I velikonoční vajíčka se dají nabarvit bez chemie.
Potřeby: staré punčocháče (nebo jiná řídká tkanina, nejlépe pružná), niť nebo tenký provázek, nůžky, tráva a jarní rostliny, cibulová barva, vajíčka.
Nejprve uvaříme cibulovou barvu: slupky z cibule dáme do studené vody a několik minut vaříme. Čím více slupek dáme, tím sytější bude barva. Natrháme trávu a čerstvé rostlinky, dají se použít i některé druhy mechů. Ustřihneme od špičky kousek punčocháčů v délce asi 10-15 cm, dostaneme tím kapsu, do které dáme trávu nebo nějaké rostlinky. Na ně vložíme vajíčko a punčocháče utáhneme, aby se tráva přitiskla k vajíčku a konec pevně zavážeme. Ustřihneme další 10 cm dlouhou rourku z punčocháčů, jeden konec zavážeme provázkem a postup opakujeme. Princip spočívá v tom, že místa, na které bude přitisklá tráva se neobarví a vznikne tak zajímavá batika. Kromě trávy dávají pěkné vzory například mladé lístky kokošky pastuší tobolky, řebříčku, pampelišky.
Zelenou barvu dá vajíčku kopřiva a ptačinec žabinec. Nejkrásnější vzory se vytvoří právě z ptačince žabince. Z modrých květů někdy vajíčka chytí i modrou barvu, například z violky vonné. Vajíčka zavázaná v punčochových kapsách vložíme do cibulové barvy. Barvu můžeme přecedit, ale není to nezbytně nutné. Vajíčka v barvě vaříme na mírném plameni tak dlouho, až nám barva vyhovuje, nejčastěji asi 10 minut. Při vaření je nutno barvou míchat, aby se chytila stejnoměrně. V cibulové barvě se nejlépe obarví tmavší vajíčka, ta s bílou skořápkou chytají cibulovou barvu hůře. Po uvaření punčocháčový obal ustřihneme, vajíčka zchladíme pod studenou vodou a chceme-li lesk, natřeme je tukem.
Další technikou je vyškrabávání vzoru: vajíčka obarvíme v cibulové barvě, necháme uschnout a pak ostrým předmětem na vajíčko vyškrabeme jakýkoliv vzor.