opečeme krajíčky veky (2 na osobu), vložíme do talířů a zalijeme polévkou.
Šťovíková omáčka česká
500 g šťovíku, 3 lžíce másla, 7 lžic mouky, 2,5 dl smetany, 2,5 dl zeleninového vývaru, sůl
Šťovík nasekáme nebo umeleme a podusíme na másle. Zaprášíme moukou, osolíme, zředíme vývarem a povaříme. Vlijeme smetanu a znovu povaříme.
Šťovíková omáčka slovenská
8 lžic usekaného šťovíku, 2,5 lžíce másla, 1 lžíce mouky, 5 dl zeleninového vývaru nebo vody, 1 lžička cukru, 1,5 dl smetany, 1 lžíce mouky, sůl
Uděláme bledou jíšku, přidáme šťovík, trochu jej osmažíme, zalijeme vodou nebo zeleninovým vývarem, osolíme, osladíme a povaříme. Zahustíme smetanou, ve které jsme rozmíchali lžíci mouky. Necháme přejí tvarem. Na Slovensku se používá i šťovík zahradní.
Šťovíkový nákyp
700 g šťovíku, 70 g másla, 150 g žemlovky, 4 vejce, mléko, sůl, pepř tuk a hrubá mouka na nákypovou formu
Žemlovku nakrájíme na plátky, pokapeme mlékem a necháme prosáknout. Očištěný a uvařený šťovík semeleme, máslo utřeme do pěny, přidáme postupně žloutky, pak šťovíka rozmělněnou žemlovku, sůl a nakonec tuhý sníh z bílků. Hmotu rozetřeme do vymaštěné a moukou vysypané nákypové formy a upečeme ve voda lázni ve středně vyhřáté troubě. Upečený W kyp vyklopíme, přelijeme omáčkou a hned podáváme.
Omáčka: 2 žloutky, 2 dl smetany, 50 g tvrdého sýra, sůl
Uvedené suroviny kvedláme ve vodní lázni až zhoustnou.
Šťovíková omáčka z údolí Loiry
150 g usekaného šťovíku, 2 lžíce cibule, 3 lžíce vermutu, 1 dl smetany, 1/2 lžičky citronové šťávy, sůl a pepř
Cibuli povaříme ve vermutu a tekutinu zredukujeme na polovinu. Přidáme smetanu a povaříme do zhoustnutí. Vložíme šťovík, sůl, pepř a krátce povaříme. Nakonec přidáme citronovou šťávu.
Plotice se šťovíkovou nápkou
800 g plotice, 4 pórky, 600 g šťovíku, petrželka, kerblík 2 vejce, 100 g másla, sůl, pepř, muškátový oříšek, 50 g žemle, 4 dl bílého vína
Plotici oškrábeme, vykucháme a očistíme. Nápku si připravíme z žemle namočené ve 2 lžících vína, z hrsti šťovíku, zelené petrželky a kerblíku, nadrobno usekaných, soli, pepře, muškátového oříšku, celých ušlehaných vajec, jiker nebo mlíčí z plotice a 30 g másla. Plotici naplníme a sešijeme. Očistíme a spaříme šťovík a pórky, necháme okapat a dáme do máslem vymazané zapékací formy. Celou plotici potřeme máslem a přidáme ji do zapékací formy. Pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut a často podléváme. Podáváme na stůl v zapékací formě.
Poznámka: Vegetariáni nechť vynechají maso a místo masového vývaru dají zeleninový.
Slavomil Hejný, Olga Hejná: Kuchařka 8. Zeleninová jídla podle vyzkoušených receptů, nakladatelství Dona České Budějovice 1994