Topolové pupeny tvoří jeden z nejúčinnějších gemmoterapeutických prostředků.
Výplach úst odvarem z topolových listů se odedávna podával jako pomocná léčba při koktání, což se nověji vysvětluje jako ovlivňování jemných nervových reakcí jazykových nervů.
Při revmatismu doporučujeme odvar: 30 gramů čerstvých pupenů dáme do 1 litru studené vody, přivedeme k varu a pak 3 minuty velmi mírně vaříme. Odstavíme, necháme 10 minut luhovat a přecedíme. Pijeme přes den po doušcích až 4 šálky.
Při plicním emfyzému užíváme topolové kapky: 20 gramů pupenů dáme do 100 ml lihu 85% (viz lékárenský spiritus concentratus) a necháme 7 dnů macerovat, pak přecedíme, pupeny vylisujeme a jemně zfiltrujeme. Užíváme 3krát denně 30 kapek ve sklenici vlažné vody, před jídlem.
Při chronické bronchitidě dobře působí topolové víno: 70 gramů mírně pomačkaných pupenů dáme do litrové láhve sladkého dezertního vína. Necháme nejméně 7 dní macerovat, pak přecedíme a pupeny vymačkáme. Přefiltrujeme, nejlépe přes kávový filtr a uskladníme v chladnu. Denně před obědem a večeří pijeme 1 až 11/2 likérové odlivky.
Na rány, vykloubeniny, zhmožděniny apod. působí dobře topolová kořalka: 1 díl pomačkaných pupenů smícháme se 4 díly alkoholu 70%, a necháme 8 dnů macerovat při občasném protřepání. Pak dobře profiltrujeme a vtíráme podle potřeby do pokožky v místě potřeby. Vnitřně užíváme 3krát denně 20 kapek na cukr nebo do vody proti vnitřnímu krvácení, bolestem v hrudníku a potížím s močovým měchýřem.
Topolové pupeny tvoří jeden z nejúčinnějších gemmoterapeutických prostředků. Zevně se doporučuje především do hojivých mastí, zejména v kombinaci s natí vlaštovičníku a květem měsíčku. Vnitřně jej doporučujeme k léčbě svalových křečí, zpravidla v kombinaci s hořčíkem. Léčí také poruchy výživy pokožky a sliznic. Je lékem při zvýšené krvácivosti, způsobené nedostatkem nebo špatnou funkcí krevních destiček. Gemmoterapeutická doba léčby topolovými pupeny má trvat 3 až 5 týdnů, léčba zvýšené krvácivosti 6 až 8 týdnů, nikdy ne déle. Je třeba sledovat krevní obraz a hodnoty Quickova testu, krvácivosti a srážlivosti, pro nebezpečí vzniku trombů. Eventuálnímu vzniku tromboembolie lze účinně předcházet například podupáváním nohama, tleskáním a podobnými rytmickými pohyby.
Homeopaticky zpracováváme pupeny, které se u jednotlivých druhů topolu příliš neliší. Upravujeme podle §2 lihem 80% a dále ředíme až na potenci D3 lihem 30%. Obecně používáme v potenci D3 s dávkováním 3krát denně 6 kapek, před jídlem. Užívá se při obtížích močových cest a močového měchýře, střevních potížích, jaterních a zažívacích potížích a hemoroidech.
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin 5.