V roce 2007 vydalo nakladatelství BB/art zajímavou knihu o hledání společného pramene vizí šamanů ve všech částech světa i ve všech dobách. Od jeskynních maleb a skalních kreseb, přes kresby unesených UFO až po moderní umění Pabla Amaringa.
Graham Hancock ve své knize hledá společné kořeny těchto fascinujících fenoménů. Zvažuje při tom také existenci "jiné reality", ke které se lidem otevírá přístup přes prastaré šamanské techniky. Fascinující přitom je především to, že všechny zkušenosti jsou jen nepatrně ovlivněné kuturními rozdíly a mají zcela zjevně společný základ. Určité procento citlivých jedinců vnímá existenci "jiné reality" přímo bez jakýchkoliv pomocných prostředků a technik. U přírodních národů jsou tyto zkušenosti brány zcela "normálně", ale pro západního rozumově založeného člověka jsou někdy značně traumatizující a jsou popisovány třeba jako únosy UFO.
Autor se osobně vydal na cestu hledání, při které navštívil jak jeskyně s prehistorickými malbami ve Francii, Španělsku a Itálii, skalní obydlí v jižní Africe, tak i šamany amazonského pralesa. Indiánští šamani popisují a malují stejné bytosti, jaké se nalézají na prehistorických jeskynních a skalních kresbách. Fascinující napůl lidské a napůl zvířecí postavy, šamani měnící se ve zvířata i zvířata měnící se v lidi.
Stejnou osobní zkušenost Hancock prožil i v prostředí západní laboratoři při experimentech s psychoaktivními látkami a opakovaně se táže: Jak je možné, že ve všech částech světa mají tyto vize tak podobný obsah? Mají náboženství celého světa nějaký společný podklad v jiné realitě? Je možné, že lidský mozek jde "přeladit" na vnímání jiných realit, než jsme obvykle schopní vnímat? Jsou tyto "nadpřirozené bytosti" dávnověkými učiteli lidstava?
Obrazy Pabla Amarinda jsou nádhernou ilustrací vizí "jiné reality"
(kliknutím na miniaturu se vám otevře obrázek v plné velikosti)