Nenápadná rostlinka se silným působením.
Velmi hojná rostlina, roste nejčastěji na ruderálních místech, v chodnících, na náspech, štěrkovitých místech. Dosahuje výšky 30cm (až 50), patří mezi rostliny brukvovité Brassicaceae. Květy má velmi drobné, nenápadné, květní koruna je bílá nebo chybí. Kvete od května do srpna, plodem jsou šešulky.
Sbírá se kvetoucí nať.
Obsahuje minerální látky, převládá draslík a vápník. Obsahuje i vitamíny: C, skupinu B a karoten (provitamín A), dále sirné sloučeniny, alkaloid glutetropeolen, jód, vanad, selen a hořčík. Má i fytoncidní působení, odpovědná látka zatím nebyla identifikována, předpokládá se komplexní účinek obsahových látek.
Rozrušuje močové kameny tak výrazně, že dostala jméno drtič (pod tímto jménem ji uvádí i J. A. Zentrich), je močopudná a má desinfekční účinky. Zlepšuje krevní obraz a krvetvorbu, zejména červené krvinky. Podporuje trávení. Zevně působí proti ekzémům (omývání) a na pihy se míchá čerstvá šťáva s medem, která se nanese a nechá 30 minut působit.
Na močové kameny se užívá se 4x denně 350 ml odvaru vařeného 2 minuty, poté se nechá stát 10 minut. Na ostatní potíže je vhodnější nálev.
Dá se snadno zaměnit za další tři volně rostoucí druhy, uvádí se ale, že mají podobné nebo stejné působení. Podobně, ale slaběji působí i oblíbená řeřicha setá, ale ta je vhodnější jako potravina, řeřicha rumní má léčivé účinky silnější.
Použití a obsahové látky podle J. A.Zentricha