kopřiva dvoudomá Urtica dioica, kopřiva žahavka Urtica urens
Kdo by neznal kopřivu. Víte ale, co všechno dokáže?
Kopřiva dvoudomá (vpravo) je vytrvalá, vysoká rostlina, dostatečně známá. Žahavé chloupky obsahují kyselinu mravenčí a je též dobře známo, že se snadno lámou. Květy má drobné, nenápadné, je dvoudomá. Roste s oblibou na místech s vysokým podílem dusíku v půdě, najdeme ji na rumištích, v příkopech, úhorech, v křovinách v okolí lidských sídel. Hojně roste také v lužních lesích, odkud se původně rozšířila. Příbuzná kopřiva žahavka (vlevo) je jednoletá rostlina rostoucí nejraději na volné půdě (v záhonech, ve výsadbách, na okrajích pole). Vypadá podobně, ale je nižší a jednodomá. Dosahuje výšky 10-30 cm, v příznivých podmínkách až 50 cm. Působení obou druhů je rovnocenné (ale s kopřivou dvoudomou se tolik nenadřete a nemusíte ji moc hledat). Čeleď dostala jméno po kopřivách, patří proto do čeledi kopřivovitých Urticaceae.
Sbírá se list, nať, méně oddenek, ojediněle i plody nebo květy. Listy a nať je nejlepší sbírat do konce května, droga sbíraná později má slabší účinky. Na sběr jsou přirozeně doporučeny rukavice, ale pálivé působení čerstvých listů a nati se ztrácí sušením. Kopřiva se pro své účinky již od antiky používá také v kuchyni zejména jako významná složka jarních ozdravných kúr.
Listy obsahují chlorofyl, minerální látky, např. hořčík, karotenoidy, flavonoidy, organické kyseliny, aminy (serotonin, histamin, cholin, acetylcholin), řadu sacharidů, vitamíny (K, B2, C, kyselinu pantotenovou), řadu aminokyselin, glukokininy, třísloviny, fytoncidy, glykosid urticin, kyselinu mravenčí, xantofyl, glukokininy.
Působení kopřivy je široké a je pokládáno za mimořádné. Tonizuje, povzbuzuje metabolismus a další funkce. Má příznivý vliv na tvorbu krvinek, potlačuje sklerózu, povzbuzuje srdeční činnost, zmírňuje projevy cukrovky, podporuje funkci slinivky, vaječníků a žlučníku, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů, zvyšuje enzymatickou aktivitu, působí proti virům (zejména chřipkovým), průjmu, bronchiálnímu astmatu, revmatismu, žloutence a má účinek močopudný. Zastavuje krvácení (dělohy, hemoroidů, krvácení z nosu, silnou menstruaci). Podporuje hojení ran a bércových vředů. Snižuje krevní tlak, působí při jaterních chorobách, poruchách menstruačního cyklu, snížené laktaci a akné. Posiluje v rekonvalescenci, urychluje srážení krve.
Kořen se používá zevně proti vypadávání vlasů, samčí květy zvyšují plodnost mužů.
Podává se nálev, odvar má silnější působení. Čerstvá šťáva slouží ke kloktání nebo potírání ran.
Bylinářské recepty s kopřivou:
Kuchařské recepty s kopřivou:
Použití, pokyny ke sběru a obsahové látky podle J. A. Zentricha a D. Pamukova