Šanta kočičí Nepeta cataria L.
Patří do čeledi hluchavkovitých Lamiaceae. Je to vytrvalá rostlina s nažloutle bílými květy, na pysku nachově tečkovaná. Dosahuje výšky 30-70 cm, kvete od července do září. Roste roztroušeně v teplejších oblastech na ruderalizovaných místech. Někdy se pěstuje jako léčivá.
Sbírá se kvetoucí nať.
Obsahuje silici s alkoholy karvakrolem a nepetolem, dále obsahuje desinfekčně působící thymol, pulegon, třísloviny, hořčiny a nepetový lakton. Obsahuje též vitamín C.
Působí proti bronchitidě a léčí průjmy. Uklidňuje orgánové neurózy, zlepšuje trávení a je vhodná při nachlazení, protože podporuje spánek a pocení a snižuje teplotu. Působí jako sedativum vhodné i pro děti. Mírně snižuje krevní tlak, bušení srdce a tiší menstruační bolesti. Působí močopudně, žlučopudně, při ženských potížích a posiluje nervy. Její účinky jsou velmi podobné meduňce, známý bylinář J. A. Zentrich ji považuje dokonce za účinnější než meduňku.
Užívá se jako nálev, méně často vinný nálev, 2x denně 125 ml. Je možné také připravit balzám.
Dá se zaměnit s pěstovanou meduňkou lékařskou, která má velmi podobné léčivé účinky, zejména citronově vonící kultivar šanty kočičí Nepeta cataria var. citriodora, který má stejnou vůni jako meduňka. Z volně rostoucích rostlin se dá zaměnit za velmi vzácnou šantu lesostepní (panonskou), jablečník obecný, velmi vzácný jablečník cizí, bíle kvetoucí čistec roční a čistec přímý nebo za karbinec evropský.
Záměna možná - zleva: jablečník obecný, čistec roční, čistec přímý
Použití a obsahové látky podle J. A. Zentricha