Jsou rostliny na fotografiích jedlé?
Dobrý den, obracím se na Vás ohledně Vaší nabídky určení rostlin, kterou jsem našla na internetu. Plané rostliny sbírám často, využívám je v kuchyni, kosmetice, jako čajů. Ráda bych poznala co nejvíc rostlin, které rostou kolem mě. Prosím Vás tedy o pomoc s určením rostlin v příloze, abych měla jistotu, jestli jsou jedlé či ne. Všechny jsou foceny na březích řeky Jihlavy - v Jihlavě.
Předem děkuji za rychlou odpověď (abych si případné jedlé druhy mohla hned přimíchat do jídla).
Květa Šimková
Správně jste fotografii pojmenovala, na obrázku (vlevo) jsou mladé listy kerblíku lesního Anthriscus sylvestris. Považuje se za jedlý, podle mých zkušeností bývá velmi často hořký. Při ochutnávce planých rostlin nebyl hodnocen příliš vysoko. Používá se také k barvení látek. Příbuzný kerblík třebule Anthriscus cereifolium má dvě plemena (subspecie), kerblík třebule pravý Anthriscus cereifolium ssp.cereifolium se pěstuje a často používá v kuchyni, zejména francouzské. Jeho semena se i prodávají. Kerblík třebule štětinoplodý Anthriscus cereifolium ssp. trichosperma má štětinaté plody a často roste na jižní Moravě, zejména v akátinách. Vyskytuje se i v povodí Jihlavy. Kerblík třebule má na rozdíl od kerblíku lesního velmi příjemnou chuť, připomínající anýz, dalším rozdílem od vytrvalého kerblíku lesního je to, že je jednoletý.
Na druhé fotografii (vpravo) jsou velmi pravděpodobně mladé listy pcháče zelinného Cirsium oleraceum, který má jedlé listy a řapíky. Příbuzný pcháč oset Cirsium arvense je hojně rozšířený, roste zejména jako ruderál na opuštěných místech a na úhorech a je léčivý.
Na další fotografii je pravděpodobně mladý rozrazil rezekvítek Veronica chamaedrys, nejedlý. Některé prameny uvádí jeho historické použití jako rostliny léčivé s účinky velmi podobnými jako rozrazil lékařský Veronica officinalis a rozrazil potoční Veronica beccabunga. J.A. Zentrich pokládá rozrazil lékařský za podceňovanou léčivou rostlinu - snižuje hladinu cholesterolu v krvi, působí na močové cesty, astma a má řadu dalších účinků.
Další dvě fotografie vpravo zobrazují ptačinec hajní Stellaria nemorum, o jeho použití nemám informace. Příbuzný je ptačinec žabinec Stellaria media, jedlá a léčivá rostlina. Ptačinec žabinec má na rozdíl od ptačince hajního menší listy. Kuchařské recepty z ptačince žabince jsou ve článku Jarní recepty pro zdraví v rubrice Recepty z planých rostlin. Léčivé účinky ptačince žabince jsou ve článku Ptačinec žabinec jako léčivá rostlina.
Vlevo na fotografii je pryskyřník plazivý Ranunculus repens, rostlina jedovatá. Stejně jako ostatní naše pryskyřníky a řada dalších druhů z čeledi pryskyřníkovitých (například sasanka, blatouch, orsej, upolín) obsahuje jedovatý protoanemonin. Protoanemonin má silně dráždivý účinek, způsobuje otravu při požití projevující se záněty, zvracením, křečemi, v těžkých případech až bezvědomím a zástavou dechu. Na pokožce může způsobit zčervenání, při delším působení puchýře a vředy.
Na dalším obrázku vpravo je vrbina penízková Lysimachia nummularia, rostlina nejedlá a léčivá. O jejích léčivých účincích je článek Málo známé léčivé rostliny 7.