Rady a doporučení známého bylináře J. A. Zentricha.
Fytoterapie je léčebná metoda, fungující již celá tisíciletí, ale to samo o sobě neznamená, že neprochází vývojem nebo spíše návratem ke starým zkušenostem a že ji tedy nemůžeme kdykoli vylepšit a vlastně zkvalitnit. Nezapomínejme nikdy na to, že snaha tzv. moderní vědy někdy ve vztahu k přírodě nadělá více škody než užitku, a proto věřme především zdravému, selskému rozumu a samozřejmě vlastním zkušenostem.
K tomu si zapamatujme několik jasných zásad:
1. Všechny rostliny mají léčivé vlastnosti, jen naše velmi nedokonalé znalosti a možnosti brání jejich lepšímu využití.
2. Léčbu bylinami je možné aplikovat u každé nemoci a za každého stavu, samozřejmě účinky jsou podmíněny více faktory. 3. V žádném případě neplatí s oblibou užívané rčení, že „byliny když nepomohou, tak alespoň neublíží". Úspěch léčby je podmíněn správnou volbou byliny, dávkováním a dobou aplikace.
4. Byliny můžeme použít i v případech, kdy nelze zjistit, o jakou nemoc jde. Pochopitelně volíme byliny, které je možné užívat vždy.
5. Byliny jsou nejvhodnější v případech, kdy nelze nasadit léky silné, razantně působící.
6. Nezapomínejme na skutečnost, že léčba bylinami je nenásilná, tudíž také většinou trvá déle ve srovnání s léky chemickými.
7. Byliny v současné době nejsou jen dodavateli léků, ale i potřebných látek, jako jsou například stopové prvky a vitamíny. U mnohých z nich jsou byliny téměř jedinými přírodními zdroji. 8. Lepší prevence proti všem možným poruchám organismu než pomocí bylin prakticky není, protože rostliny a jejich části obsahují všechny pro zdravý život potřebné látky.
9. Pamatujme na to, že každý člověk i každá nemoc je jiná a že také potřebuje jiné ošetřování. Platí tedy, že lék, který pomohl sousedce, rozhodně nemusí – i při zdánlivě stejných potížích – pomoci také vám.
10. Radit se je jistě nutné, ale raďme se jen u skutečných odborníků.
J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 1.