Popenec břečťanovitý Glechoma hederacea
Popenec je další jarní a léčivou rostlinou.
Vytrvalá, nízká rostlina s plazivými kořenujícími oddenky, dosahuje výšky okolo 30 cm. Patří mezi hluchavkovité Lamiaceae. Menší modrofialové květy (1-2 cm) se objevují od března do června, ojediněle i později. Lodyhy a listy má řídce chlupaté nebo lysé. Roste hojně v trávnících, na vlhčích loukách, v zahradách a v listnatých lesích. Záměna je možná s velmi podobným popencem chlupatým Glechoma hirsuta, který se liší hustou chlupatostí, většími a světlejšími květy (2-3 cm) a nepříjemným pachem. Popenec chlupatý se jako léčivý nepoužívá, je méně hojný, roste v lesích.
Sbírá se kvetoucí nať, mezi 14 a 16 hodinou.
Obsahuje vysoký podíl tříslovin, obsahuje také draselné soli, silici, cholin, saponin a hořčinu glechomin, které se připisují toxické účinky na koně. Proto se někdy označuje celá rostlina za jedovatou.
Má adstringentní (svíravé) účinky, proto dobře působí při průjmu, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu. Má také protizánětlivé účinky, detoxikuje játra a chrání jaterní parenchym. Zevně se používá na obklady a koupele na rány a ekzémy a jako kloktadlo při bolestech v krku.
Připravujeme nálev nebo také odvar, který působí silněji (ze 2 g sušené nati). Používá se také ve formě balzámu nebo tinktury (20-25 kapek). Na kloktání a zevní použití se připravuje silnější odvar. Na křečové žíly se používá mast (hrst popence na 250 g sádla, příprava masti viz článek Lékové formy 2.). Při bronchitidě a podpůrně při astmatu se používá popencový sirup.
Recepty:
Popencový sirup na bronchitidu
Protirevmatický čaj
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha a J. Kresánka