Karbinec obecný Lycopus europaeus z čeledi hluchavkovitých Lamiaceae je pro většinu lidí neznámá rostlina.
Roste hojně kolem toků a rybníků na vlhkých místech. Je vytrvalý, 20 až 80 cm vysoký, listy má úzce eliptické, nepravidelně hrubě zubaté. Kvete v červenci až září, květ je bílý, malý, plodem jsou tvrdky.
Sbírá se kvetoucí nať, v červenci nebo srpnu, nejlépe brzy odpoledne. Doporučuje se sušit rychle, ale teplota by neměla přesáhnout 350C.
Obsahuje hořčinu lycopin, třísloviny, látky fenolické povahy, pryskyřice, organické kyseliny a další látky.
Působí proti zvýšené činnosti štítné žlázy, hypertyreóze (Basedowa choroba). Dále má účinky jako kardiosedativum (má uklidňující působení na srdce), to znamená že tlumí bušení srdce, uklidňuje basedowské srdce s velkou dráždivostí a slabostí, působí též při funkčních srdečních poruchách , kdy je ovlivněn puls a utišuje i poruchy srdečních chlopní a jiné nervové slabosti s pocitem srtrachu. Výtažek v lihu (tinktura) je antibiotická, zvláště proti salmonelám, Escherichia coli a Proteus vulgaris. Dále působí proti plísním. Karbinec tlumí látkovou výměnu.
Užívá se jako nálev 2 až 3x denně šálek nebo tinktura 2 až 3x denně 25-30 kapek. Při zánětech močových cest používáme lihovodný roztok (0,3 l nálevu a 40 kapek). Působí pomalu, účinek se projeví až za 3 týdny po začátku užívání, průměrná doba léčby jsou 4 měsíce. Karbinec není vhodné kombinovat s mořskými řasami, které také působí na funkci štítné žlázy, ale opačně než karbinec.
V homeopatii se používají častěji americké druhy karbinec viržinský Lycopus virginicus nebo karbinec americký Lycopus americana, které u nás nerostou.
Podle J. A. Zentricha a J. Kresánka