Bršlice kozí noha je málo známá léčivá rostlina, používá se i v kuchyni.
Bršlice kozí noha Aegopodium podagraria L. je hojná, vytrvalá rostlina, dosahuje výšky od 50 cm do 1 metru. Patří do čeledi mrkvovitých Daucaceae a tudíž má květenství složené z okolíků. Má bílé drobné květy, kvete od května do srpna. Je velmi hojná, roste kolem cest, potoků, na loukách, v lesích a kolem lidských sídel, všude vyhledává vlhčí místa.
Používá se oddenek, na obklady listy, mladé listy se dávají do salátů a jiných jídel.
Obsahuje silice, hořčiny, třísloviny, organické kyseliny, tanin, chemicky nejasný aegopodin.
Je silně močopudná, podporuje zvýšené vylučování solí kyseliny močové a chloridů. Dává se proto do metabolických, diuretických, protirevmatických a protidnavých čajů. Potlačuje křeče, harmonizuje práci střev. Působí i na otoky, pravděpodobně i na otoky alergické. Jako obklad se přikládají listy nebo obklady z nálevu, na zanícená místa, hemoroidy, horké kašovité obklady z listů se dávají na bolavé klouby.
Z oddenku se připravuje nálev, při revmatismu se podává 350 ml na jednu dávku, před jídlem. Na dosažení močopudného účinku se dává i půl litru na jednu dávku, například při močových kamenech. Další zvyšování dávek se nedoporučuje, ledviny podráždí asi třičtvrtě litru 4x denně. Nedoporučuje se dlouhodobě, podává se několik dní a poté se přechází na směsi.
Pozná se dobře podle tvaru listů, je nutno rostlinu "nakoukat". Od podobné rostliny krabilice zápašné Chaerophyllum aromaticum se pozná podle vůně, obě rostliny mají výrazný a charakteristický pach. Tvar listů je velmi podobný a rostou i na podobných místech, obě jsou hojné. Krabilice zápašná je také na rozdíl od bršlice chlupatá (viz obrázky dole vedle sebe, vlevo bršlice, vpravo krabilice).
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha