Jitřní země je věnována duchovní tématice, jako jóga, witchcraft, kult Bohyně, posvátná sexualita, tantra, mystika, ale tématem je i zdravá výživa, vegetariánství, ekologie, léčivé rostliny.
Jitřní země 
Translate - select language ^
 
  Dnešní datum: 23. 11. 2024     | Mapa stránek | Fórum JZ | Galerie JZ | Na Chvojnici | Galerie Na Chvojnici | Biozahrada |
   
 
kulatý roh  Náhodný citátkulatý roh
Winston Churchill:
Na Američany se můžete spolehnout, vždycky udělají, co je správné. Nejprve ale vyzkoušejí všechno ostatní.

kulatý roh  Hlavní menukulatý roh
Hlavní stránka
Mapa stránek Jitřní země
Přehled rubrik
Odkazy
Galerie Jitřní země
Ankety
Nejčtenější stovka
Rozšířené vyhledávání
Poslat nové heslo
Upravit čtenářskou registraci
Zrušit svoji registraci čtenáře

kulatý roh  Přehled rubrikkulatý roh

kulatý roh  Nejčtenějšíkulatý roh
Vzpomeňte si, kým jste
(04. 05. 2022, 1858x)
Rok 2022 a budoucnost
(13. 12. 2021, 1741x)
Láska vítězí
(28. 02. 2022, 1708x)
Cesta duše a cesta člověka
(13. 03. 2022, 1660x)

kulatý roh  Počasí, Slunce, Lunakulatý roh

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
Aktuální snímky Slunce


kulatý roh  O Jitřní zemikulatý roh
Jitřní země
ISSN 1801-0601
Vydavatel: J. Holub, Kralice n. Osl.
Jitřní země byla založena na pod­zim roku 2000. Věnuje se hlavně duchovní tématice, ať už je to jó­ga, witchcraft (wicca), kult Bo­hy­ně, posvátná sexualita a tantra, mys­ti­ka, New Age, ša­ma­nis­mus ale také třeba zdravá výživa, vege­tari­án­ství, lé­čivé rost­liny a eko­logie.

Hudba jinak

* Zužitkování náhod


Vlastimil Marek - Hudba jinak - 09. 10. 2007 (6172 přečtení)

Ve svém hudebním zápisníku se v kulturním týdeníku A2 (37/2007) Pavel Klusák rozepsal na téma alba islandské skupiny Múm, a zároveň se dotkl podstaty rocku či jakékoliv další improvizované hledačské hudby. A protože mi jeho slova – po čtyřiadvaceti letech – připomněla koncerty Mch bandu, pokusím se přemostit propad času a ideologií několika náznaky a připomínkami.


Při popisu živého koncertu Klusák nemohl nezaznamenat: „Žádní neumětelové, ale nenašel by se mezi nimi žádný zřetelný virtuos. Místo toho si islandští civilové od skladby ke skladbě předávají nástroje, vynořovaly se staré klávesy, elektrické kytary, akordeon, trumpeta, foukací harmonika, laptop, xylofon, zvonečky ale i pila a suzafon.“

Mikoláš Chadima počátkem 80. let používal přednatočené (a pak zpomaleně přehrávané) náhodné zvuky (např. strun klavíru se zapíchnutými vidličkami) – někdy „smyčku“ vedl přes několik pivních lahví kolem celého pokoje, aby byla delší – a jak při zkouškách, tak hlavně při vystoupení jsme pak jednu dobu stále častěji improvizovali. Každý si vybral jiný hudební nástroj, podmínka ovšem byla, aby na něj neuměl hrát, a pak „vyluzoval“ zvuky a zdobil zvukový prostor, vytvořený mantrickým opakováním podivně basových a pro posluchače neurčitelných zvuků.

„Múm nehrají improvizace, ale každá píseň začíná hledáním, zkusmými návrhy, ten plodný chaos trvá někdy půl minuty, někdy čtyři. Nakonec z něj vyplyne hudební myšlenka, na které se osazenstvo shodne a kterou společně podepře a vztyčí.“

Často jsme tehdy začínali jakousi rituální improvizaci (říkával jsem, že se potřebujeme dostat dovnitř a „zahřát“ si se). Vzpomínám, jak i Mikoláše a ostatní, ne zase až tak improvizaci oddané spoluhráče, dostala čtvrthodinka, kterou jsem začal až šamansky jednotvárným bubnováním (používal jsem tehdy dvě velké tamburíny, jakési ploché bubny bez plíšků, upevněné na stojanu a jeden virbl), které strhlo i ostatní, a i když začali třeba na kytaře, či klávesách, všichni skončili u vybubnovávání rytmů na židle, stojany, a cokoliv co bylo po ruce. Šamanská síla přemohla i již na počátku koncertu poněkud pivem upravené a zčásti typicky venkovské publikum (bylo to někde na jižní Moravě) a my cítili, že to je ono: rituál, dotýkající se mýticky archetypálních strun někde v každém z nás, ideologie neideologie.

„Abych to zestručnil: na koncertu Múm jsem byl přítomný sugestivnímu modelu dobře fungující společnosti,“ píše dále Pavel Klusák. Souhlasím, o to v každé angažované poctivé hudbě jde. Každý tehdejší koncert, od těch mých prvních se skupinou Extempore (publikum bylo překvapeno a na každém dalším koncertu překvapováno dalšími, většinou zvukomalebnými a rytmickými, většinou samo doma dělanými, nástroji, ale i odvahou „amatérů“ připravit hodinovou, mezi jednotlivými písničkami dalšími zvuky či narativní částí propojenou skladbou, a ani mu většinou nedocházelo, že to je lekce udržování vnitřní svobody navzdory vnějším podmínkám), až po hodinové sugestivní ponory do světa zvuků (na koncertech Mch bandu), byl zážitkem, který nám nikdo nemohl vzít.

Vzpomínám, jak jsem hrál na vypůjčenou baskytaru. Na zkoušce za dva týdny poté mi Mikoláš vyřizoval pozdrav od pankáčů. A vysvětlil mi, že tu kytaru vypůjčil od jedné punkové skupiny a když ji vrátil, hoši na ní našli krev (z mého netrénovaného palce, jehož zranění jsem v tom dokonalém hudebním transu vůbec nezaregistroval).

„Mohl jsem vedle sebe postavit dva zážitky: těleso složené z virtuosů, hrající na povel dirigenta a naplňující jeho a skladatelovu vůli (na koncertu symfonického orchestru BBC na Pražském jaru, pozn. aut.), a potom Múm, to kutilské bratrstvo, společně hledající hudební smysl v lidském setkání sebe samých. Proč mi Islanďané připadli právě tak katarzní jako Beethoven?“ ptá se Klusák. A já si vzpomněl, jak mne již počátkem 70. let i kamarádi posměšně odsuzovali, když jsem tvrdil, že rocková hudba, a ne nějaká ideologie, je to, co spojuje a spojí lidstvo, a co pomůže vyřešit naše problémy, jak si intelektuálové nenechali ani naznačit, že symfonická hudba není zase až tak „vrcholná“, a že pokud bychom tehdy mohli natočit improvizované zkoušky Extempore (ve zkušebně tehdejších tenisových kurtů na Hagiboru), byly by později nejméně tak hypnotické a „legendární“ jako nahrávky Faustů nebo Tangerine Dream a jiných pozdějších kultovních hledačských kapel. A později jsem narážel a dosud narážím s tvrzením, že taková sedmiminutová nahrávka jihoafrického griota Smilese Makamy (The Source) na berimbau (drát na klacku) je, co se týče dopadu a původního smyslu hudby, rovnocenná i vrcholnému Beethovenovi.

Především koncerty Mch bandu (v období nahrávek Gorleben) byly (samozřejmě, pokud nepřišel ten či onen spoluhráč rovnou ožralý) katarzní rituály, při kterých vznikala hudba, a teď opět cituji Klusáka, „z lidského porozumění, umění naslouchat každodennímu světu, vzájemného respektu, bystrého zužitkování náhod.“ Nikdy nezapomenu na dokonalý koncert na vernisáži Michala Rittsteina v Čapkově galerii poblíž Náměstí Míru v Praze: já se právě vrátil z vězení, byl plný nevyslovené hudby, a ačkoliv jsme neměli možnost cvičit, hráli jsme (hrálo to z nás) jako bohové: místo, čas i prostor umocnily dokonalou souhru tak, že jsme, aniž jsme si to řekli, vystřihli „stopku“ jako když švihne, v tom nejlepším místě, když vše, co mělo být, bylo „hudebně“ řečeno (zahráno).

„Je to rovnováha mezi společnou smlouvou a osobní svobodou, je to dobrý koncept a zároveň síla vlastníma rukama uvést ideu v život,“ píše Klusák v článku Múm, hudba ze sezóny zaříkávačů, ale jakoby psal i o někdejší hudbě Mch bandu.

A jakoby po letech potvrzoval mé úporné a většinou marné snahy vysvětlit tehdejším malověrcům, že i autentická etnická hudba je plna svobody a umění zužitkovávat náhody narozené při improvizaci (i třeba v rámci rágy hrané na sítár, nebo v rytmu indických bubínků – hrával jsem tehdy na tabla). Tehdy o mně i kolegové mluvili jako o „tom indickém bláznovi“, aby za dvacet let obdivovali přínos world music světu hudby a uznale vnímali indické bubínky v té nejšlapavější hudbě současnosti.

Mimochodem, dnes mi podobní malověrní píší podobně malomyslné a vlastní pasivitu předem omlouvající odsudky na téma duchovnosti (po vydání knihy Tajné dějiny hudby mi hudebníci klepali na rameno, ale zároveň poznamenávali: „O té hudbě je to dobrý, ale proč tam cpeš duchovnost?“, zatímco jógíni mi klepali na ramena a říkali „No, to o té duchovnosti je dobré, ale proč tam cpeš tolik hudby?“).

„Skoro by se zdálo, že nedělají víc, než se snaží společně přežít. Jako vedlejší produkt při tom vzniká hudba“, píše Klusák a poletech vystihl nejen atmosféru a vnitřní pocity a stavy hráčů nejen Mch bandu, ale i celého tehdejšího undergroundu, např. i Plastiků, Psích vojáků, ale i Žabího hlenu a Krásných nových strojů a dalších a dalších tehdejších skupin.

A jakoby zároveň naprosté většině současných pop a hitových skupin dal najevo, že přes ústupky režimu a ideálu a kšeftu cesta nevede.

Tehdejší teoretici a intelektuálové a zavedení hudebníci se nad našimi pokusy „zužitkovat (zvukové) náhody“ vehementně pošklebovali. Za pár let se pokoušeli hrát tak jako my, ale samozřejmě se jim to nedařilo: byl to z jejich strany jen povrchní pokus o zužitkování formy, bez onoho amatérského, všechno kromě svobody riskujícího přístupu k obsahu.

Pavel Klusák má pravdu: snažili jsme se společně přežít. A, nikoliv mimochodem, všichni ti, kteří v 70. a 80. letech téměř ilegálně a navzdory režimu co nejsvobodněji hráli, organizovali, přepisovali či vydávali, jsou aktivní a neremcají dodnes. Umí zužitkovat náhody (života). Přežili tehdy a umí přežít (totalitu reklamy, zábavy a konzumu) i dnes.

Pokud se vám tento článek líbil, přidejte jej na

 

Související články:
Proč ženy (24.01.2009)
Nezvládnuté hormony (19.01.2009)
Změny (14.01.2009)
V pytli (11.01.2009)
Emancipovaná (21.12.2008)
Otázky (16.12.2008)
Čtyři pravdy (pro pokročilé) (14.12.2008)
Čas se zrychluje (12.12.2008)
Duchovní probuzení (ve čtyřech minutách) (10.12.2008)
Čtení o koláči (07.12.2008)
Black-out (04.12.2008)
Indie aneb Šivanandovo dvacatero (20.11.2008)
Syndrom seminářové bohyně (16.11.2008)
Nedorozumění (08.11.2008)
Shoda (01.11.2008)
Být sama (sebou) (29.10.2008)
Mysl je potvůrka (25.10.2008)
Skvrny na Slunci a vztazích (22.10.2008)
Rozhovor s Henry Marshallem (28.09.2008)
Případ Hykes (27.09.2008)
Šetři (ČEZky) (16.09.2008)
Vtípky? (13.09.2008)
Omleté pokrytecké moudrosti (11.09.2008)
Žolík (09.09.2008)
Omega-3 (31.08.2008)
Pro člověka (28.08.2008)
Psychopatologie na internetu (25.08.2008)
Děti vědí (18.08.2008)
Z penze nevyžiju (15.08.2008)
Rané Extempore (z let 1974 a 1975) (11.08.2008)
Pochvala (08.08.2008)
Radost z blogování (06.08.2008)
Vypustit (01.08.2008)
Já tomu moc nevěřím (27.07.2008)
Pocit vítězství (22.07.2008)
Agnihotra (20.07.2008)
Tajemství (18.07.2008)
Lepší časy (15.07.2008)
Zesilovač (08.07.2008)
Proč znovu? (04.07.2008)
Litera nebo literatura? (25.06.2008)
Cesta ženy ze Západu za osvícením (20.06.2008)
Kulhající muž (15.06.2008)
Na větvi (14.06.2008)
2012 jinak (13.06.2008)
Svobodná a volná (09.06.2008)
Užívejme si života, dokud to ještě jde (07.06.2008)
Násilí v médiích (28.05.2008)
Zvedám ruku (23.05.2008)
Trhlina v realitě (20.05.2008)
Bohyně se dvěma obličeji (19.05.2008)
Co (píp) my jen víme? (15.05.2008)
Bludné balvany (14.05.2008)
Zázrak jménem voda (12.05.2008)
Good for you (07.05.2008)
Emil Pospíšil a sítár (04.05.2008)
Letěl? Neletěl? (25.04.2008)
Kostely bez Boha (22.04.2008)
Bez komentáře (19.04.2008)
Demagogie (16.04.2008)
Bigoti a šatnářka (14.04.2008)
Vrabci a dravci (09.04.2008)
Nebijme své děti (02.04.2008)
Obchodníci s žumpou (31.03.2008)
Kostel (29.03.2008)
Rozpaky (26.03.2008)
Kde končí svoboda a začíná žumpa (22.03.2008)
Proč funguje proutek (19.03.2008)
Háj moudrosti 2008 (13.03.2008)
Respekt (12.03.2008)
Líbí, nelíbí (08.03.2008)
To jsem si dal (06.03.2008)
Stranovláda (04.03.2008)
Tanečnice z Filipín (01.03.2008)
Teplý únor (28.02.2008)
Zkreslený pohled na zázrak zrození (25.02.2008)
Zázrak (23.02.2008)
Chvála dočasnosti (09.02.2008)
Hovořit s anděly (04.02.2008)
Dudy techna (24.01.2008)
Noblem (20.01.2008)
Muška jenom zlatá (16.01.2008)
Něha, ne sex (13.01.2008)
Nedomazlení (08.01.2008)
Nepasuje (06.01.2008)
Burdychova sauna (03.01.2008)
Hudba buněk a tkání (01.01.2008)
Dalajlama (28.12.2007)
Přijetí (25.12.2007)
Mozek nás šálí (23.12.2007)
Těžké odbourávání (21.12.2007)
Ani písničkáři už nejsou, co bývali (19.12.2007)
Prostřený stůl (17.12.2007)
I guru je jen člověk (13.12.2007)
Kvalita (na které záleží) (04.12.2007)
Druhé strany mincí (01.12.2007)
Lež jako norma (29.11.2007)
Zvuky (27.11.2007)
Mozek dítěte, obliny a pokleslá prsa (22.11.2007)
Bůh je sloveso (20.11.2007)
Podzim v Hudlicích (17.11.2007)
Slepé střevo a ovulace (14.11.2007)
Gejts a stěhování (08.11.2007)
Skryté důvody (15.10.2007)
Pasteur kontra Bechamp (13.10.2007)
Slyšet tvary (06.10.2007)
Pleš a bomba (04.10.2007)
Ani rouru (22.09.2007)
Koncept kontinua (20.09.2007)
Tuňák v olivovém oleji (18.09.2007)
Vystrčit hlavu (16.09.2007)
Homo sapiens emocionalis stupidus (politicus) (14.09.2007)
Pro jsou Židé nejchytřejší? (12.09.2007)
Muži ještě netuší (09.09.2007)
Hugo (06.09.2007)
Kouzlo (04.09.2007)
Hlásím se o Nobelovu cenu (27.08.2007)
Kde končí hudba? (25.08.2007)
Hloupost (23.08.2007)
Ach ti vědci (07.08.2007)
Oka mžik (03.08.2007)
Jistota (29.07.2007)
Nocebo skeptiků (26.07.2007)
Nirvána z walkmana (23.07.2007)
Děti a ekologie (12.07.2007)
Plácnutí (10.07.2007)
"Duševní" práce (07.07.2007)
Proletářem (02.07.2007)
Pod nos (23.06.2007)
Požitek z násilí (10.06.2007)
Magické obřady (08.06.2007)
Akce s Tamarou a Vlastimilem Markovými v létě 2007 (05.06.2007)
Korálky zadostiučinění (31.05.2007)
Středověk trvá (30.05.2007)
Milovice (27.05.2007)
Stojící ženy (26.05.2007)
Štafle (23.05.2007)
Zamrzlí vědci (19.05.2007)
Zpomalit (18.04.2007)
Poučení (17.04.2007)
Štěstí (15.04.2007)
Mantry III. kategorie (14.04.2007)
Události před narozením a jejich důsledky (04.04.2007)
Šmouhy na nebi a IQ (02.04.2007)
Temné proudy (31.03.2007)
Prohrou k vítězství (26.03.2007)
Povolání: žena v domácnosti (24.03.2007)
Lékař léčí, příroda uzdravuje (22.03.2007)
Žáci nenávidí matematiku (20.03.2007)
Obřízka na rádiu Jerevan (19.03.2007)
Bubliny (18.03.2007)
Porod a jeho důsledky (17.03.2007)
Po porodu se změnil? (16.03.2007)
Interpretace (15.03.2007)
Kdo řídí? (14.03.2007)
Sjíždět (13.03.2007)
Bohužel, bohudík (20.02.2007)
První vztahy (15.02.2007)
Á (11.02.2007)
Odpočinek (31.01.2007)
Velké matení pojmů (18.01.2007)
V pubertě (15.01.2007)
Holotropní terapie (13.01.2007)
Chůze přes oheň (11.01.2007)
Alkohol nemůže za alkoholismus? (20.12.2006)
Může (17.12.2006)
Flop a horečka omladnic (15.12.2006)
Hlas jako zázrak (05.12.2006)
Ladění (29.11.2006)
Chybějící dialog (27.11.2006)
Sedm let (24.11.2006)
Lucidní snění (22.11.2006)
Osvícení (28.10.2006)
Nelehké téma (20.10.2006)
Nepožehnal (18.10.2006)
Vakcína (31.08.2006)
Vypadá to (aneb nepřekážejme svým dětem) (29.08.2006)
Pasti tantry (16.08.2006)
Nemoc je jen špatná písnička (14.08.2006)
Kde domov můj (06.08.2006)
Něco navíc (31.07.2006)
Cesta muže a ženy: žebřík a kruh (24.07.2006)
Podfuk (23.07.2006)
Prkýnko (20.07.2006)
Trénink (06.07.2006)
Posun (02.07.2006)
Fotbal i politika (25.06.2006)
Vědecké nocebo (22.06.2006)
Století bez lásky (18.06.2006)
Respekt (15.06.2006)
Příště zvolte ženy (06.06.2006)
Změňme zadání (03.06.2006)
Kroužkování a preference (29.05.2006)
Hudba v kostele (26.05.2006)
Kouzlo žen (24.05.2006)
Nezodpovědnost (20.05.2006)
Špína na síti (11.05.2006)
Což takhle pozitivní lobbing? (11.05.2006)
Nepoučitelní (07.05.2006)
Souvislost (04.05.2006)
Žena in (02.05.2006)
Mluvené a psané (30.04.2006)
Recenze na amatérský způsob (25.04.2006)
Zaplatí za sex (23.04.2006)
Zatím dobrý? (20.04.2006)
Hlavní podezřelý (17.04.2006)
Příčiny a následky (14.04.2006)
Holčičky (11.04.2006)
Mužské (po)hnutí (09.04.2006)
Ženské časopisy škodí (06.04.2006)
Nemůžeš mít všechno (02.04.2006)
Není cesta k duchovnosti, duchovnost je Cesta (31.03.2006)
Pindy o nádherných zážitcích (29.03.2006)
Duchovní puberta (27.03.2006)
Hladina mysli (25.03.2006)
Vy v něco věříte? (22.03.2006)
Chvála kóanů (19.03.2006)
Makyo a Ježíš (17.03.2006)
Chybějící obliny a HNP (15.03.2006)
Volte ženy (06.03.2006)
Marek vysílá na Vltavě (18.09.2005)
Kdo s čím zachází (26.05.2005)
Pětiminutová a půlvteřinová mája (22.05.2005)
Holka z Playboye (13.05.2005)
Menstruace (09.05.2005)
[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Zpět | Informační e-mailVytisknout článek

Diskuse ke článku je moľná zde.

 

NAHORU | Hlavní stránka

kulatý roh  Sdružení za obnovu národní suverenitykulatý roh

Kudy z krize


kulatý roh  Přihlášený čtenářkulatý roh

Uživatelské jméno:

Heslo:




Registrace nového čtenáře!


kulatý roh  Aktualitykulatý roh
Vzhledem současné situaci pozastaveno


Aischylos:
„První obětí každé války je pravda.“


WebArchiv - archiv českého webu        optimalizace PageRank.cz       Bělehrad.Cz      Výrobky z konopí a bio bavlny - URBANSHOP     

Tento web byl vytvořen prostřednictvím phpRS v2.8.2RC8 - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Aby bylo legislativě EU učiněno zadost, vezměte na vědomí, že tento web využívá cookies, jako naprostá většina všech stránek na internetu. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte.

Redakce neodpovídá za obsah článků, komentářů ke článkům a diskusí ve Fóru,
které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce.
Pro zpoplatněné weby platí zákaz přebírání článků z Jitřní země!