Jmelí bílé (Viscum album L.)
Jmelí není jen známým symbolem vánoc, je i mocnou léčivou rostlinou. Každý kdo má vysoký krevní tlak má nyní výbornou možnost se předzásobit.
Jmelí roste poloparaziticky na větvích listnatých i jehličnatých stromů. Vysoko v korunách stromů vytváří kulovité keříky, z nichž některé jsou samčí a některé samičí – jmelí je rostlina dvoudomá. Má charakteristické větvení, tuhé listy, nevýrazné květy a bílé plody, po narušení lepkavé. Jmelí je hojné.
Sbírají se listy. Výzkumem bylo zjištěno, že účinnost větviček je malá. Plody jsou toxické a musejí být důsledně odstraněny. Na snížení krevního tlaku se sbírá jmelí v březnu, listopadu a prosinci, v lednu a srpnu má účinných látek nejméně. Pro ostatní indikace je možno sbírat jmelí kdykoliv. Pro léčebné účinky se druhy, nerozlišují, mohou se používat oba. Nejlepší účinky má jmelí z jabloně a hlohu, menší z dubu a borovice. Topolové jmelí je mírně toxické a používat se nedoporučuje.
Obsahuje cholin, acetylcholin, histamin, pryskyřice s viscotoxinem, organické kyseliny, flavonoidy, triterpeny, aminokyseliny, fenolové sloučeniny.
Snižuje krevní tlak (první pokles tlaku nejdříve po týdnu, užívá se ve formě 6týdenní kúry) působí močopudně, snižuje některé bolesti hlavy a závratě. Má antisklerotické a kardiosedativní působení, staví krvácení, reguluje vylučování žluči, působí na slinivku. Příznivě působí na návaly v klimakteriu, má i protirevmatickou aktivitu a reguluje nadměrnou činnost štítné žlázy. Při senné rýmě se kombinuje pitná kúra s výplachy nosu osoleným macerátem nebo šňupáním prášku. Pomáhá při pomočování dospělých, bílém výtoku a je známá i kancerostatická aktivita.
Účinné látky ve jmelí jsou termolabilní, proto se užívá ve formě prášku, 5x denně (maximální denní dávka je 5 g, většinou postačí méně). Macerát podáváme 2x denně, doba macerace minimálně 4 hodiny, lépe více. Dále se aplikuje tinktura z čerstvých listů, 20-40 kapek 2-3x denně. Doporučené dávky je nutno dodržovat, jmelí má silné působení a při předávkování může nastat otrava.
Záměna je možná při individuálním letním sběru (který je obtížný, jmelí roste nejčastěji vysoko v korunách) s ochmetem evropským, který je velmi podobný. Ochmet (na obrázku vlevo) má širší listy, které na zimu opadají a hroznovité žluté plody, roste hojně zejména v Polabí a na jižní Moravě. Jmelí bílé má tři poddruhy, někdy některé pokládané za samostatné druhy: jmelí bílé borovicové roste na smrku a borovici, jmelí bílé jedlové roste na jedli, na ostatních stromech se jedná o jmelí bílé pravé. Z hlediska léčivých účinků jsou tyto poddruhy (kromě jmelí na topolu) rovnocenné.
Výtažek ze jmelí
Do litru 60-70% vínovice přidáme 200 g drobně rozsekaného listu jmelí. Uložíme při teplotě 25-30°C na 14 dní, občas protřepeme. Po dvou týdnech přecedíme, uložíme v chladnu a užíváme 15-20 kapek denně.
Použití, pokyny ke sběru, obsahové látky a recept podle J. A. Zentricha