Pýr plazivý, Elytrigia repens (Agropyron repens, Elymus r., Agropyrum r.)
Tráva, obecně pokládaná za nepříjemný plevel, má totiž plazivý oddenek a z každé oddenkové uzliny vyrůstá stéblo, takže umí zabrat pro sebe velkou plochu. Patří do čeledi lipnicovitých Poaceae. Kvete v červnu a červenci. Vyskytuje se na zahradách, polích, na mezích, v příkopech, na loukách, hojně po celé republice. Zavilé chemické odpůrce pýru možná překvapí, že se pýr používal jako potravina a ještě v ne tak vzdálených dobách se pěstoval.
Léčivou částí je právě zmíněný oddenek. Sbírá se na podzim, v září a říjnu anebo na jaře. Oddenky po nasbírání omyjeme ve studené vodě, nastříháme na menší kousky, odstraníme vedlejší oddenky a pak je co nejrychleji usušíme (na topení, v troubě). Usušené velmi snadno vlhnou a proto se musí skladovat v hermeticky uzavřených nádobách a doporučuje se občas přesušit. Oddenky se nejlépe sbírat na pooraném poli, kde jsou na povrchu.
Obsahuje cyklohexantenol (inositol), minerální soli, zejména draselné, sacharidy, slizy, apropyren, kyselina křemičitá rozpustně vázaná, polyfruktóza, inulin, enzymy. Oddenek sbíraný v teplejších oblastech (Polabí, jižní Morava) obsahuje také saponin.
Pět P pýru plazivého podle srbského bylináře Gotuškina:
1. pročišťuje organismus
2. pohání na moč (diuretikum)
3. praskáním rozrušuje kameny
4. potahuje sliznice léčivým slizem
5. posiluje organismus
Pýr má ovšem celou řadu dalších příznivých účinků na organismus: podporuje trávení, potlačuje lupenku a kožní problémy, tlumí následky mírnějších otrav potravinami. Má výrazné účinky antirevmatické, zlepšuje hospodaření s inzulínem, detoxikuje játra a obnovuje jaterní parenchym. Urychluje rekonvalescenci po antibiotikách a chemoterapeutikách, posiluje plíce, díky obsahu draslíku podporuje činnost srdce, napomáhá vstřebávání vitamínů skupiny B a kyseliny pantotenové. Léčivé rostliny většinou účinkují až po delší době podávání, která se počítá na týdny a měsíce. Jako každé pravidlo má i toto výjimku a tato výjimka se týká pýru plazivého. Výrazně snižuje hladinu cholesterolu, pokles je možné prokázat již za 48 hodin po začátku léčebné kúry.
Nejčastěji se používá odvar, vařený 5-10 minut, užívá se 4x denně po 150-200 ml. Čerstvá šťáva je mimořádně účinná, podává se několik lžiček denně.
Záměna pýru je možná a častá s jílkem vytrvalým, který je rozšířen jako pýr po celé republice na podobných místech. Ježto je člověk tvor omylný, dostala se taková chyba i do bible bylinářů, Herbáře J. Janči a J. Zentricha: obrázek spíš než pýr připomíná jílek. Rozdíl mezi jílkem a pýrem ve výskytu je ten, že jílek vytrvalý preferuje místa sešlapávaná, případně uježděná auty nebo těžkou technikou s udusanou půdou. Naproti tomu pýr plazivý takovým místům přednost nedává. Další rozdíl je pak v postavení klásků: jílek má klásky postavené v jedné rovině a celý lichoklas je plochý, u pýru jsou klásky postavené plochou stranou proti sobě a lichoklas tak plochý není (viz horní obrázek, vlevo pýr, vpravo jílek). Na rozdíl od jílku má pýr dlouhé, plazivé oddenky (viz obrázky), jílek vytrvalý tvoří trsy. Další záměna je pak možná s osinatým pýrem psím, který roste v lesích na vlhčích místech (pýr plazivý ani jílek vytrvalý osiny nemá, pýr psí s osinami na obrázku vlevo).
Nakonec horký tip pro pražáky: Oddenky pýru se vyskytují ve velké míře na upravených plochách nových trávníků na Novém náměstí (Uhříněves), tam je nyní možno nasbírat velmi pohodlně poměrně velké množství. V zásadě si tam pýr nemůžete s ničím splést, jen po návratu zkontrolujte, že jsou všechny oddenky článkované a porovnejte s fotografií. Viděla jsem je předevčírem, tj. 20.10.2007, a nepředpokládám, že by tam zůstaly déle než několik dní, případně týdnů.
Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha