Tento keltský svátek se někdy nazývá také Herfest. Slaví se 21.září. V období podzimního slunovratu se vzdávají díky skřítkům, kteří udržují růst v zahradě. Je moudré vybrat po jedné květině i zelenině ty nejlepší a po jednom exempláři položit na venkovní oltář pro přírodní duchy jako výraz díků za jejich pomoc v letním období.
Jabloň plná plodů-jaké bohatství!
Jako hostinec, nezměrné!
Urostlý ker", na pěst tlustý drobnych ořechů,
Plná zelená masa větví.
Dillon, raná irská literatura
Podzimní slunovrat je výjimečný okamžik, den a noc jsou stejně dlouhé a my se pozastavujeme, abychom pozdravili nastávající temno. Stejně tak se zastavujeme, abychom poděkovali mizejícímu Slunci za jeho dary - úrodu, kterou vidíme kolem sebe, a hojnost a bohatství své rodiny a svého společenství.
Starodávným symbolem bohaté sklizně je roh hojnosti, symbol, který je zároveň mužský (falický) i ženský (dutý a do sebe pojímající). Dávní Evropané sdíleli hermafroditní představy. Zobrazení, které se nachází např. u Bell Trackway v Sommersetu, představují postavy s ňadry a falem. V evropských nalezištích byly objeveny sošky rohaté bohyně.
V den Meán Fómhair uctíváme prostřednictvím úliteb stromům i boha lesa, Zeleného muže. Mezi takové dary patří mošt, víno, byliny a hnojivo. Obětiny se ve jménu díkůvzdání rozhazují po sklizených polích.
Jádrem této oslavy je znovuspojení a znovupevnění rodiny. Jen tak budeme připraveni na příchod zmateného období Samhainu. Meán Fómhair je poslední příležitostí k dokončení letních prací. Pouze jsou-li splněny povinnosti letní sezóny, je možné temné období strávit v klidu a přemítání. Pro tuto slavnost se lze nastrojit marnotratně, do nákladných šatů z drahých látek. Sluší se pokrýt stoly nejlepšími ubrusy a vybranými pokrmy, když medovina a hudba naplní dům veselím.
Je čas rozloučit se s mocí Lughovou a přivítat zpět moc Cailleaeh, Stařeny. To ona, Temná žena, nám přináší dary moudrostí a vhledu. Cailleach je trojná bohyně, která se zjevuje u smrtelného lože králů, královen a hrdinů. Ona je Velká královna, která dává život a sklízí smrt - mystické zosobnění země.
BYLINY PRO MEÁN FÓMHAIR
Bodláky, kapraď, klejicha, kokořík, měsíček, mučenka, myrha, obili, růže, styrač lékařský, šalvěj, zelenina, žalud.
Z různých druhů obilí se peče chleba a placky, které se rozdělují při shromážděních o podzimním slunovratu. Chléb z nového obílí je konzumován na počest Zeleného muže, živého ducha vegetace, který se na podzim obětuje proto, aby život ostatních mohl pokračovat. I když by se mohlo zdát, že o Samhainu umírá, do zimního slunovratu je již znovuzrozen v podobě světla, a v hmatatelné podobě znovu povstává na jaře. Upeče se chleba z nového zrna a rozdělí mezi přátele. Nejlepší plody pole a lesa se v tento den kladou na oltář.
Ellen Evert Hopmanová: Druidský herbář